arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۷۲۹۲
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۷ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۸

معاون وزیر بهداشت: ایران آماده کمک به آمریکا برای کنترل کروناست

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران آماده کمک به آمریکا برای کنترل کروناست و آمریکا اگر می خواهد به ایران کمک کند، تحریم ها را بردارد و مخفی کاری خودش را جبران کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

علیرضا رئیسی روز پنجشنبه در کنفرانس خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اعلام آمادگی می کنیم که به آمریکا برای مهار و کنترل کرونا کمک کنیم، آمریکا اگر توانمندی در این زمینه دارد بهتر است سیستم بهداشت و درمان خودش را سامان دهد البته ادعای کمک به ایران از سوی آقای پومپئو وزیر خارجه مطرح شده که هیچ اطلاعاتی درباره بیماری ندارد و ای کاش فرد متخصصی در این زمینه و همتای من در آمریکا در این زمینه صحبت می کرد که بتوانیم پاسخ علمی بدهیم.

وی گفت: سیستم بهداشت و درمان آمریکا برای کنترل اپیدمی کرونا ناتوان است. نه اینکه ما از ناتوانی آمریکا خوشحال باشیم. ما به عنوان یک کشور مسلمان از بیماری هیچ کسی خوشحال نمی شویم. اگر مخفی کاری باشد در آمریکا رخ می دهد که اکنون که دم خروس بیرون زده و مشخص شده در آمریکا چه خبر است.

رئیسی افزود: خود ترامپ سیستم اطلاع رسانی درباره کرونا را محدود به دولت کرده و هیچ کس حق ندارد آمار و گزارش اعلام کند. ما بازی سیاسی بلد نیستیم و وارد مسائل سیاسی هم نمی شویم. ای کاش صحبت های امروز من در این مقطع تاریخی در جایی ثبت و ضبط شود و هفت یا هشت ماه آینده که همه این مسائل تمام شد و امکان ارزیابی فراهم شد مشخص می شود چه کسی شفاف سازی کرده و کدام کشور مخفی کاری کرده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: ترامپ و پومپئو اگر می خواهد کاری کند و انسان دوستی دارند، تحریم ها را بردارد یا اگر می تواند اولین کسی باشد که واکسن کرونا روی او تست می شود. این کمکی است به جامعه بشریت.

رئیسی افزود: آمار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در ایران در سایت سازمان بهداشت جهانی موجود است و اتفاقا موارد مرگ و میر این بیماری در کشور ایتالیا که یک کشور اروپایی است بالاست و کشورهای اروپایی رتبه های بالای مرگ و میر این بیماری را بعد از چین به خود اختصاص داده اند.

وی درباره ابتلای کودکان به کرونا گفت: هیچ وقت نگفته ایم افراد زیر ۱۴ سال مبتلا نمی شوند اما علامت این بیماری در کودکان کمتر است اتفاقا اگر نوه ها به این بیماری مبتلا شوند و در حالتی که علامت بیماری ندارند اگر به دید و بازدید پدر بزرگ و مادربزرگ بروند می توانند این ویروس را منتقل کنند و این بیماری برای آنان خطرناک است.

معاون وزیر بهداشت درباره مراقبت از زنان باردار مبتلا به کرونا گفت: دستورالعمل مراقبت از زنان باردار در کنار مراقبت از سالمندان به مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ شده و علاوه بر اجرای این خدمات به زنان باردار در مراکز بهداشتی و درمانی که ایام تعطیلات هم باز هستند، بیمارستانهای کرونایی را هم جدا کرده ایم و خدمات زایمان برای زنان باردار در بیمارستانهای جداگانه و به صورت ایمن انجام می شود.

رئیسی درباره مسافرت مردم در ایام نوروز گفت: فعلا افراد در خروجی شهرها تب سنجی می شود اما به زودی دستورالعملی هم برای بازگشت مسافران خواهیم داشت که ابلاغ می شود.

معاون وزیر بهداشت درباره اخذ هزینه از بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانها گفت: برخی از این بیماران افرادی هستندکه بیماری زمینه ای مثل دیابت یا بیماری قلبی دارند دارند، درمان کرونا در بیمارستانها حتی بیمارستانهای خصوصی بر اساس پروتکل های وزار بهداشت انجام می شود. هزینه خدمات مربوط به تشخیص و درمان کرونا در بیمارستانهای دولتی بسیار ناچیز است اما اگر مراقبت و درمان بیماری قبلی آنها نیاز به خدمات خاصی داشته باشد هزینه جداگانه دارد که در بیمارستانهای دولتی رقمی نمی شود. ایران در زمینه تشخیص و درمان کرونا خوب عمل می کند. پوشش بیمه ای هم دارد اگر یک بیمارستان خصوصی هم در جایی تخلفی داشته حتما بررسی می شود.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان