arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۹۷۲۶
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۲ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۹

حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق در واکنش به تهدیدات اخیر آمریکا علیه گروه‌های مقاومت عراق تاکید کرد که اگر واشنگتن مرتکب حماقتی شود٬ پاسخی به آن می‌دهیم که فکرش را هم نمی‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد در هفته‌های اخیر عراق شاهد تحولات گسترده‌ای بوده است. در این میان شیوع ویروس کرونا که بر همه جهان سایه گسترانده٬ نتوانست مانع ادامه تجاوزات نظامی آمریکا علیه عراق شود و برخی اخبار حاکی از آن است که واشنگتن قصد دارد مواضع حشد شعبی را در مناطق مختلف این کشور مورد هدف قرار داده و هم‌زمان با آن هم اخباری می‌رسد مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی بدون اجازه دولت عراق سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» در این کشور مستقر کرده‌اند. در همین راستا پایگاه خبری العهد مصاحبه‌ای با «محمد محیی» سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق انجام داده است.

محمد محیی در پاسخ به این سوال که جریان اخبار مربوط به استقرار سامانه پاتریوت در عراق چیست و آیا این امر می‌تواند شاخصی بر قصد واشنگتن برای یک اقدام سنگین باشد و اینکه واکنش حزب‌الله عراق به این حرکت چه خواهد بود ابراز داشت که اغلب تحرکات امروز آمریکا در عراق مربوط به اتفاقات گذشته است که مهم‌ترین آنها تشدید عملیات‌های مقابله با نظامیان آمریکایی حاضر در عراق و نیز افزایش نفرت ملت عراق از حضور آنها در این کشور به شمار می‌آید. بنابراین واشنگتن قصد دارد با این تحرکات و راه‌اندازی یک جنگ روانی علیه عراق و توطئه‌چینی و شاید تلاش برای ضربه زدن به گروه‌های مقاومت و برخی شخصیت‌های ملی و امنیتی که دربرابر پروژه‌های ایالات متحده ایستادگی می‌کنند٬ حضور نظامی خود را در عراق تحمیل و تمدید کند.

وی ادامه داد اطلاعاتی که ما در یکی از بیانیه‌های خود منتشر کردیم حاکی از آن است که نظامیان آمریکایی قصد انجام یک عملیات نظامی علیه نیروهای امنیتی و حشد شعبی و تعدادی از گروه‌های مقاومت عراق را دارند و ما درباره این اقدام و پیامدهای این عملیات جنایتکارانه هشدار داده‌ایم. امروز واقعیت این است که آمریکا تلاش می‌کند تا واقعیت سیاسی موردنظر خود را بر دولت عراق تحمیل کند؛ این امر یک کودتای سیاسی به شمار می‌رود و واشنگتن سعی دارد تا آن را با روش نظامی از خلال تحت فشار قراردادن احزاب سیاسی و گروه‌های مقاومت که در برابر پروژه‌های ایالات متحده در عراق ایستادگی می‌کنند٬ به انجام برساند.

سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق در پاسخ به این سوال که آیا عرصه عراق تا این حد ضعیف شده که آمریکا بتواند هرزمان آن را مورد تهدید قرار دهد تصریح کرد که ایالات متحده از خلال حضور نظامی در عراق٬ بر وضعیت امنیتی و نظامی این کشور مسلط شده و به خود اجازه می‌دهد تا در تصمیم‌گیری های سیاسی کشور و دولت و برخی احزاب نیز مداخله کند. در داخل کشور نیز برخی طرف‌ها وجود دارند که با پروژه‌های آمریکایی همکاری و هماهنگی دارند؛ بنابراین نتیجه این شده که در حال حاضر عراق از نوعی بی‌ثباتی رنج می‌برد و بحران شیوع ویروس کرونا نیز در این شرایط مزید بر علت شده است. در حال حاضر کشور دچار بحرانی شده که آمریکا در این بحران نقش اول را ایفا کرده و همچنین تلاش می‌کند تا از معضل شیوع کرونا در عراق نیز جهت تحقق اهداف سیاسی و امنیت خود در این کشور سوءاستفاده کند.

محمد محیی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی براین که واکنش گروه‌های مقاومت عراق در برابر تهدیدات آمریکا چه خواهد بود اظهار داشت که مواضع مقاومت در این راستا کاملا روشن بوده ونیازی به توضیح ندارد؛ ما بارها اعلام کرده‌ایم که حضور نظامی آمریکا در عراق کاملا غیرقانونی بوده و این حق ملت است که در برابر آن ایستادگی کنند. ما به عنوان گروه‌های مقاومت عراق آمادگی کامل برای مقابله با هرگونه تحرکات آمریکا چه تجاوزات نظامی باشد و چه اصرار بر ابقای نظامیان خود در عراق٬ هستیم.

وی خاطرنشان کرد که امروز کتائب حزب‌الله عراق هدف اصلی آمریکا بوده؛ چرا که این گروه کابوس واشنگتن بوده و مانع اجرای پروژه‌های آن در عراق است. شاید آمریکا دچار این توهم شده که اگر کتائب حزب‌الله را مورد هدف قرار دهد می‌تواند به وجود ما پایان داده و در نهایت به طور کامل بر عراق مسلط شود. همچنین ایالات متحده در توهمات خود گمان می‌کند که پس از جنایت ترور سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» می‌تواند علیه مقاومت جسور و گستاخ شود. اما این ارزیابی‌های واشنگتن کاملا غلط بوده و مبتنی بر یک چشم‌انداز اشتباه از وضعیت عراق است.

محمد محیی ادامه داد که آمریکا بداند اگر مرتکب حماقتی مشابه حماقت‌های قبلی شود٬ با یک واکنش سخت از جانب گروه‌های مقاومت عراق و به ویژه کتائب حزب‌الله و همه فرزندان ملت عراق مواجه خواهد شد. شدت این واکنش به گونه‌ای خواهد بود که آمریکا نمی تواند آن را پیش‌بینی کند و همه پایگاه‌هایی که از نظر خودش امن است را به طور کامل مورد هدف قرار می‌دهیم.

سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق در پاسخ به سوال بعدی درباره اینکه اخیرا آمریکا درباره حملاتی که به سفارت واشنگتن در بغداد و نیز مواضع ایالات متحده در این کشور می‌شد٬ کتائب حزب‌الله را متهم می‌کند تاکید کرد که کتائب حزب‌الله از سال 2009 در لیست تروریسم ایالات متحده قرار گرفته؛ اما این موضع به هیچ وجه نمی‌تواند ماهیت اهداف و فعالیت‌های آن را تغییر دهد.

محمد محیی ابراز داشت که کتائب حزب‌الله از زمان اشغالگری آمریکا در عراق٬ در تلاش برای اخراج نظامیان آن بوده و در این امر نقش بزرگی داشته است. امروز آمریکا می‌داند که کتائب حزب‌الله بزرگترین مانع در برابر پروژه‌های آن در عراق است و به همین دلیل تلاش می‌کند تا همواره با بهانه‌های مختلف آن را مورد هدف قرار دهد. ما در دوره اخیر همواره شاهد تجاوزات جنایتکارانه آن علیه نیروهای مقاومت عراق در مرزهای سوریه و نیز داخل کشور بوده‌ایم. ما در سخت‌ترین شرایط مبارزه کرده‌ایم و این تحرکات ایالات متحده تنها عزم و اراده ما را قوی‌تر می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون در برابر سناریوی یک جنگ نامحدود برای بیرون راندن آمریکایی‌ها در منطقه قرار داریم اشاره کرد که اگر واشنگتن اصرار به ماندن در عراق داشته باشد معادله مقاومت علیه آن تحمیل خواهد شد. این مقاومت ما از زمانی آغاز شد که فهیمیدیم آمریکا قصد ماندن در عراق را دارد و بنابراین از دولت و پارلمان و احزاب سیاسی خواستیم تا چارچوب‌های سیاسی و دیپلماتیک لازم جهت اخرام آمریکایی‌ها از کشور را اتخاذ کنند. پارلمان نیز مصوبه اخراج نظامیان بیگانه از کشور را تصویب کرد اما می بینیم که واشنگتن همچنان این تصمیم را نادیده گرفته و نیز احترامی برای درخواست دولت عراق از سازمان ملل برای پایان دادن به حضور ائتلاف آمریکایی موسوم به مبارزه با تروریسم در عراق٬ قائل نیست.

محمد محیی اضافه کرد که این امر نشان می‌دهد آمریکا قصد خروج از عراق را ندارد و بنابراین صراحتا اعلام می‌کنیم که اگر آمریکا از عراق بیرون نرود با واکنش قاطع مقاومت و ملت عراق مواجه خواهد شد.

سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق درباره تصمیم حشد سعبی برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه خاطرنشان کرد ایالات متحده جنایات زیادی در عراق و نیز منطقه مرتکب شده است که بزرگترین جنایت آن ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس بود. ما تاکید می کنیم که واشنگتن برای این جنایت بهای گزافی پرداخت خواهد کرد و در پاسخ به آنها تنها به اخراج آمریکایی‌ها از عراق اکتفا نمی‌کنیم؛ بلکه آنها را از کل منطقه بیرون خواهیم کرد.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان