arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۴۱۹۳۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۵ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۹

بروز عوارض مغز و اعصاب در برخی از بیماران کرونایی

دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش از بروز برخی عوارض در مغز و اعصاب بیماران کرونایی خبر داد و گفت: تعدادی از مبتلایان به این بیماری دچار برخی علایم ازجمله سردرد، سرگیجه و درد عضلات، افت هوشیاری، تشنج، سکته مغزی و اختلالات بویایی و چشایی شده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش از بروز برخی عوارض در مغز و اعصاب بیماران کرونایی خبر داد و گفت: تعدادی از مبتلایان به این بیماری دچار برخی علایم ازجمله سردرد، سرگیجه و درد عضلات، افت هوشیاری، تشنج، سکته مغزی و اختلالات بویایی و چشایی شده‌اند.

 

دکتر فرزاد اشرافی اظهار داشت: بیمارستان شهدای تجریش با توجه به پذیرش بالای بیماران مبتلا به کرونا، کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا را تشکیل داده است.

 

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،وی به وجود فراوانی اطلاعات خام درباره بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان اشاره کرد و گفت: با جمع آوری و دسته بندی این اطلاعات در زمینه های مختلف از جمله بیماری های داخلی، مغز و اعصاب و بیماری های پوستی این کمیته در حال انجام پژوهش های مختلفی است.

 

وی یادآور شد: داده‌های مربوط به علائم بیماران کرونایی در کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونای بیمارستان شهدای تجریش درحال جمع آوری و بررسی است و نتایج آن تا چند هفته آینده اعلام می‌شود.

 

این متخصص به نقش این کمیته در راهنمایی پروپزال های مربوط به بیماری کرونا و تسریع روند داوری از سوی دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر این اقدامات از سوی این کمیته طرح هایی در مورد بیماران کرونایی در حال اجرا است که مهم ترین آن ها معاینه اعضای خانواده بیماران مبتلا به کرونا است.
اشرافی افزود: با توجه به این طرح اعضای خانواده فرد مبتلا به کرونا از نظر علائم بیماری بررسی می شوند تا میزان ابتلای آنها ارزیابی و کنترل شود.

 

وی پیگیری تلفنی بیمارانی که کرونای آنان بهبود یافته است را از دیگر طرح های پژوهشی با اهمیت این کمیته عنوان کرد و گفت: در این طرح تعدادی از انترن ها و دانشجویان پزشکی به صورت داوطلبانه با بیماران بهبود یافته تماس می گیرند و وضعیت آنان را بررسی می کنند و در صورت وجود مشکل آنان را راهنمایی می کنند.
این پزشک متخصص با بیان این که با انجام این طرح بیماران بهبود یافته از جمله افرادی که بستری بوده یا سرپایی درمان شده اند مورد پیگیری قرار می گیرند، یادآور شد: این طرح آماده چاپ در ژورنال های علمی است.

 

اشرافی طرح بررسی بیماران مبتلا به کرونایی که دچار سکته مغزی شده اند را از دیگر طرح های پژوهشی این کمیته عنوان کرد و افزود: در این طرح از اوایل اسفندماه بیمارانی رصد که علاوه بر کرونا دچار سکته مغزی شده بودند رصد شدند و ما در حال جمع آوری اطلاعات برای علت یابی هستیم.

 

وی ادامه داد: برخی از مطالعات نشان داده که کرونا باعث سکته مغزی می شود و ما در آینده نزدیک یافته های خود در این باره را اعلام خواهیم کرد.
دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش بررسی عوارض پوستی ناشی از کرونا و همچنین برخی بیماری های داخلی را از دیگر فعالیت های پژوهشی این کمیته عنوان و تصریح کرد: گروه های متعددی در رشته های گوناگون در حال انجام پژوهش در مورد این بیماری هستند و می توان گفت کشور ما در زمینه پژوهش درباره کرونا جایگاه ویژه ای دارد.

 

 

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان