arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۶۹۴۸
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۲ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

سهم ایران خودرو از تسهیلات شورای پول و اعتبار، به زنجیره تامین پرداخت شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو از پرداخت کامل سهم ایران خودرو از تسهیلات شورای پول و اعتبار به زنجیره تامین این خودروساز خبر داد.
 
 به گزارش ایکوپرس، مازیار بیگلو در این باره گفت: امروز 26 اسفندماه و در آخرین ساعات کاری سال 98، مبلغ دوهزار و 400 میلیارد تومان توسط ایران خودرو به سازندگان پرداخت شد و به این ترتیب حجم زیادی از مطالبات سررسید شده و 120 روزه قطعه سازان وصول شد.

وی با اشاره به پیگیری های مستمر چند ماه اخیر مدیرعامل ایران خودرو، انجمن قطعه سازان، بانک های عامل، شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی، مجلس و شخص وزیر برای پرداخت تسهیلات تصریح کرد: پیرو میثاق نامه ای که با مدیرعامل ایران خودرو به امضا رساندیم، خود را متعهد می دانیم که از روزهای آغازین سال 99 مطابق با برنامه کلانی که ایشان اعلام کرده اند حرکت کنیم و با تیراژ بالای تولید بتوانیم تعهداتمان را به مردم انجام داده و با حفظ تیراژ تلاطم موجود در بازار را کنترل کنیم.

بیگلو با بیان این که مشکل تامین برخی کالاها و مواد اولیه از کشور چین مربوط به هفته های گذشته بود، از هماهنگی برای ارسال کالا در تعطیلات نوروز خبر داد و گفت: پرداخت مطالبات در پایان سال سبب شد تا از تعطیلات نوروز برای تامین کالا و مواد اولیه از مبدا چین و به کارگیری آن در تولید سال آینده استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: تمهیدات خوبی توسط ساپکو و قطعه سازان برای انجام امور لجستیکی اندیشیده شده تا تاثیر ویروس کرونا در صنعت خودرو به حداقل برسد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو افزود: قطعه سازان با حداکثر توان قطعات را تولید و تامین خواهند کرد تا تولید ایران خودرو با روال عادی انجام شود.

وی در ادامه راهکار نهایی برای حمایت از صنعت خودرو و بی نیازی این صنعت به منابع بانکی و مصوبات شورای پول و اعتبار را اصلاح روش های قیمت گذاری مواد اولیه داخلی دانست و تاکید کرد: در یک سال گذشته مواد اولیه داخلی بیش از 50 درصد رشد داشته که بخش اصلی آن در یک ماه اخیر بوده است.

بیگلو خاطرنشان کرد: برای این که قیمت تولید قطعه و خودرو را مدیریت کنیم باید وزارت صنعت در قیمت گذاری مواد معدنی و وزارت نفت در قیمت گذاری مواد پتروشیمی ورود کرده و شرایط فعلی که برمبنای قیمت ارز است را اصلاح کنند.  این اقدام منجربه کاهش قابل توجه در قیمت قطعه و در نهایت سوددهی خودروسازان و کمک آنان به نهادهای مالی به جای دریافت تسهیلات خواهد شد.
نظرات بینندگان