arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۵۸۰۶
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۳ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

تولد نوزاد سالم از مادر کرونایی

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: مادری که در ماه نهم بارداری در جهرم به کرونا مبتلا شده بود، فرزندش را به دنیا آورد که جواب نمونه این نوزاد منفی اعلام شد و نوزاد سالم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از واریز ۱۶۰ میلیارد تومان برای تامین ملزومات درمانی مقابله با بیماری کرونا در گیلان خبر داد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان به ایرنا حاکیست؛ محمدباقر نوبخت پنجشنبه شب در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا فهرست ارائه شده از اقلام مورد نیاز گیلان را به لحاظ ارزش اقتصادی ۱۶۰ میلیارد تومان ذکر و خاطرنشان کرد: مبلغ مورد نظر در اسرع وقت جهت تامین ملزومات واریز شد.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر با استانداران و رئیسان دانشگاه های علوم پزشکی استان های دیگر در ارتباط بوده ام، زیرساخت های درمانی گیلان را نیازمند توجه بیشتر دانست و تصریح کرد: علاوه بر تنخواه ۲۸ میلیارد تومانی برای گیلان، در خصوص راه اندازی سریع دو بیمارستان تالش و لنگرود نیز ۲۲میلیارد تومان اعتبار پرداخت شد.

نوبخت با تقدیر از تلاش ها و پیگیری های استاندار گیلان تصریح کرد: نیازمندی های استان به درستی و با سرعت از سوی نماینده عالی دولت در گیلان به مسئولان کشوری اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه در روزهای نخست برخی بخش های درمانی لوازم و تجهیزات مراقبت شخصی به اندازه کافی وجود نداشت، افزود: علیرغم این کمبودها کادر درمانی و بهداشتی گیلان با تلاشی ایثارگرانه رسالت خود را به انجام رساندند که فداکاری و روحیه جهادی آنان به مثابه تلاش رزمندگان در دفاع مقدس بوده و جای تقدیر دارد.

نوبخت با یادآوری تاخیری که در پرداخت کارانه کادر درمانی گیلان وجود داشت، افزود: باید پرداخت کارانه با اولویت صورت گیرد که برای انجام این امر ۴۰میلیارد تومان دیگر از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده می شود.

وی گفت: بنا بر درخواست وزیر بهداشت و درمان و موافقت رییس جمهوری ، ۲۰۰ میلیارد تومان پاداش کادر بهداشت و درمان گیلان در روزهای گذشته پرداخت شد.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: موضوعات مربوط به کنترل ویروس کرونا با دو رویکرد تامین نیازمندی های بهداشتی و درمانی و نیز سیاست های ویژه اقتصادی در سطح ملی تعریف شده و از سوی دولت بالغ بر یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی بودجه ای در مقابله با این بیماری پرداخت شد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم توجه به معیشت مردم جهت کاهش فشار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: با دستور رئیس جمهوری به هفت میلیون نفر از اقشار کم برخوردار که کسب و کار آنان در آستانه سال نو خسارت دیده، سه بسته حمایتی تعلق می گیرد.

وی همچنین از تدوین حمایت معیشتی ویژه ای به عنوان بسته غذایی با دستور رئیس جمهوری خبر داد و گفت: به سه میلیون نفر از افراد جامعه که هیچگونه درآمد ثابتی ندارند، از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در هرماه ، با در نظر گرفتن تعداد نفرات خانوار، کمک می شود.

به گفته نوبخت؛ برای چهار میلیون نفر از افراد دیگرجامعه نیز بنا بر استانداردهای تعیین شده ، تسهیلات یک و دو میلیون تومانی قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد و بازپرداخت۳۰ ماهه بدون ضامن، ارائه خواهد شد.

معاون رییس جمهوری تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را تلاشی برای کنترل ویروس کرونا و تصمیمی در سطح ملی دانست و گفت: در صورت لزوم تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی پس از ۱۵ فروردین هم تمدید می شود و می توان با تغییر در زمان بندی ها ، تعطیلی تابستانی مدارس را به تعویق انداخت.

نوبخت با بیان اینکه رییس جمهوری از آغازین دقایق مدیریت و تصمیم گیری برای مقابله با کرونا پای کار بوده و به منظور مدیریت علمی و تخصصی مسائل مربوطه به وزیر بهداشت و درمان تفویض اختیار کرد، افزود: هفته ای یکبار جلساتی به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شده و اقدامات و موضوعات مرتبط بررسی می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه تعطیلی واحدهای تولیدی را موجب اختلال و رکود در اقتصاد کشور و بروز بسیاری از مشکلات خواند و گفت: باید با بکارگیری سیاستی مناسب در این بخش فعالیت کرد.

گیلان یکی از کانون های آلوده ویروس کرونا در کشور است.

نظرات بینندگان