arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۹۴۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۷ - ۱۲ فروردين ۱۳۹۹

کاهش 70 درصدی مسافرت های بین شهری با وسایل حمل و نقل عمومی

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد: طی هفته‌های گذشته تعداد مسافرت‌ها و مسافران بین شهری با وسایل حمل و نقل عمومی، به ترتیب ۷۰ و ۷۶ درصد کاهش یافته و این کاهش پس از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی بیشتر از گذشته شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهران قربانی درباره‌ی آخرین وضعیت مسافرت‌های مردم با وسایل حمل و نقل عمومی در هفته‌های گذشته اظهار کرد: درخصوص کاهش سفرهای حمل و نقل عمومی بر اساس آخرین آمار تا دیروز (یازدهم فروردین ماه) تعداد سفرهای ناوگان عمومی مسافری ۷۰ درصد کاهش و جابجایی تعداد مسافرین ۷۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا تغییرات محسوسی در مسافرت های مردم ایجاد شده است؟ گفت: بله، پس از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نیز استفاده از ناوگان عمومی مسافری روند کاهشی داشته است؛ به نحوی که بیش از حدود ۲۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره آخرین وضعیت ترمینال‌های مسافری و ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای سفرهای نوروزی نیز اینگونه توضیح داد: در شرایط فعلی، رویکرد صحیح در حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری، ارجحیت انجام سفرهای ضروری و اجتناب ناپذیر مردم با ناوگان حمل و نقل عمومی بوده زیرا قابل بررسی و مدیریت است؛ لذا سیاست صحیح فعلی، ایجاد محدودیت‌ها به صورت مدیریت شده و انجام سفرها به صورت کنترل شده است نه ممنوعیت سفرها.

قربانی ادامه داد: بنابراین ممنوعیتی وجود ندارد بلکه محدویت‌هایی اعمال شده که با توجه به کاهش شدید مسافران، موضوعی طبیعی است؛ البته در موارد جزیی، در چند شهر تصمیمات ناهماهنگ با این سیاست اتخاذ شده بود که متعاقباً منطبق با واقعیات موجود خودشان اصلاح کردند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه سفرهای غیرضروری مردم در این زمینه کنترل خواهد شد، گفت: با توجه به سازو کارهای اتخاذ شده و تعطیلی کلیه اماکن اقامتی، تفریحی و سیاحتی عملا استفاده از حمل و نقل عمومی با قصد سفرهای ضروری و غیر قابل اجتناب در حال انجام است که گریزناپذیر است. تدابیر لازم برای تامین سلامت و بهداشت سفرهای ناوگان عمومی در مراحل تهیه بلیت و حین سفرها اتخاذ و ابلاغیه‌های مربوطه صادر شده است که با اجرای آن‌ها از سوی شرکت‌های حمل و نقل مسافری، رانندگان و رعایت خود مسافران شرایط مطلوب برای انجام سفرهای ضروری تامین می شود.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار کرد: استقرار تیم های بهداشتی ذی‌ربط همچون هلال احمر و اورژانس در هر یک از استان‌ها برای کنترل وضعیت سلامت راننده و مسافران در محل پایانه های مسافری جاده ای در مبدا و مقصد سفرها متعاقب صدور صورت وضعیت برای ناوگان اعزامی بهترین اقدامی بوده که در قالب پایانه‌ها مدنظر بوده است و چنانچه با قوت و مستمر با اهتمام استانداران و مدیران و عوامل استانی پی گیری شده و تداوم یابد، قطعا ضریب اطمینان بالاتری در خصوص سلامت و بهداشت مسافران عزیز تامین خواهد شد.

قربانی گفت: مضافاً اینکه علاوه بر کنترل های ارشادی و عملیاتی مذکور ، مسئولیت کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها به عهده نیروهای محترم انتظامی است که شواهد و قرائن حکایت از کنترل جدی در این زمینه دارد.

نظرات بینندگان