arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۸۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۲ - ۰۹ فروردين ۱۳۹۹

عربستان: با روسیه مذاکرات نفتی جدید نداریم

با وجود تلاشهای واشنگتن برای متوقف کردن جنگ قیمت در بحبوحه ریزش قیمت‌ها با شیوع ویروس کرونا و تلاش مسکو برای رفع اختلاف با شریک سابق خود، عربستان سعودی اعلام کرد با روسیه برای متعادل کردن بازار نفت مذاکره نمی کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

با وجود تلاشهای واشنگتن برای متوقف کردن جنگ قیمت در بحبوحه ریزش قیمت‌ها با شیوع ویروس کرونا و تلاش مسکو برای رفع اختلاف با شریک سابق خود، عربستان سعودی اعلام کرد با روسیه برای متعادل کردن بازار نفت مذاکره نمی کند.

به گزارش ایسنا، پیمان همکاری سه سال میان اعضای اوپک و متحدانشان شامل روسیه اوایل مارس پس از مخالف روسیه با پیشنهاد عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید نفت به منظور تقویت قیمت‌ها منحل شد و عربستان سعودی وعده داد تولیدش را به رکورد بالایی افزایش خواهد داد.

تصمیم این کشور برای ورود به جنگ قیمت با افت شدید تقاضا در جهان به دلیل قرنطینه کشورها برای مهار شیوع ویروس کرونا همزمان شد. این دو رویداد باعث شد قیمت نفت نفت به پایین ۲۵ دلار در هر بشکه سقوط کند و در پایینترین رکورد ۱۷ ساله قرار بگیرد و درآمد تولیدکنندگان نفت هم سقوط کند.

یک مقام وزارت انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: هیچ تماسی میان وزیران انرژی عربستان سعودی و روسیه درخصوص افزایش شمار کشورهای گروه اوپک پلاس یا مذاکره درباره توافق مشترک برای متعادل کردن بازارهای نفت وجود ندارد.

این اظهارات در واکنش به اظهارات یک مقام بلندپایه روسی صورت گرفت که روز جمعه گفته بود شمار بیشتری از کشورهای تولیدکننده نفت میتوانند با اوپک و روسیه همکاری کنند که اشاره غیرمستقیمی به آمریکا بود. آمریکا بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است که هرگز تولیدش را محدود نکرده است.

کریل دیمیتریوف، مدیر صندوق سرمایه دولتی روسیه گفته بود: اقدامات مشترک کشورها برای احیای اقتصاد جهانی ضروری است. این اقدامات در چارچوب توافق اوپک پلاس هم امکان پذیر است.

دیمیتریوف و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه مذاکرات کنندگان اصلی روسیه در پیمان قبلی اوپک پلاس بودند که رسما در ۳۱ مارس به پایان می رسد. دیمیتریوف در خصوص این که چه کشورهایی می توانند در توافق جدید حضور داشته باشند، توضیح نداد.

مقامات و مدیران نفتی روسیه در خصوص ضرورت کاهش تولید نفت اختلاف نظر دارند. در حالی که دیمیتریوف و نواک از همکاری با سایر تولیدکنندگان حمایت می کنند اما ایگور سچین، مدیر روسنفت از کاهش تولید که باعث تقویت صنعت نفت شیل آمریکا شده، انتقاد کرده است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از زمان شکست مذاکرات اوپک پلاس، حرف چندانی نزده است.

ایده همکاری واشنگتن با اوپک همواره غیرممکن دیده شده است و این تنها به خاطر قانون ضدانحصارطلبی آمریکا نبوده بلکه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مدام از اوپک به دلیل دستکاری قیمت‌ها انتقاد کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اما اقدامات اخیر عربستان سعودی، واشنگتن را در موضع دشواری قرار داده است زیرا جنگ قیمتی که این کشور به پا کرده است، صنعت نفت شیل را که هزینه های بالاتری دارد، تضعیف خواهد کرد.

ادامه فشار آمریکا روی عربستان سعودی برای عقب نشینی از جنگ قیمت

مقامات آمریکایی عربستان سعودی را تحت فشار قرار دادهاند تا این کشور را به توقف جنگ قیمتی که به راه انداخته است، تشویق کرده و بازارهای نفت را آرام کنند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از کنفرانس گروه جی ۲۰ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی صحبت کرده و از وی خواسته بود، در شرایطی که قیمت‌های نفت نه به خاطر جنگ قیمت بلکه به خاطر افت تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا به شدت ضعیف شده است، حداقل از طریق لفظی اوضاع را آرام کند. اما با توجه به این که قیمت‌های پایین نفت دقیقا خواسته عربستان سعودی هستند، این اظهارات خنده دار به نظر می رسند.

عربستان سعودی در چند سال گذشته بزرگترین سهم را در کاهش تولید نفت اوپک داشته تا قیمت‌های نفت تقویت شود و این اقدام برای این کشور بدون هزینه نبوده است. در این بین کشورهای دیگر عضو اوپک مانند عراق در تلاشهای اوپک برای متعادل کردن بازار و تقویت قیمت‌ها، سهم چندانی نداشته اند. روسیه هم در عمل به تعهدات محدودیت عرضه عملکرد ضعیفی داشت و این عدم رغبت این کشور برای کاهش بیشتر تولید بود که باعث شد حدود یک ماه پیش توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس دچار فروپاشی شود.

امتناع این کشور از کاهش تولید بیشتر بی دلیل نبوده است. میادین نفتی روسیه مانند سایر کشورها نمی توانند به راحتی شیرهای نفت خود را باز و بسته کنند. از سوی دیگر محدودیت عرضه به منظور تقویت قیمت‌ها در صورتی موثر واقع میشد که آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان هم مشارکت می کرد. روسیه مدعی بود کاهش بیشتر تولید نفت تنها در را به روی تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا باز میکند تا سهم بیشتری از بازار نفت تصرف کنند.

امتناع روسیه از همراهی با محدودیت بیشتر عرضه گروه اوپک پلاس باعث شد عربستان سعودی شدت عمل به خرج دهد و تهدید کند تولیدش را از اول آوریل که مدت اجرای پیمان نفتی به پایان می رسد، افزایش خواهد داد. عربستان سعودی احتمالا امیدوار بود که قیمت‌های پایین نفت روسیه را به پای میز مذاکره برگرداند اما در طرف دیگر روسیه امیدوار بود که عربستان سعودی قدرت تحمل نفت حدود ۲۰ دلاری را نخواهد داشت.

اکنون وضعیتی که عربستان سعودی مایل بود مشاهده کند اتفاق افتاده است و تولیدکنندگان دیگر از سقوط قیمت‌ها دچار مشکل شده و درصدد اقدام هستند اما احتمالا این کشور انتظار نداشت قیمت‌ها این قدر سریع سقوط آزاد پیدا کند و در واقع اثرات فاجعه بار شیوع جهانی ویروس کرونا نقش موثری در این وضعیت داشت.

عربستان سعودی بدون انگیزه دلیلی برای عقب نشینی از مواضع خود و احیای آسیبهایی که به بازار نفت وارد شده است، ندارد.

نظرات بینندگان