arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۹۶۰۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۶ - ۱۳ فروردين ۱۳۹۹

وزیر بهداشت: در مرحله مدیریت بیماری هستیم نه کنترل آن / تا امروز بیش از 67 میلیون نفر رصد شدند

وزیر بهداشت گفت: در مرحله کنترل و مهار بیماری کرونا نیستیم و در مرحله مدیریت بیماری قرار داریم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سعید نمکی افزود: در ابتدا از صدا و سیما تشکر می‌کنم که در همه این مدت کنار ما بود و آماری به مردم عزیز می‌دهم که در بسیج ملی مبارزه با کرونا همکاری بی بدیلی با ما داشتند.

وی گفت: امروز آمار ما از مرز ۶۷ میلیون رصد در کل کشور گذشت که از این تعداد ۵۵ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از طریق تلفن یا تماس با خانواده‌ها در این مجموعه رصد شدند و حدود ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر توسط ثبت در سامانه با ما همکاری داشتند.

آقای دکتر نمکی افزود: این رقم بسیار مهم و قابل توجهی در دنیاست و مورد توجه همه افکارعمومی در سطح جهان و همه آن‌هایی که کار‌های بهداشتی را رصد می‌کنند، قرار گرفته است.

وی گفت: چنین پایشی در چنین سطحی و به گستردگی سرزمین مان کار بی نظیری بود که به همت مردم شریف و هوشند و همین طور نیرو‌هایی که در بسیج و بعضی از سازمان‌های مردم نهاد با ما همراهی کردند، صورت گرفت این رقم بسیار بزرگ و رکوردی تاریخی است که نشان می‌دهد مردم ما هنوز نظام سلامت را به عنوان مطمئن‌ترین نظام ارایه خدمت در کشور می‌شناسند و به آن اعتماد دارند و همراهی می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در میان این افراد حدود ۴۳۰ هزار نفر معاینه شدند که حدود ۳۰۴ هزار نفر بدون مشکل بودند که از ۱۰۴ هزار نفر در منزل مراقبت انجام شد، ۲ هزار و ۵۸۴ نفر هم درمان سرپایی داشتند، ۱۹ هزار و ۲۴۷ نفر از بین این جمعیت به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که بعد از بررسی‌های نهایی ۵ هزار و ۹۸۸ نفر بستری شدند این کار و عملکرد بسیار بزرگ و علمی توانست بار سنگینی از دوش بیمارستان‌ها و کارکنان پزشکی ما که همگی در فشار بودند بردارد.

آقای دکتر نمکی گفت: اگر این اقدام نبود مراجعه مستقیم این انبوه از بیماران به بیمارستان انجام می‌گرفت در این راستا از همه همکاران در رسانه‌ها و جا‌هایی که در خبررسانی کمک کردند تشکر می‌کنم.

وی افزود: بعد از فاصله گذاری اجتماعی که با همت مردم دو هفته‌ای است درحال انجام است و تا بیستم فروردین طول می‌کشد. کمک ناجا، وزارت کشور در اجرای این فاصله گذاری اجتماعی بسیار مؤثر بود ما گام دومی به نام فاصله گذاری هوشمند خواهیم داشت که در این فاصله گذاری هوشمند برای بازگرداندن کسبه تلاش می‌کنیم آن‌هایی که کسب و کارشان یا افرادی که خدمات خاصی که به مردم می‌دهند یا بعضی مراکز علمی و فرهنگی و حتی مذهبی بازگشایی می‌شوند این‌ها دوباره با یک پروتکل‌هایی در شرایطی که کارشناسان اعلام می‌کنند فعالیت خود را از سر می‌گیرند تا مملکت به شرایط عادی‌تر برگردد و از آن حالت انقباض خارج شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه اکنون وضع ما در کل استان‌ها بسیار بهتر از قبل است، اما این به معنای آن نیست که ما بیماری را کنترل و مهار کرده ایم این به معنای آن است که بیماری را مدیریت کرده ایم بنابراین نباید دچار توهم شویم ما در مرحله کنترل و مهار بیماری نیستیم ما در مرحله مدیریت بیماری قرار داریم هر زمان که به مرحله کنترل و مهار بیماری رسیدیم آن را اعلام می‌کنیم در بعضی از استان‌ها و شهرستان‌ها در مرحله مهار و کنترل قرار داریم که به نسبت پیشرفت کار آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد و گشایش در فضا‌ها هم به همین میزان انجام خواهد شد.

دکتر نمکی از مردم عزیز تشکر می‌کنم که برخلاف سال‌های قبل امسال در خانه سیزده بدر داشتند و با حفظ فاصله درون خانواده سعی می‌کنند اصول بهداشتی را رعایت کنند. چاره‌ای نداریم بعضی وقت‌ها باید خلاف عرف قبلی عمل کنیم تا از این بحران خارج شویم. از این شعر زیبای حافظ استفاده می‌کنیم که می‌گوید:
در خلاف آمد عادت به طلب کام که این کسب جمعیت از آن خلف پریشان کردند.
یا مولانا می‌گوید:

هر کبوتر می‌رود ذی جانبی این کبوتر جانب بی جانبی
ما نه مرغان هوا نه خانگی دانه ما دانه بی دانگی
زان فراخ آمد چنان روزی ما که دریدن شدن قبا دوزی ما.

وی گفت: امسال ما مجبوریم همه رفتارهایمان متفاوت از قبل باشد ان شاء الله سال‌های آینده سیزده بدر‌های بسیار شاد و شادابی کنار هم در دل طبیعت داشته باشیم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
0
0
من خیلی وقت پیش فرما پرکردم گلومم یه ماهه به طرز عجیبی و بی سابقه ای مشکل پیدا کرده کسی باهام تماس نگرفته با خانوادمونم که بالای سی نفریم و تو شهرای مختلف ساکنیم. کسی تماسی نگرفته تا جاییم که خبر دارم کشوری که توش ساکنیم اسمش ایرانه نمیدونم آیا ایران دیگه اییم تو دنیا وجود داره که وزیر بهداشتش نمکی باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
0
0
اقای وزیر لطفا به آقای رئیس جمهور بگین که دارن میگن کاهش شده ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
0
0
چه فایده الان باز باید از اول چک کنن همه رو چون ممکنه قبلی ها گرفته باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
0
0
پس کارگران چه میشوند؟
ایران خودرو و سایپا هریک بالای ۲۰ هزار نفر و هر یک کلی زیر مجموعه دارند که روی هم بالای یک میلیون نفر در خودرو سازی و قطعه سازی ها مشغول بکار هستند حالا از ۱۶ فروردین تعطیلات تمام شده
بالفرض اگر ۵۰ در صد این جمعیت کارگری رفته باشه مسافرت و اگر ۵ درصد آن آلوده شده باشد میشود ۲۵ هزار نفر آلوده که اگر وارد بازار کار شوند و دیگران را آلوده کنند واقعا چه فاجعه ای میشود
دوره این ویروس ۱۶ روز است اگر از اول فروردین قرنطینه اعلام شده بود می شد ۲۰ فروردین با فروکش کردن بیماری و با احتیاط صنایع را باز کرد اما حالا چه؟
به نظر می رسد افرادی برای مردم تصمیم میگیرند که چندان سلامت افراد برایشان اهمیت ندارد و بیشتر مباحث سیاسی در نظر گرفته میشود تا جان مردم!
نظرات بینندگان