arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۷۱۶۸
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۲ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

زالی: سفر نوروزی به استقبال مرگ رفتن است / باور کنید در جنگ با ویروس مرگبار کرونا قرار داریم

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران اظهار داشت: به کسانی که فکر می کنند نوروز امسال مانند سالهای قبل است، هشدار می دهم سفر نوروزی به استقبال مرگ رفتن است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی با هشدار نسبت به سفرهای درون شهری و برون شهری گفت: مردم با سفر های نوروزی گردابی از چرخش ویروس را ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: با سفر هم خودتان و هم خانواده تان را در آستانه مرگ قرار می دهید و هم برای ویروس فرصت های جدید فراهم می کنید.

زالی خاطر نشان کرد: در شرایطی که برخی از استان های مقصد در حال دست و پنجه نرم کردن برای تقابل با این ویروس هستند، چرا باید به تیم پزشکی خسته آن استان بار مضاعفی را تحمیل کنیم؟

وی با بیان اینکه مردم استان های مقصد در حال حاضر برای میزبانی از مسافران شاداب و سالم نیستند، یادآور شد: نمی توانیم مانند گذشته از آنان انتظار داشته باشیم که پذیرای ما باشند، دست آنان بر آتش است و از مردم خواهش می کنم این مسائل را رعایت کنند.

زالی تاکید: اینها توصیه نیست بلکه هشدار در مورد خطرات جدی است؛ امیدواریم مردم با درک عمیق نسبت به این موضوع بهاری متفاوت را تجربه کنند.

وی متذکر شد: مردم اگر امروز به توصیه ما توجه نکنند؛ با سفرهای نوروزی بدون ضرورت، گردابی از چرخش ویروس را در کشور ایجاد می کنند.

زالی ادامه داد: با سفر کاری می کنیم که ویروس روز به روز در سطح استان ها گسترده تر شود و انواع مختلف آلودگی را در استان ها شکل دهد.

وی اظهار کرد: پیام مشترک جامعه پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، بهداشتی و درمانی برای مردم این است که اگر ما را فرزندان خود می دانید و می خواهید دچار فرسایش نشویم و ما نیز در روزهای پیش رو فرصتی برای دیدار فرزندان، پدر و مادر و خانواده هایمان پیدا کنیم؛ با در منزل ماندن و اجتناب از سفرهای درون شهری و برون شهری بار بیمارستان ها را کم کنید.

وی ادامه داد: افرادی که فکر می کنند واپسین روزهای اسفند امسال با سال های گذشته یکسان است، در اشتباهی ترسناک و هولناک به سر می برند.

زالی تاکید کرد: ویروس کرونا ویروسی مهیب، چموش، فرصت طلب و بی رحم است و در کوتاه ترین زمان ممکن افراد را مبتلا می کند و می تواند آنان را به آستانه مرگ بکشاند.

کرونا ویروسی مرگبار است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا یادآور شد: این ویروس، ویروسی مرگبار است که نباید آن را ساده گرفت و اگر امکان این وجود داشت که مردم سری به بیمارستان ها بزنند و بیمارانی که با مشکلات تنفسی در تخت های بیمارستان زجر می کشند را ببینند می فهمند که نباید این بیماری را دست کم گرفت و در خیابان ها بی مورد پرسه زنند.

زالی ادامه داد: بسیاری از مردم خبری از بیمارستان ها ندارند و نمی دانند که بیماران مبتلا ممکن است بدحال شوند، به آی سی یو منقل شده و متاسفانه دچار مرگ زودرس شوند.

وی تاکید کرد: اگر مردم به سفر نوروزی بروند ؛ استان دیگری را آلوده می کنند و یا اینکه خود آلوده می شوند و به جای در هم شکستن چرخه انتقال ویروس، به پیروزی ویروس کمک می کنند.

ایرانیان باور کنند در یک جنگ با ویروس مرگبار کرونا قرار داریم

زالی با تاکید بر این مطلب که مردم ایران باید باور کنند در یک جنگ با این ویروس مرگبار قرار داریم، گفت: در آن صورت مردم متوجه می شوند آرایش جنگی به این شکل نیست که ما خاکریزهای خود را در اختیار ویروس قرار دهیم و اقتضا نمی کند که جبهه خودمان را تضعیف کنیم.جلوگیری از انتقال ویروس حتی به یک فرد، باعث شکستن جبهه ویروس می شود.

وی با بیان اینکه جلوگیری از انتقال ویروس حتی به یک فرد، باعث در هم شکستن جبهه ویروس می شود، افزود: اگر چنین نکنیم ویروس تمام مرزهای بین انسانی را در می نوردد و خاکریزهای متعدد انسانی را در ایران فتح خواهد کرد.

زالی ادامه داد: در جنگ باید هوشیار بود و تعقل داشت؛ ساده انگاری و سهل گیری در جنگ به معنای فتح خاکریزها به وسیله دشمن است، مردم باید بدانند ما در جنگ با کرونا هستیم.

وی یادآور شد: ویروس کرونا قلب پایتخت را در هم نوردیده است؛ امروز این ویروس در قلب پایتخت رخنه کرده است. ما به عنوان شهروندان تهرانی باید بیش از گذشته با این موضوع مسئولانه برخورد کنیم.

سهل انگاری به استقبال مرگ رفتن است، مرگی که هیچ افتخاری ندارد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه سهل انگاری درباره کرونا شهامت نیست، گفت: سهل انگاری به استقبال مرگ رفتن است، آن هم مرگی که هیچ افتخاری ندارد؛ اگر در جنگ کشته می شدیم شهید محسوب می شدیم اما مرگ با ویروس کرونا به جز تیم پزشکی برای کسی افتخار شهادت ندارد.

زالی با بیان اینکه این ویروس می تواند همه افراد را در هم بکوبد، تاکید کرد: ما نباید با رفتار اشتباه به ویروس کمک کنیم؛ متاسفانه شب گذشته شاهد تجمعات پراکنده در جای جای شهر بودیم؛ طوری که انگار هیچ خبری از ویروس کرونا نیست و مردم طوری رفتار کردند که انگار یک چهارشنبه سوری معمولی است.

وی ادامه داد: متاسفانه ۱۴۰۳ مجروح در کل کشور از حوادث چهارشنبه سوری داشتیم، در شرایطی که بیمارستان های ما تخت هایشان را برای کرونا آماده می کنند؛ آیا این انصاف است؟

زالی اضافه کرد: در حالی که پزشک و پرستار ما به شهادت رسیده، آیا این مروت است که با رفتارهایی همچون آنچه شب گذشته شاهد آن بودیم خستگی را بر تن کادر درمان مضاعف کنیم؟

وی با بیان اینکه چنین رفتارهایی دور از انصاف و اخلاق است، گفت: ما ایرانیان نباید چنین رفتاری کنیم زیرا فتوت ملی ما چنین اجازه ای را نمی دهد.

کرونا را نباید شوخی گرفت

وی یادآور شد: مسافران هنگام بازگشت نیز ویروس های مقاوم و چموش را برای تهران به سوغات می آورند که باعث در معرض فشار و استرس قرار گرفتن مجدد تیم پزشکی می شود.

زالی با بیان اینکه ضرورت رعایت این موراد انکار ناپذیر است، گفت: کرونا را نباید شوخی گرفت؛ برای اولین بار در پنجاه سال گذشته چنین بیماری پاندمی شده و همه دنیا را درگیر کرده است، اما همه دنیا به این نتیجه رسده اند که بدون هماهنگی و آموزش مردم نمی توان این بیماری را ریشه کن کرد و تنها با اتخاذ اقدامات بهداشتی و سختگیرانه تر باید شروع تعطیلات نورزو را به فرصتی استثنایی برای مهار ویروس تبدیل کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
کم کاری دولت در نبستن شهرها.
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
به جای این حرفا فرمان منع امد. و شد صادر کنید روحانی انگار قسم خورده کل ایرانو الوده کنه
حسن خجسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
سلام جناب آقای دکتر زالی چرا این حرفهارو به آقای روحانی نمیزنید شما بامسامحه وخواهش وتمنا فکر کردید مردم مسافرت نمیرن

شما مردمو به کام مرگ فرستادید چرا اجازه خروج ماشینهارو دادید شاید شما هم بدتون نمیاد مردم برن وهمه جارو آلوده کنن اگه میدونستید با زور اسلحه هم که بود باید مانع میشدید
علی
|
France
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
تنها راه نرفتن ملت به مسافرت :
رییس جمهور اعلام کنه که مسافرت برای درمان خیلی عالیه، باور کنید جماعت متوهم به خاطر ضدیت و نشان دادن روح مبارزه مینشینند خونه شون ....
گرفتار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
ولی آقای روحانی اعلام نمودند که در ایران وضعیت کرونا از وضعیت اوج خود رد شده وبنوعی آرامش خاطر را در مردم ایجاد کردند و....
رمضاني
|
Germany
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
اينها نميفهمند اقاي مسوول شما كه فرمانده بوديد چرا جلوي انها را نگرفتيد؟!!!!
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
1
مردم شعور ندارند . دولت و مجلس چرا اجازه مسافرت می دهد ؟
راه ها باید بسته شود و سهمیه بنزین در فروردین محدود شود
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
0
1
با سلام خدمت تمامی تلاشگران عرصه سلامت ،بنده نزدیک به بیست و چهار پنج روز هست که در خانه قرنطینه ام .ولی نمیدانم به این مردم چی باید گفت تا دست از این لجبازی بردارند .این مسافرتها و گشت و گذار در خیابان جز آسیب رساندن به جامعه و مردم ،هیچ چیز در بر نخواهد داشت .به نظرم خروجی شهر ها باید کنترل شود تا از خروج جلوگیری شود ،آن هم با بدترین جریمه ها و مجازات ،عده ای هستند که شعور اجتماعی ندارند و جان همه را به خطر انداختند .لطفا برای خروج شهروندان از شهر خودشون ،سخت ترین مجازات را در نظر بگیرند تا عده ای آبله اینطور آسیب به مردم و جامعه زحمتکش پزشکی و هزینه های هنگفتی که روی دست ملت و دولت میگذارند ،براشون عبرت شود .
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
0
1
چرا اینقدر خواهش میکنید بعضی ها حالیشون نمیشه باعث مرگ دیگران میشن فقط زور حلش میکنه زور
نظرات بینندگان