arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۴۸۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۱ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹

روحانی: تا خرداد، ‌برخی مشاغل دیگر باز می‌شوند

رئیس جمهور ملت بزرگ ایران را پیروز صحنه مبارزه با کرونا دانست و گفت: در شدت عمل‌هایمان پلکانی جلو رفتیم و بازگشایی‌های ما هم به صورت پلکانی انجام گرفت و هنوز هم بعضی مشاغل اجازه فعالیت ندارند. وی افزود: می‌خواهیم وقتی وارد خرداد می‌شویم برخی از مشاغل را باز کنیم و البته حتی در خرداد هم فعالیت بعضی از مشاغل بخاطر سلامت مردم به تاخیر می‌افتد چرا که می‌خواهیم حساب‌شده عمل کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روحانی: تا خرداد، ‌برخی مشاغل دیگر باز می‌شوند

به گزارش انتخاب، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با فعالان مبارزه با کرونا در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اظهار کرد: ملت و بویژه کادر درمانی ایران از ابتدای شیوع بیماری کرونا با قدرت و با فداکاری به صحنه آمدند و افتخار آفریدند و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز به این نکته بسیار مهم در دوران دفاع مقدس اشاره داشتند، این افتخار آفرینی‌ها، ایثار‌ها و فداکاری‌ها باید در تاریخ ثبت شود و ماندگار بماند.

رئیس جمهور به برخورد‌های تبعیض آمیز با انسان‌ها در بسیاری از کشور‌های مدعی در موضوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: بر خلاف آن رفتار‌های تبعیض آمیز، در ایران در همه زمینه‌ها ما پیروز این صحنه بودیم و هیچ‌وقت نگاه نکردیم کسی که وارد بیمارستان دولتی می‌شود اهل کدام شهر، دارای چه زبانی، از کدام قومیت و طایفه، سنش چه مقدار و یا پولدار و فقیر است و همه حتی اتباع بیگانه را هم در سراسر کشور به صورت مجانی مداوا کردیم.

روحانی با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا همه اعم از تولیدکنندگان، مسجدها، بنگاه‌های خیریه، نیرو‌های مسلح، بسیج، سپاه و ارتش به صحنه آمدند، افزود: از سال ۹۳ با اجرای طرح تحول سلامت یک کار ویژه‌ای را برای بخش درمانی و تخت‌های بیمارستانی و توسعه بهداشت و درمان آغاز کردیم و این حرکت نیز در روند مبارزه با کرونا بسیار تاثیرگذار بود.

رئیس جمهور اظهار کرد: مراکز مختلف بهداشتی سراسر کشور کار غربالگری را با وسعتی گسترده انجام دادند به گونه‌ای که در مرحله نخست طرح، ۷۸ میلیون نفر و در مرحله دوم بیش از ۳۰ میلیون نفر غربالگری شدند و این روند تداوم می‌یابد.

روحانی به شیوه متفاوت ایران در مقابله با ویروس کرونا در مقایسه با شیوه‌های بسیار سختگیرانه برخی کشور‌ها و سهل‌گیرانه در برخی دیگر اشاره کرد و گفت: ما یک راه میانه، معتدل و متعادلی را انتخاب کردیم که کاملاً مسیر درستی بوده، در شدت عمل‌هایمان پلکانی جلو رفتیم و بازگشایی‌های ما هم به صورت پلکانی انجام گرفت و هنوز هم بعضی مشاغل اجازه فعالیت ندارند.

رئیس جمهور افزود: می‌خواهیم وقتی وارد خرداد می‌شویم برخی از مشاغل را باز کنیم و البته حتی در خرداد هم فعالیت بعضی از مشاغل بخاطر سلامت مردم به تاخیر می‌افتد چرا که می‌خواهیم حساب‌شده عمل کنیم.

روحانی به تلاش گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشمندان و متخصصین ایرانی برای تامین نه تنها نیازمندی‌های کشور در روند مبارزه با بیماری کرونا بلکه صادرات این محصولات اشاره کرد و گفت: به رغم تلاش و رقابت گسترده در عرصه جهانی، امیدوارم در زمینه درمان و واکسن نیز بتوانیم حرکت و پیشرفت خوبی داشته باشیم.

رئیس جمهور سپس به برنامه گسترده دولت برای کمک به اقشار آسیب دیده از شیوع بیماری کرونا پرداخت و اظهار کزد: دولت در حد توان و امکان خود کمک کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به پرداخت وام یک میلیونی به ۲۳ میلیون خانواده، وام یک میلیونی به ۴ میلیون خانواده، وام ۱.۵ تا ۲ میلیونی به کسب و کار‌ها و پرداخت وام و بیمه بیکاری، اشاره کرد.

روحانی با بیان اینکه مردم ما با آموختن درس ایثار و فداکاری از خاندان رسالت و پیامبر (ص)، مولا امیرالمؤمنین (ع) و امام مجتبی (ع)، یاد گرفته‌اند چگونه باید دست همدیگر را بگیرند، گفت: در این حادثه مردم دست همدیگر را گرفتند و یاری کردند و پرستارها، پزشکان، آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، کارگاه‌ها و کارخانه‌های ما همه کار و تلاش کردند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر مردم کمک نمی‌کردند ما موفق نبودیم، افزود: ملتی موفق است که همه دست به دست هم بدهند و تلاش کنند و الحمدالله در این زمینه مردم خیلی کمک کردند؛ مردمی که فاصله هوشمند اجتماعی و دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را در همه جا از جمله در مساجد و نماز جمعه و در مجالس شب‌های قدر، مراعات کرده و مراعات می‌کنند.

روحانی با قدردانی از همه علما و حضور آنان در صحنه و جلوگیری از اختلاف نظرها، اظهار کرد: باید مخصوصا با نزدیک شدن به شب‌های قدر، قدردان همه آن‌هایی باشیم که در طول این مدت، برای سلامت و معیشت مردم تلاش و فداکاری کردند.

در این نشست نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با قدردانی از مدیریت خوب دولت در مقابله با ویروس کرونا و کاستن از آثار و تبعات اقتصادی آن، گفت: در این ایام مردم، دولت، نیرو‌های مسلح و طلاب و بسیجیان در کنار هم با وحدت و همدلی صحنه‌های زیبای ایثار و فداکاری را خلق کردند و سرتاسر استان آذربایجان شرقی صحنه یاری و کمک رسانی به محرومین و اقشار ضعیف بود.

در ادامه، استاندار آذربایجان شرقی نیز در پاسخ به سوال رییس جمهور درخصوص آخرین وضعیت استان در رابطه با ویروس کرونا با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده برای مبارزه با این بیماری گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با همکاری و همراهی مردم و تعامل نزدیک و صمیمی بین دستگاه‌های مختلف در مبارزه با کرونا، استان آذربایجان شرقی از وضعیت و شرایط خوبی برخوردار است و آمار فوتی‌های بطور قابل توجهی کاهش یافته و شمار بهبود یافتگان هم افزایش شتابانی دارد.

در این ارتباط تصویری همچنین فرمانده سپاه عاشورا، رییس بیمارستان امام رضا تبریز و رییس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان شرقی از اقدامات و طرح‌های که توسط کادر درمانی و بسیجیان در روند مبارزه با ویروس کرونا و همچنین رسیدگی به اقشار آسیب پذیر انجام دادند، گزارشی ارایه کردند.

در ادامه این نشست هم اندیشی، نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در سخنانی با قدردانی از پیگیری‌ها و مدیریت دولت و شخص دکتر روحانی در صحنه مبارزه با کرونا اظهار داشت: اینگونه اعمال دولت را تاسی به راه و روش اهل بیت عصمت و طهارت می‌دانم و امام علی (ع) فرمایشی به این مضمون دارند که آیا من قانع باشم به همین که به من بگویند امیرالمومنین و در مشکلات با مردم مشارکت نکنم لذا اقدامات بسیار خوب شما را در حقیقت یادآور عمل معصومین است.

آیت الله قریشی خاطرنشان کرد: مدیریت مسئولین در صحنه مبارزه با این بیماری افتخار انگیز و برای هر ایرانی مایه افتخار و مباهات است که مسولین آن تمام فکر و ذکرشان رفع مشکلات آحاد جامعه است.

در این ارتباط تصویری همچنین استاندار آذربایجان غربی و فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمالغرب ارتش و نیز فرمانده سپاه شهدای استان گزارشی از اقداماتی که تاکنون برای مبارزه با بیماری کرونا و رسیدگی به اقشار ضعیف استان انجام داده اند، ارایه کردند.

رییس جمهور همچنین در ارتباط ویدئو کنفرانسی با شرکت پاکدیس در استان آذربایجان غربی با توضیحات مدیر عامل این شرکت و نیز در گفت و گوی کوتاه با یکی از کارگران این مجموعه در جریان فعالیت‌های شبانه روزی این مجموعه در تولید الکل و توزیع آن در بیمارستان‌ها و کارخانجات تولید کننده مواد ضد عفونی کننده، قرار گرفت.

نظرات بینندگان