arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۹۸۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۰۹ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۹

هشدار آتش‌نشانی درباره نگهداری ضد عفونی کننده‌ها در منزل

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نکاتی را درباره نحوه نگهداری ضد عفونی کننده‌ها و رعایت ایمنی در منزل ارائه کرد. وی با بیان اینکه مواد ضدعفونی کننده در مقادیر بالا نباید در خانه نگهداری شود، گفت: ممکن است یک خانواده چند نفره برای انجام ضدعفونی یک دبه الکل یا مواد ضدعفونی کننده را که همه شیمیایی و قابل اشتعال هستند در منزل نگهداری کنند، این در حالی است که اگر حریقی جزئی در خانه رخ دهد نگهداری این مواد در منزل باعث گسترش حریق می‌شود و به سرعت گسترده می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سید جلال ملکی در این باره اظهار کرد: رعایت برخی از نکته های ایمنی در روزهایی که به خاطر کرونا و قطع زنجیره انتقال و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خانه مانده‌ایم، ضروری است و در این روزها که در خانه هستیم نباید نکات ایمنی را از یاد ببریم و بدانیم که حادثه‌ها چه در خانه و چه در بیرون ازخانه در کمین ما هستند و ما باید خود را از این حادثه‌ها مصون نگه داریم.

وی با بیان اینکه مواد ضدعفونی کننده در مقادیر بالا نباید در خانه نگهداری شود، گفت: ممکن است یک خانواده چند نفره برای انجام ضدعفونی یک دبه الکل یا مواد ضدعفونی کننده را که همه شیمیایی و قابل اشتعال هستند در منزل نگهداری کنند، این در حالی است که اگر حریقی جزئی در خانه رخ دهد نگهداری این مواد در منزل باعث گسترش حریق می‌شود و به سرعت گسترده می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران درباره یکی دیگر از اقداماتی که ممکن است موجب وقوع حادثه شود، اظهار کرد: شهروندان اطراف گاز را با مواد قابل اشتعال ضد عفونی می‌کنند و بلافاصله گاز را روشن می‌کنند این در حالی است که این اقدام اشتباه است و بعد از ضد عفونی هر سطحی باید اجازه بدهیم که مدت زمانی بگذرد.

وی ادامه داد: روی این دسته از مواد ضد عفونی کننده نیز باید حتما برچسب وجود داشته باشد تا مشخص باشد که چه چیزی است تا با بطری آب یا .. اشتباه گرفته نشود، همچنین این مواد به هیچ عنوان نباید در دسترس کودکان باشد.

ملکی در ادامه با اشاره به اینکه این روزها شهروندان در خانه هستند و در اکثر موارد موبایل، تبلت و.. آن ها در شارژ است، گفت: این روزها اکثر شهروندان در خانه هستند و همین موضوع نیز ممکن است که بیشتر از تلفن همراه و تبلت و.. استفاده کنند، در این حین ممکن است که بار استفاده از پریزها افزایش پیدا کند؛ اما شهروندان به هیچ عنوان نباید از پریزهای برق انشعابات زیادی بگیرند چرا که این اقدام می‌تواند موجب وقوع حادثه شود.

وی در ادامه به این موضوع که نباید این دسته از وسایل را در حین شارژ روی تخت، مبل و یا... قرار داد، گفت: این دسته از وسایل ممکن است که در حین شارژ حرارت تولید کنند. بنابراین نباید آن‌ها را روی پارچه قرار داد. برخی از شهروندان نیز در حین خواب تلفن همراه خود را در حال شارژ زیر بالشت خود قرار می‌دهند؛ در حالی که این اقدام بسیار خطرناک است.

ملکی با بیان اینکه این روزها برخی از خانواده‌ها برای گذراندن زمان در کنار یکدیگر آشپزی می‌کنند، تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید وسایل آشپزخانه در دسترس کودکان قرار بگیرد، چرا که ممکن است حادثه بیافریند. در صورتی که خانواده ها قصد دارند در کنار یکدیگر آشپزی کنند باید وسایل بی خطر به کودکان داده شود و از محیطی که لوازم خطرناک در آن وجود دارد؛ دوری کنند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران به این موضوع که خانواده ها این روزها بیش از پیش محل زندگی خود را ضدعفونی می‌کنند اشاره کرد و افزود: در حین ضد عفونی منزل باید دقت داشته باشیم که حتما هوا جریان داشته باشد، چرا که این مواد شیمیایی هستند و علاوه بر این برخی از مواد ممکن است مسمومیت ایجاد کنند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان