arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۴۳۱۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۶ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۹

کدام تغییرات در چشم نشانه ابتلا به کروناست؟

فوق تخصص چشم پزشکی با اشاره به اینکه قرمزی و یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد، گفت: ترشحات اشکی دقیقا مانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فوق تخصص چشم پزشکی با اشاره به اینکه قرمزی و یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد، گفت: ترشحات اشکی دقیقا مانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست.

 

 مرتضی انتظاری، فوق تخصص چشم پزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به راه‌های اننقال ویروس کووید ۱۹ از طریق چشم، اظهار کرد: کرونا چشم‌ها را از طریق ورم ملتحمه، همراه با قرمزی، اشک و سوزش چشم درگیر می‌کند.

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: حتی بیمارانی را داشته‌ایم که مدت‌ها صرفا با این عوارض درگیر بوده‌اند و بهبودی در وضعیت چشمی ایجاد نشده و این ورم، التهاب و سوزش به صورت بیماری ادامه دار این افراد را درگیر کرده است.

 

وی با بیان اینکه ترشحات اشکی مبتلایان به کرونا به قطعیت می‌تواند عامل انتقال این ویروس باشد، تاکید کرد: از تماس نزدیک با مبتلایان باید پرهیز کرد؛ چراکه این بیماری صرفا از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا منتقل نمی‌شود بلکه ترشحات اشکی نیز می‌تواند عامل مهمی برای انتقال ویروس بیاید کرونا محسوب شود.
انتظاریگفت: ترشحات اشکی دقیقا همانند مخاط بینی می‌تواند عامل انتقال ویروس کووید ۱۹ باشد؛ بنابراین در محیط های عمومی هرگز به چشمان خود دست نزنید و شست و شوی مکرر دست ها را فراموش نکنید.

 

این فوق تخصص چشم پزشکی با بیان اینکه محافظت از چشم‌ها تا پایان ریشه کنی پاندمی کرونا ضرورت دارد، توصیه کرد: اگر مجبورید در محل‌های عمومی و یا تجمعات حاضر شوید، این موضوع را به خاطر داشته باشید که صحبت کردن، عطسه کردن و به طور کلی ترشحات افراد مبتلا می‌تواند شما را بیمار کند؛ بنابراین استفاده از شیلدهای محافظ چشم در محیط‌های شلوغ، آلوده و پرتراکم ضرورت دارد.

 

وی با بیان اینکه قطرات آزاده شده توسط ناقلین ممکن است تا فاصله بیش از دومتری هم خطر انتقال داشته باشد، خاطرنشان کرد: سعی کنید فاصله حداقل دومتری خود را با افراد رعایت کنید.

 

انتظاری درباره اعمال غیر اورژانسی بیماری‌های چشمی در دوران کرونا، توضیح داد: برخی افراد اصرار به انجام اعمال جراحی الکتیو در دوران کرونا دارند. باید متخصصان این موضوع را مورد توجه قرار دهند که قبل از انجام اعمال جراحی آزمایش خون و تست های ریه را در دستور کار قرار دهند و در صورت مثبت شدن تست کرونا این موارد را به زمان دیگری موکول کنند.

 

این فوق تخصص چشم پزشکی درباره ناقلین بدون علامت کروناگفت: همچنین باید قبل از همه اعمال جراحی تست‌های تکمیلی نیز انجام شود؛ چرا که تحقیقات جهانی نشانگر این مطلب است که افرادی که در دوره نهفته بیماری هستند و اعمال جراحی هم انجام می‌دهند به مراتب بیشتر از سایرین در معرض مرگ و میر کرونا قرار دارند.

 

 

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان