arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۶۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۶ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

چرا تجویز داروی آنفلوانزا برای درمان کرونا ممنوع شد

سخنگوی کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، در خصوص ممنوع شدن تجویز داروی «تامی فلو» برای بیماران کرونا، توضیحاتی ارائه داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، در خصوص ممنوع شدن تجویز داروی «تامی فلو» برای بیماران کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

 

 در حالی که معاون درمان وزارت بهداشت، با ابلاغ دستورالعملی به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، خواستار ممنوع شدن تجویز داروی «تامی فلو» برای بیماران مبتلا به کرونا شده است، سرپرست جمعیت هلال احمر، از واردات دو میلیون کپسول تامی فلو خبر داده است.

 

چنین تصمیم گیری هایی در دو دستگاه دولتی و عمومی، این ابهام را به همراه داشته که چرا همان زمان که تجویز این دارو برای بیماران مبتلا به کرونا از سوی وزارت بهداشت ممنوع می‌شود، سرپرست جمعیت هلال احمر، از واردات دو میلیون کپسول تامی فلو برای توزیع در داخل کشور خبر می‌دهد.

 

کیانوش جهانپور سخنگوی کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال خبرنگار ما، مبنی بر اینکه چرا این دو خبر در یک بازه زمانی اعلام می‌شود، گفت: درست که وزارت بهداشت، تجویز این دارو را برای بیماران مبتلا به کرونا ممنوع اعلام کرد، اما این مسئله دلیلی بر ممنوع شدن واردات این دارو نیست.

 

وی با عنوان این مطلب که سفارش این داروها مربوط به گذشته بوده و یک شبه تصمیم به واردات گرفته نشده است، افزود: قطعاً واردات این دارو مورد نیاز خواهد بود، چرا که تاریخ مصرف این داروها دو سال بوده و برای سال آینده که دوباره شاهد موارد ابتلاء به آنفلوانزا خواهیم بود، استفاده می‌شود.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، گفت: آنچه مسلم است، تامی فلو برای بیماری کرونا تأثیری ندارد و از پروتکل دارویی این بیماری حذف شده است.

 

در همین حال، قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، دستور داد که داروی تامی فلو از لیست داروهای تجویزی بیماری کرونا حذف شود.

 

بر اساس آنچه که معاون درمان وزارت بهداشت، به آن استناد کرده است، شواهد علمی و اثبات شده است که نشان می‌دهد مصرف «اوسلتامی ویر» بر اساس راهنمای بالینی آنفلوانزا صرفاً در خدمات درمان بستری و سرپایی این بیماری قابل تجویز است. لذا، با توجه به روند کاهش موارد ابتلاء به آنفلوانزا در حال حاضر مصرف این دارو در سایر موارد اندیکاسیونی نداشته و مجاز نیست.

 

منبع: مهر
نظرات بینندگان