arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۴۲۶۶۴
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۹ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۹

سخنگوی وزارت خارجه: اقدام آمریکا در تعلیق بودجه سازمان جهانی بهداشت را جنایت علیه بشریت است

سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدام آمریکا در تعلیق بودجه سازمان جهانی بهداشت را محکوم کرد و جنایت علیه بشریت خواند. وی با اشاره اینکه سلامت، بهداشت و امنیت جانی مردم جهان مستقیما در اثر همه گیری کرونایی به خطر افتاده است، افزود: آمریکا در بدترین زمان ممکن و در میانه جنگ علیه یک بلای جهانی ناگهان تنها هماهنگ کننده بهداشت جهانی را مجازات می‌کند که این عین بی مسئولیتی و جنایت علیه بشریت است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) با ابراز نگرانی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در تعلیق بودجه سازمان جهانی بهداشت و کمک مالی آن کشور به این سازمان بین المللی آن هم در شرایط بحرانی ناشی از ویروس کرونا، این تصمیم را گام دیگری در راستای تضعیف چند جانبه گرایی و نهاد‌های بین المللی از سوی دولت آمریکا خواند و آن را شدیدا محکوم کرد.

وی با اشاره اینکه سلامت، بهداشت و امنیت جانی مردم جهان مستقیما در اثر همه گیری کرونایی به خطر افتاده است، افزود: آمریکا در بدترین زمان ممکن و در میانه جنگ علیه یک بلای جهانی ناگهان تنها هماهنگ کننده بهداشت جهانی را مجازات می‌کند که این عین بی مسئولیتی و جنایت علیه بشریت است.

موسوی اضافه کرد: هدف اصلی ترامپ از تعلیق بودجه سازمان جهانی بهداشت، فرافکنی و سرپوش نهادن بر ناکارآمدی دولت آمریکا در مهار و کنترل ویروس کرونا در آن کشور است.

وی از جامعه جهانی دعوت کرد که برای بی اثر کردن اقدامات یکجانبه آمریکا و حفظ جبهه واحد جهانی بکوشند و در کنار این سازمان جهانی بایستند.

وی گفت: سیاستمداران آمریکا باید متوجه شوند که این اقدام نقض تعهدات آن‌ها به جامعه بین المللی است و نمی‌توان با قطع کمک و فشار یکجانبه، تلاش بشردوستانه جهان را به اسارت گرفت و از اقدامات غیر قانونی و غیر اخلاقی منتفع شد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه نیز امروز در توئیتی به این تصمیم آمریکا واکنش نشان داد و عنوان کرد: «دنیا در حال تجربه چیزی است که ایران مدت مدیدی است تجربه کرده است: زورگویی، تهدید کردن و مهمل‌گویی خودستایانه رژیم ایالات متحده فقط یک اعتیاد نیست، بلکه قاتل جان مردم است. همانند کارزار فشار حداکثری علیه ایران، قطع شرم‌آور منابع سازمان بهداشت جهانی در میانه یک همه‌گیری، بدنامی همیشگی است.»

منبع: فارس
نظرات بینندگان