arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۸۷۷۰
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۹ - ۰۸ فروردين ۱۳۹۹

هشدار؛ احتمال وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور / بارش باران در ۲۴ استان کشور از امروز

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران گفت: ۲۴ استان کشور از عصر امروز - جمعه - شاهد بارندگی هستند که در تعدادی از آن‌ها احتمال وقوع سیل بیشتر است. استان‌های هرمزگان، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، جنوب فارس، خوزستان، مناطق مرکزی استان سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، ایلام، خراسان‌های شمالی، جنوبی و رضوی شاهد بارش‌های بیشتر و احتمال وقوع سیلاب خواهند بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سیف الله آقابیگی افزود: براساس اخطاریه سازمان هواشناسی که روز گذشته (پنج شنبه) صادر شد در مجموع ۲۴ استان کشور از عصرامروز تا روز سه شنبه آینده درگیر بارش هایی خواهند شد که در برخی از این استان ها میزان بارش بیش از پیش بینی ها خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این اساس صبح امروز جلسه ستاد سیلاب وزارت نیرو با حضور همه مدیران بخش آب و فاضلاب، برق، نیروگاه ها بر گزار و ارزیابی کاملی از همه مناطق و استان های درگیر بارش صورت گرفت.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران همچنین گفت: اقدامات زیادی برای روبرو شدن با بارش ها علاوه بر اقدمات و تدابیر قبلی در دستور کار قرار گرفته و برای مسوولان استان ها ارسال شد.

آقابیگی استمرار رهاسازی هدفمند و برنامه ریزی شده سدها برای روبرو شدن با سیلاب های جدید را یکی از اقدامات انجام شده برشمرد.

وی تداوم لایروبی رودخانه ها که تاکنون یک هزار و ۷۸۰ گیلومتر انجام شده را از دیگر اقدامات برای روبرو شدن با بارش های جدید دانست.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران ادامه داد: کار ساماندهی رودخانه ها برای یکصد کیلومتر از رودخانه های اولویت دار در حال انجام است تا بتوانند سیلاب های احتمالی را به راحتی عبور دهند.

آقابیگی با بیان اینکه ۲۴ استان درگیر بارش ها که از امروز آغاز می شود تعدادی شاهد بارش های بیشتری خواهند بود گفت: مناطق شمالی استان هرمزگان بارش بیشتری را دریافت خواهد کرد.

وی ادامه داد: استان هرمزگان به دلیل بارش ها و سیلاب قبلی دارای درصد بالاتر رطوبت است که احتمال وقوع سیل در این استان را بیشتر خواهد کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت منابع آب ایران تصریح کرد: بر این اساس برنامه رها سازی هدفمند سد های این استان که در بارش قبل پر شده بودند در دستورکار قرار گرفته است.

آقابیگی افزود: استان کرمان نیز به دلیل بارش بیشتر با سیلاب روبرو خواهد شد علاوه بر آن استان های کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، جنوب فارس، خوزستان به خصوص مناطق شمالی شاهد بارش های بیشتر خواهند بود.

وی ادامه داد: مناطق مرکزی استان سیستان و بلوچستان بارش های قابل توجهی دریافت خواهد کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: استان های کرمانشاه، ایلام در غرب و شمال غربی، خراسان های شمالی، جنوبی و رضوی مشمول این بارش ها خواهند شد.

آقابیگی بر ضرورت هماهنگی همه دستگاه های اجرایی استان های ذکر شده برای مقابله بهتر با شرایط بارانی تاکید کرد.

وی همچنین بر همکاری مردم برای پرهیز از تردد در مسیر رودخانه ها و مسیرهای سیل خیز تاکید کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان