arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۶۲۴۸
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۲۲ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

کتاب‌های کرونایی و دردسر جدید آمازون

این روزها با شیوع کرونا در همه جهان، نویسندگان تقلبی نیز مشغول کتاب‌سازی هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش گاردین، با همه گیر شدن ویروس کرونا در همه جهان، تنها متخصصان بهداشت و درمان و سیاستمداران بهداشتی مشغول به کار نیستند. سایت آمازون با حجم عظیمی از کتاب‌های نامناسب مواجه شده که در سایت کنار هم قرار گرفته‌اند. بیشتر آن ها سرقت‌های ادبی و کپی از مطالبی هستند که برای مبارزه با ویروس کرونا، نوشته و جمع‌آوری شده‌اند.

آمازون، پیش از این دهها هزار مورد از افرادی که باعث بیشتر شدن قیمت لوازم پزشکی و بهداشتی، مثل ماسک صورت و ضدعفونیکنندههای دست شدهاند را از فهرست فروش خود حذف کرده است و اکنون در حال مبارزه با هجوم نویسندگان ناشر-مولفی است که می‌خواهند از ترس ناشی از انتشار کرونا سود ببرند.

بیشتر این کتاب ها کمتر از ۱۰۰ صفحه هستند و در هفته‌های اخیر توسط خود نویسنده منتشر شدهاند و به خوانندگان نگران راههایی برای پیشگیری یا درمان کرونا را نشان می‌دهند.

طی روزهای گذشته در سایت آمازون ، بالاترین نتایج برای جستجو درباره کتاب‌های مربوط به ویروس کرونا، شامل آثاری چون کتاب کوربی یانگ است که عنوان آن می‌گوید: چگونه این ویروس شناسایی شد و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟! اما بیشتر آن‌چه در کتاب نوشته شده به طور مستقیم در صفحات اینترنت وجود دارد.

بخش بزرگی از کتاب شیوع کرونا ویروس ووهان ۲۰۲۰ که ادعا میشود بر داده‌ها و تحقیقات بالینی استوار است و می‌تواند به شما کمک کند که کرونا ویروس را بهتر درک کنید، در حقیقت بخش‌هایی برگرفته از گزارش‌هایی است که پیش از این به طور آنلاین در دسترس بوده‌اند.

کتاب تریسی رینهارت به نام ویروس کرونای ووهان هم که توسط خودش منتشر شده است، درباره دختری است که با ماسکی بر صورت در برابر یک قلعه ایستاده و متن آن از داستان‌های شبکه NBC که درباره این بحران پخش شدهاند، استفاده میکند. در همین حال یک دکتر به نام کلسی گراهام، در کتابش به طور مستقیم سوالات متداولی که در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا مطرح شده را بازگو کرده و می‌گوید: واقعیت‌ها، سیاسی نیستند!

در میان کتاب‌هایی که بهترین فروش را به دست آورده‌اند، کتاب ساختن ضدعفونی کننده از آماندا کینگ جای گرفته است. این کتاب که به روش DIY (خودت انجام بده) نوشته شده است، می‌گوید: چرا نگران خریدن مایع ضد عفونی کننده دست از فروشگاه‌ها هستید، هنگامی که میتوانید در خانه آن را بسازید؟ این کتاب ۷ مارس، منتشر شده است.

در بخش کتاب‌های کودکان، کتاب پادشاه کرونا کوچولو، با روشی ملایم و مثبت و با یک پایان خوش، ویروس کرونا را توضیح می‌دهد. در حالی که جلد نخست از کتاب زامبی‌های کرونایی با عنوان مرده‎های متحرک آخرالزمان، نوشته ماکسیموس ویلیامز، درباره تحقیقاتی درباره واکسن یک بیماری است که افرادی که آن را به یک تهدید کشنده تبدیل می کنند. این کتاب تنها ۲۰ صفحه است و گفته شده به دلیل صحنه‌های خشن و وجود اسلحه و صحنه‌های گرافیکی زامبی‌ها، ممکن است برای برخی قابل قبول نباشد.

به نظر میرسد آمازون عناوینی که مطابق دستورالعمل‌های فروش کتاب این سایت نیستند را از فروشگاه خود حذف کرده است. این سایت مدت‌هاست که با کلاهبردارانی مبارزه میکند که از طریق انتشار کتاب‌های الکترونیکی، فروشگاه را با سرقت‌های ادبی پرمی‎‌کنند. سال گذشته هم یک نویسنده برزیلی که رمانی عاشقانه را با سرقت ادبی از ده‌ها نویسنده بزرگ نوشته بود، خبرساز شد.

آمازون پنج شنبه اعلام کرد: آمازون دستورالعمل‌های تولید محتوا برای کتاب‌هایی که می فروشد را حفظ میکند و به ارزیابی فهرست فروش خود می‌پردازد، ما بازخوردهای مشتریان را می‌شنویم.

ما همیشه فروشندگان، نویسندگان و ناشران را ملزم کردهایم که اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات محصول ارائه دهند، و مواردی را که نقض خط مشیهای ماست حذف میکنیم. علاوه بر این، در صفحات نتایج جستجوی مربوطه، با مرکز پیگیری جرائم دولت انگلیس ارتباط داریم تا مشتریان بتوانند درباره هر نوع ویروس اطلاعاتی و اقدامات محافظتی اطلاعات بیشتری کسب کنند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان