arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۰۲۲۷
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۵ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹

حملهٔ تازهٔ ترامپ به سازمان جهانی بهداشت: نشان بدهید طرفدار چین نیستید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در نامهٔ تازه‌اش به سازمان جهانی بهداشت از برخورد این سازمان با انتشار ویروس کرونا به‌تندی انتقاد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در بخش‌هایی از این نامه که در توییتر رئیس جمهوری آمریکا منتشر شده، وی خطاب به دکتر تدروس آدهنوم گِبرِیِسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نوشته است که «عمیقا نگران» واکنش این سازمان به ویروس کروناست و هشدار داده که «تنها راه پیش رو» آن است که این سازمان بتواند «عدم‌وابستگی خود به چین را عملا نشان بدهد.»

به گزارش یورو نیوز، دونالد ترامپ همچنین تهدید کرد که اگر رویهٔ سازمان جهانی بهداشت در این زمینه «ظرف ۳۰ روز آینده بهبود چشمگیری پیدا نکند» وی برای همیشه کمک‌ هزینهٔ ایالات متحده به این سازمان را قطع خواهد کرد.

از سوی دیگر آقای تدروس تأکید کرده که سازمان جهانی بهداشت روز ۳۰ ژانویه و در حالی که تنها ۱۰۰ مورد ابتلا به این بیماری در بیرون از چین ثبت شده بوده، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

این در حالی است که در نخستین ماه‌های شیوع این بیماری، کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پیوسته تأکید داشتند که انتشار ویروس کرونا «محدود» است و شیوع آن حتی به اندازهٔ ویروس آنفلوآنزای فصلی هم نیست، رَویه‌ای که بعدها تغییر کرد و آنها اعلام کردند این ویروس بسیار سریع‌ منتشر می‌شود.

سرانجام این سازمان در ۱۱ مارس، بیماری کووید-۱۹ را بیماری همه‌گیر اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر بسیاری از اعضای سازمان جهانی بهداشت خواستار بررسی بی‌طرفانهٔ برخورد این سازمان با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ شده‌اند که تا کنون جان بیش از ۳۰۰ هزار تن را در سراسر جهان گرفته است.

نظرات بینندگان