arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۸۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۰ - ۰۴ فروردين ۱۳۹۹

وضعیت کرونا در کردستان به مرز هشدار رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: رشد روزانه آمار مبتلایان به کرونا در چند روز اخیر در استان زیر ۱۰ درصد بود که امروز این میزان به ۱۱ درصد رسید و این نشان دهنده رسیدن به مرز هشدار است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دکتر فرزین رضاعی روز دوشنبه اظهار داشت: برای کنترل بیماری باید رشد روزانه آن کمتر از ۱۰ درصد باشد که اگر روند افزایشی امروز ادامه داشته باشد، این مساله محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه همکاری مردم استان تاکنون خوب بوده است، افزود: نباید به مرور زمان حساسیت ها نسبت به این بیماری کم شود و رسیدن به وضعیت هشدار و آمار بالای ۱۱ درصد در رشد روزانه، نشان دهنده کاهش این حساسیت ها است.

رضاعی با تاکید بر لزوم تعطیلی فروشگاه های تجاری و اصنافی که در ارتباط با مایحتاج ضروری مردم فعالیت نمی‌کنند، اضافه کرد: باید همه آحاد جامعه همکاری لازم را داشته باشند تا این بیماری کنترل شود.

وی با بیان اینکه بهبود یافتگان در استان حدود ۹۰ نفر هستند، یادآور شد: بیماران بستری و یا بیمارانی که به صورت سرپایی درمان می‌شوند پس از ترخیص توسط همکاران ما در پایگاه های بهداشتی مستقر در بیمارستان‌ها بطور مرتب از طریق تلفن وضعیت شأن پیگیری می‌شود تا دوران قرنطینه خانگی آنها سپری شود.

رضاعی به همکاری خوب مردم سقز در قرنطینه خانگی اشاره کرد و گفت: بسیاری از موارد در این شهرستان از قرنطینه خانگی خارج شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان به غربالگری کرونا در استان هم اشاره کرد و افزود: تعداد افرادی که در این غربالگری شرکت کرده‌اند از مرز ۷۲۶ هزار نفر گذشته است.

وی به شهروندان توصیه کرد در صورت تماس کارکنان پایگاه‌های بهداشتی اطلاعات دقیقی بدهند تا مراقبان سلامت راهنمایی درستی برای نتیجه مطلوب داشته باشند.

رضاعی از همه شهروندان خواست در سایت سلامت ثبت نام کنند و شماره تلفنی که برای تماس درج می شود، دقیق باشد.

وی تاکید کرد: مراکز ۱۶ ساعته استان از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ شب خارج از بیمارستان راه اندازی شده و افراد با علائم خفیف می توانند با مراجعه به این مراکز آموزش های لازم را دریافت و با استراحت در خانه بهبود یابند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: تنها افراد با علائم حاد تنفسی برای بستری به بیمارستان ارجاع می شوند لذا شهروندان از ترس و اضطرابی که رفتار ناسازگارانه به دنبال داشته باشد، پرهیز کنند چرا که اگر افراد مبتلا دیر به مراکز درمانی مراجعه و درمان شوند خطرات آن بیشتر خواهد بود.

رضاعی اظهار داشت: تاکنون در استان از قرنطینه اجباری استفاده نشده و همکاری خوبی را از جانب مردم شاهد بودیم.

از ظهر روز گذشته تا امروز، ۲۷ نفر به تعداد مبتلایان قطعی ویروس کرونا در این استان اضافه شده است.

از ۶۹۰ نمونه آزمایش گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا جواب ۲۶۵ مورد مثبت و ۳۷۸ مورد هم منفی بوده نتیجه آزمایش ۴۷ نفر نیز مشخص نشده است. در حال حاضر آمار تفکیک شهرستان های استان در ابتلای قطعی به کرونا شامل سقز۹۴، بانه ۵۵، سنندج ۵۳، کامیاران ۱۰، قروه ۱۸، مریوان ۶، دیواندره ۱۰، بیجار ۱۵، دهگلان ۲ و سروآباد ۲ است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان تاکنون ۲۹ نفر قربانی این بیماری شدند.

در سقز ۱۲ نفر، سنندج و قروه هر کدام سه نفر، بانه پنج نفر، مریوان و بیجار و کامیاران هر کدام ۲ نفر در این مدت به دلیل ابتلای به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

بر اساس یافته های آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز، ۱۴۱۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و با احتساب این افراد، مجموع مبتلایان قطعی در کشور به ۲۳ هزار و ۴۹ نفر رسید.
هشت‌ هزار و ۳۷۶ بیمار در کشور بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

متاسفانه با جان باختن ۱۲۷ نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به هزار و ۸۱۲ نفر رسید.

تاکنون بیش از ۳۶ میلیون نفر در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری شده اند که بسیار ارزشمند است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان