arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۷۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۵ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

کرونا رفت و آمد در بغداد و شهرهای عراق را متوقف کرد

دستگاه های امنیتی عراق از ساعت شش بامداد امروز (چهارشنبه) مقررات منع تردد در سطح شهرها برای پیشگیری از شیوع «ویروس کرونا» در بغداد و دیگرهای شهرهای درگیر با این ویروس را به اجرا گذاشتند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نیروهای امنیتی عراق فراتر از آنچه اعلام شده، در مقررات منع تردد سختگیری به خرج داده اند.

 از بامداد امروز در بغداد شمار زیادی از افراد مختلف  برای رسیدن به محل کارشان با نیروهای امنیتی مسوول اجرای مقررات منع تردد (شامل شهرک صدر و مناطق حومه آن در بغداد)  با محدودیت مواجه شدند.


نیروهای امنیتی عراق فقط به کامیون های حمل زباله، خودروهای فوریت های پزشکی، نظامی و آتش نشانی و پاره ای خودروها با پلاک دولتی اجازه عبور از ایست های ویژه منع تردد دادند.


اغلب خیابان های پایتخت عراق خالی از حرکت افراد و خودروها بود و فقط خودروهای نظامی که در حال نقل و انتقال نیرو بودند و همچنین کامیون های حمل زباله در سطح خیابان های بغداد دیده شدند.


گزارش ها از دیگر استان های عراق که مقررات منع تردد در آنها اعلام شده نیز به همین ترتیب سختگیری شدید اعمال شده است.


این درحالی است که ستاد بحران، خبرنگاران، وزارتخانه ها و سازمان های بهداشتی، خدماتی، نیروهای امنیتی به علاوه فعالیت های تجاری و نقل و انتقال کالا و مواد غذایی را از این تدابیر مستثنی کرده بود.


به رغم مقررات شدید منع تردد، حرکت های درون محلات به طور طبیعی جریان داشت به نحوی که شرق القناه که از مناطق پرجمعیت و فقیر نشین شهرک صدر و مناطق حومه در آن قرار دارد، تردد افراد و خودروها به طور طبیعی در درون این محلات جریان دارد.


بسیاری از افراد در این مناطق همانند روزهای گذشته مغازه های خود را باز کرده و خرید و فروش در بازارها جریان دارد.


همزمان تعدادی از زائران از این مناطق آزادانه به مناسبت زیارت «رجبیه» سالروز شهادت «امام موسی کاظم» (ع) پای پیاده عازم منطقه کاظمین (ع) در شمال بغداد شدند.


ایست های منع تردد نیروهای امنیتی فقط در حرکت خودروها محدودیت ایجاد کرده، اما به افرادی که پای پیاده قصد عبور از این ایست های بازرسی را دارند، اجازه حرکت و رفت و آمد می دهند.


سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) مصادف با جمعه آینده (اول فروردین ماه) است.
اغلب موکب هایی که برای پذیرایی از زائران پیاده در چند روز اخیر در سطح بغداد ایجاد شده بود، به دلیل جمعیت اندک زائران در پی شیوع ویروس کرونا در بغداد، برچیده شدند.


با وجود این حرکت های اندک اما بیشتر اهالی بغداد پایتخت عراق به مقررات منع تردد پایبندی نشان داده و در منازل خود باقی ماندند.


وزارت بهداشت عراق در بیانیه ای امروز از دستگاه های امنیتی خواسته است که در اجرای تدابیر منع تردد سختگیری کرده و اجازه حرکت به شهروندان در سطح شهر ندهند.


این وزارتخانه افزود که مقررات منع تردد در مشورت با سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای ذیربط دولت عراق اتخاذ شده است.


وزارت بهداشت عراق بار دیگر بر استثنا بودن برخی از نهادها و افراد از مقررات منع تردد تاکید کرد و در عین حال از عموم شهروندان خواسته است برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا به تدابیر بهداشتی اتخاذ شده، پایبندی نشان دهند.


طبق اعلام مقامات امنیتی مقررات منع تردد در بغداد و دیگر استان های درگیر این ویروس یک هفته به طول می انجامد.


بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت عراق، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در عراق به ۱۵۴ نفر رسیده و تعداد مرگ و میر ناشی از آن ۱۱ نفر بوده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان