arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۵۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۹ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

انتقاد تند چین از آمریکا درباره کرونا

سخنگوی وزارت خارجه چین انتقاد برخی مقامات آمریکا از تلاش‌های چین برای کنترل شیوع ویروس کرونا را محکوم کرد و گفت: امیدواریم برخی مقامات آمریکا در این مقطع به جای انتقاد از چین، تلاش‌های خود را بر مقابله با بیماری و سوق دادن همکاری بین المللی متمرکز کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«گنگ شوانگ» روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در چین افزود: آمریکا نباید مسئولیت شیوع ویروس کرونا را به گردن چین بیاندازند و تلاش های مردم چین برای کنترل بیماری را بدنام کند این کار غیراخلاقی و غیرمسئولانه است و به مهار بیماری در آمریکا نیز کمکی نمی کند.

این مقام چینی در پاسخ به اظهارات «روبرت اوبرایان» دستیار امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود «چین در ابتدای شیوع بیماری برخورد درستی نداشت اما آمریکا خوب کار می کند» تصریح کرد: این موضوع مورد تایید جامعه جهانی است که چین بسیار زود عامل بیماری زا را تشخیص داد و به موقع توالی ژنتیک ویروس را با سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورها از جمله آمریکا به اشتراک گذاشت و سفر ۹ روزه متخصصان سازمان بهداشت جهانی از جمله کارشناسان آمریکایی به چین را ترتیب داد.

وی ادامه داد: به خاطر تلاش های مردم چین در کنترل بیماری و فداکاری آنها است که از گسترش سریع بیماری به خارج جلوگیری و زمان کافی برای آمادگی برای مقابله با این بیماری به دیگر کشورها داده شد.

گنگ شوانگ بیان داشت این نکته مورد تایید جامعه جهانی قرار گرفته اما آمریکا بر آن «چشم می بندد» این که آیا آمریکا از این تلاش های چین بهره مند شده است یا خیر، برای مردم آمریکا و جامعه جهانی بسیار قابل فهم است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در ادامه افزود: مبارزه چین با کرونا بخش مهمی از نبرد مهار و پیشگیری از این بیماری در سراسر جهان است چین برای پیروزی در مبارزه با ویروس کرونا در سراسر جهان سهم مهمی ادا کرده است پکن در گام بعدی تمایل دارد ضمن مهار و پیشگیری از کرونا در خاک خود، سهمی در مبارزه جهان با این ویروس ادا کند.

گنگ شوانگ با اشاره به اینکه چین همسو با جامعه جهانی پنج اقدام را در مبارزه با کرونا انجام داده است افزود: تقویت مبادلات و هماهنگی با سازمان بهداشت جهانی و جامعه جهانی، اشتراک و تبادل تجربه در مقابله با کرونا با کشورهای مختلف جهان، اعزام گروه های تخصصی پزشکی به کشورهای نیازمند، فراهم کردن حمایت مالی و تجهیزاتی برای محافظت از کرونا برای جامعه جهانی و تقویت همکاری علمی و فنی با طرف های مختلف از جمله این اقدامات است.

او با اشاره به اینکه چین به «ارتباط و همکاری نزدیک با جامعه جهانی» ادامه خواهد داد و فعالانه در اجرای این پنج اقدام مهم گام بر می دارد افزود: چین همراه با کشورهای دیگر برای پیروزی نهایی جهان در مبارزه با کرونا، تلاش خواهد کرد و همراه با طرف های مختلف در این روند ساخت جامعه بشر با سرنوشت مشترک را پیش خواهد برد.

ویروس کرونا که حدود دو ماه پیش برای نخستین بار در ووهان واقع در مرکز چین شیوع یافت تا کنون افزون بر ۱۱۰ کشور و منطقه را درگیر کرده و باعث ابتلای حدود ۱۳۰ هزار تن و مرگ چهار هزار و ۷۵۰ تن شده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان