arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۱۸۹۳
تعداد نظرات: ۲۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۵ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

اعترافات پدر «رومینا»، دختر ۱۴ ساله ای که با داس به قتل رسید

مرد خشمگین که در اقدامی هولناک دختر ۱۴ ساله‌اش را به قتل رسانده در حالی بازداشت شده که مدعی است برای دفاع از ناموسش مرتکب این جنایت شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه ایران نوشت: عصر یکم خرداد امسال در یکی از روستاهای سفید سنگان لمیر از بخش حویق شهرستان تالش جنایتی رخ داد که انعکاس آن بازتاب گسترده‌ای در کشور داشت. در این ماجرا مردی 40 ساله دختر 14 ساله‌اش را به‌خاطر اینکه با پسری 35 (یا 29) ساله از خانه فرار کرده بود با داس به قتل رساند.

پس از دستگیری متهم، این مرد مدعی شد دخترش به آن پسر علاقه‌مند شده بوده و قصد ازدواج داشته اما وی به‌خاطر تفاوت سنی زیاد و اینکه چنین ازدواجی را به صلاح دخترش نمی‌دانسته او را از این کار منع و با ازدواجشان مخالفت کرده بود تا اینکه پسر جوان با فریب دخترش او را وادار به فرار از خانه کرده بود.

پدر رومینا در اعتراف‌های خود گفت: دخترم درس می‌خواند وقت ازدواجش نبود آن هم با پسری که دو برابر سن خودش را داشت. روز حادثه من عصبانی شدم نمی‌توانستم تحمل کنم دخترم بازیچه دست پسری شود که قصدش فریب دخترم بود. آنقدر خشمگین بودم که یک لحظه دیوانه شدم و با داس دخترم را کشتم. نمی‌خواستم او را بکشم فقط می‌خواستم بترسانمش حالا هم بشدت پشیمانم و هرگز خودم را نمی‌بخشم. من خیلی عصبانی بودم وکنترلی بر رفتارم نداشتم.

اظهارات عموی رومینا

اسفندیار، عموی رومینا درباره این جنایت به یکی از رسانه های محلی گفت: بهمن از مدتی قبل عاشق رومینا شده و او را با حرف‌هایش فریب داده بود. او به پلیس گفته برادرزاده‌ام به خواست خودش با او فرار کرده بود اما او رومینا را با زور و تهدید به اینکه اگر همراهش نرود وی را می‌کشد 6 روز با خودش برد. برادرم به پلیس شکایت کرد بعد هم به بهانه اینکه بزرگان فامیل وساطت کرده‌اند و اجازه ازدواج داده‌اند او را به محلی کشاندیم و پلیس دستگیرش کرد.

وی گفت: بهمن، رومینا را اغفال کرده بود او قصدش ازدواج نبود برادرم به خاطر رفتارها و مزاحمت‌های او به مرز جنون رسیده بود. بهمن مدام ما را تهدید و فحاشی می‌کرد. آخر هم با فرستادن یک عکس از رومینا برای برادرم او را به حدی رساند که دست به چنین کاری زد. اگر از رومینا عکسی نمی‌فرستاد این مسائل پیش نمی‌آمد. اصلاً کدام مردی وقتی بخواهد با یک دختر ازدواج کند، عکسش را در اینستاگرام می‌گذارد؟ برادرم غیر از رومینا یک پسر 6 ساله هم دارد الان زندگی آنها نابود شده است و مادرش اصلاً حال خوبی ندارد.

این در حالی است که بهمن به پلیس گفته است که عاشق رومینا بوده و قصد ازدواج داشته اما خانواده رومینا به خاطر تفاوت مذهبی و اختلاف سنی زیاد با این ازدواج مخالفت کردند و آنها هم با هم فرار کردند اما وقتی از سوی پلیس دستگیر شدند رومینا اصرار داشت او را به خانواده‌اش تحویل ندهند اما به حرف‌های رومینا توجهی نکردند و این فاجعه به بار آمد.

ورود دادستانی و بهزیستی به پرونده قتل رومینا

رضا جعفری معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان دراین باره به ایرنا اعلام کرد: به‌دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به‌عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده است و بهزیستی نیز به‌عنوان سازمان دولتی مدافع حقوق کودکان، تمام تلاش‌ خود را برای احقاق حقوق حقه این کودک انجام می‌دهد. بهزیستی از همه ظرفیت‌ها و امکانات برای تحقق این مهم استفاده خواهد کرد و در عین حال به‌دلیل ماهیت جرم و درگیری عاطفی و روانی و اجتماعی با هماهنگی دادستان به انجام حمایت‌های روانی_اجتماعی از سایر اعضای خانواده برای کاهش آسیب‌های روانی خواهد پرداخت. وی گفت: اورژانس اجتماعی شهرستان پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت و قبل از آن ما از این درگیری خانوادگی خبر نداشتیم اما چه بسا اگر با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی قبل از بروز این حادثه تماس می‌گرفتند می‌توانست سرنوشت بهتری را برای کودک و خانواده ایشان رقم بزند که این موضوع فرهنگ مسئولیت‌پذیری از سوی همه آحاد جامعه را یکبار دیگر به همگان گوشزد می‌کند.

قتل این دختر توسط پدرش نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او برای رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک می‌رفته است اما به‌دلیل فقر آگاهی و وجود باورهای متعصبانه مرتکب عملی شده که سبب جریحه‌دار شدن احساسات مردم شده است. وی اضافه کرد: کودک‌آزاری یکی از آسیب‌های شایع در همه جوامع اعم از توسعه یافته یا در حال رشد است و کودکان در همه خانواده‌ها، فارغ از ویژگی‌های طبقاتی، درآمدی، تحصیلاتی، قومی و مذهبی به‌دلیل وابستگی جسمی و مالی به سرپرستان، احساس تملک از سوی والدین نسبت به کودکان، نا‌آگاهی والدین از شیوه‌های تربیتی، مشکلات زمینه‌ای مانند وجود تنش‌ها و اختلافات خانوادگی، ابتلا به سوء مصرف مواد و اختلال روانی در معرض مخاطرات انواع کودک‌آزاری اعم از جسمی، روانی - عاطفی، جسمی، غفلت و بی‌توجهی جنسی هستند.

دستور معاون رئیس جمهوری برای پیگیری پرونده

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در پیامی خواستار رسیدگی و پیگیری ویژه در پرونده قتل رومینا شد و از مسئول حقوق شهروندی این معاونت خواست تا هرچه سریعتر موضوع را پیگیری کنند.

نگاه کارشناس

محمدرضا زمانی علویجه، حقوقدان درباره قتل رومینا گفت: ورود بهزیستی به پرونده قتل رومینا بی‌فایده است و در بحث حقوقی ورود بهزیستی هیچ تأثیری در روند پرونده ندارد فقط دادستان به‌عنوان مدعی العموم می‌تواند از پدر این دختر به‌عنوان قاتل شکایت کند.

زمانی در پاسخ به این سؤال که چه مجازاتی در انتظار پدر رومیناست تصریح کرد: به طور قطع حکم قصاص برای پدر این دختر نوجوان صادر نخواهد شد و تنها از جنبه عمومی جرم برای متهم پرونده حبس یا در مواردی تبعید در نظر گرفته می‌شود. چند سال پیش هم پرونده‌ای مشابه در خوی داشتیم که قاتل پدر خانواده بود و به حبس محکوم شد. به طور کلی در پرونده‌های اینچنینی پدر محکوم به قصاص نمی‌شود اما ممکن است به 3 تا 10 سال حبس که بستگی به نظر قاضی دارد و پرداخت دیه محکوم شود.

این وکیل دادگستری در جواب این پرسش که آیا دفاعیات متهم مبنی بر اینکه قتل ناموسی بوده تأثیری در حکم دارد، خاطرنشان کرد: در بحث صدور حکم فقط قاضی می‌تواند حد را مشخص کند که آن هم بر اساس ادله، مدارک و نظریه‌های کارشناسی است.

وی ادامه داد: از آنجایی که قاتل خود، ولی دم بوده است، دیگر حکم قصاص اینجا معنایی ندارد. اما حبس و دیه وجود دارد که بازهم تصمیم چگونگی آن با قاضی پرونده است. دیه هم ابتدا به مادر، سپس به خواهر و برادر تعلق می‌گیرد.»

سرهنگ اکرم حسین‌زاده، روانشناس نیز در این باره گفت: تفکرهای اشتباه که گاه ازسوی فرزندان سر می‌زند، چالش‌های زیادی را در خانواده ایجاد می‌کند این تفکرها اشتباه هستند اما اشتباه بیشتر آن است که بخواهیم بدون توجیه درست ومنطقی و با اجبار این تفکر را از ذهن آنها جدا سازیم. در این پرونده نوجوانی در سن 14 سالگی دلباخته مرد رؤیاهای خود شده است او درست در سنی که نیازبه محبت داشته است این نیاز را از فرد دیگری که خواستگارش بوده است گرفته درحالی که پدر مخالف این ازدواج است هرچند پدر منطقی تصمیم گرفته است اما با چوب خط کش و زور که نمی‌توان کسی را مجبور به اطاعت کرد.

این پدر اول باید نقش پدری خود را درست ایفا می‌کرد قطعاً این دختر از ابتدا رابطه عاطفی خوبی با پدر نداشته است. در بسیاری از پرونده‌هایی که ما شاهد فرار دختر از خانه هستیم اکثراً به‌خاطر فقر محبت وعاطفه دست به چنین اعمالی زده‌اند هیچ وقت کسی از جایی که احساس آرامش کند فرارنمی کند حتی اگر فرد بیگانه‌ای در صدد فریب او باشد.

از سوی دیگر پدر آنقدر اسیر طغیان وخشونت شده که اختیار از کف داده است. درست است نوجوان اشتباه تصمیم گرفته است اما چرا به جای اینکه او را راهنمایی کند از راه اجبار و خشونت وارد شده است او می‌توانست با استفاده از راهنمایی‌های مشاورانی که در این حوزه کار می‌کنند دخترش را با تصمیم درست روبه‌رو کند که در نهایت او با انتخاب درست خودش این تصمیم را نگیرد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۲۱
غیر قابل انتشار: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
8
35
اينهمه درباره تعصب بيجاي پدر و اشتباه دختر و پسر اغفال‌گر نوشتيد اما فراموش نكنيد كه پليس با تحويل دختر به خانواده بدون دريافت تضمين‌هاي كافي، نقش غير قابل انكار در اين جنايت داشته. متاسفانه، تفكري كه اين پدر را محق در اين جنايت مي‌داند آنقدر رسوخ دارد كه نمي‌توانيم پليس محترم را در اين قبيل ماجراها محكوم كنيم. شايد خود من و شما هم در زمان عمل همينطور يا بدتر عمل كنيم. در حالي كه بايد چاره‌اي انديشيد كه لااقل پليس چنين اشتباهات منجر به جنايتي را مرتكب نشود.
پاسخ ها
reza
| United States |
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
یک لحظه خودت رو جای پدری بزار که دختر 14 سالشو یک نر خر برده و بعد عکس شیرین کاری هاشو هم می فرسته
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
پدره اگر پسره را هم میکشت میشد دفاع از ناموس ولی به هر حال دمش گرم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
مهمترین موضوع در این قضیه نقص قانون هست.
در هر کجای دنیا اگه یکی دختر ۱۳ ساله رو اغفال می کرد مجرم شناخته میشد .
قانون مجازاتش میکرد و اینچنین آتش خشم بجان پدر نمی افتاد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
درود در این قضیه قطعا آن شیطان اغفالگر مقصر هست اولا طبق قانون بین المللی حمایت از کودکان رومینا کودک محسوب میشود و هر گونه ارتباط و یا اغفال کودکان طبق همین قانون جرم محسوب میشود که خواستگار رومینا چنین حرمی مرتکب شده است و مهمتر اینکه با فرستادن عکس خلوتی خود برای پدر رومینا. پدر را به مرز جنون رسانده است. پدر رومینا هم مثل هر پدری فرزندانش را دوست داشت ولی جنون آنی بخاطر دیدن عکس طفل سیزده ساله اش در کنار یک اغفالگر بالغ عقل و هوش از دست داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
38
12
با تشكر از زحمات و درايت پليس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
12
39
آیا خواستگار در این ماجرا نقشی نداشته و همه گناه به گردن پدر است؟
شخصی که سی ساله است چطور به خودش اجازه می دهد با احساسات یک دختر ۱۴ ساله بازی کند و با ارسال عکس دختر در اینستا پدر را به مرز جنون برساند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
پدره اشتباه کرده اول باید این پسره را میکشت.
ناشناس
| Switzerland |
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
آفرین بهترین نظر رو شما دادی مقصر اصلی اون پسر فریبکار بی غیرته که دختربچه رو گول زده و عکس ناجورشو گذاشته تو اینترنت باید شلاقش بزنن و چند سالم بندازنش زندان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
49
5
پدر کار خوبی کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
4
32
تحت هر شرايطي كار پدر قابل توجيه نيست تمام حرفاي ديگه بي خوده قتل عمد انجام شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
10
11
مقصر اصلی خواستگار است وباید به اشد مجازات محکوم شود،گستاخ،دزد ناموس
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
2
31
مقصر 100 درصد این قتل وحشیانه ناپدر رومینا که حیف است اسم زیبا ومقدس پدر را روی ان بزاریم با توجه به این گونه قتل ها و مسائلی که هرسال در کشورمان وبخصوص شهرهای قومیتی با توجه به اصرار دخترک عزیز که نمیخواست به پدر وحشی اش تحویلش ندهند بدون حتی کوچکترین ضمانتی از خانواده وپدرش آن را تحویل داده ومنجرب به اینچنین قتل وحشیانه ای شده است. خدایا تا کی قرار است بهر روز مشاهده گر اینچنین حوادثی باشیم.
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
1
23
کودک یعنی چه ؟ دختر از نه سالگی کبیر است و تمام احکام اشخاص بالغ بر اوجاری میشود . این قانون رسمی کشور است .آن قاضی که دختر را وادار به رفتن به منزل پدر کرده است می بایست مورد مواخذه قرار گیرد که چرا چنین تحکمی به دختر کبیر کرده است . پدر جنایت کرده است بحث دیگری است . تحکم کردن به کسی که قانوناً کبیر است و صلاح خویش را بر اساس قانون می تواند برگزیند خود خلاف مقررات کشوری است . اگر این دختر کسی را در ده سالگی می کشت او را به جرم قتل بازداشت می کردند و حکم کبیر بر او جاری می کردند . حال چنین کسی نمی تواند برای خود تصمیم بگیرد . این یک شهر و دو نرخ می شود و کوسج و ریش پهن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
16
8
بهمن یا همان شیطان حیله گر باید به اشد مجازات برسد تمام مشکلات در درجه اول به بهمن بر می گردد در درجه دوم به خود دختر که به تجربه بزرگترها توجه نکرده و در نهایت متوجه پدرش هست که غیرت بجایی داشته اما اشتباه در نحوه ارائه داشته است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
16
9
شاید پدرش فهمیده که رابطه ج.... داشتن برای همین کشتش، نمی دونم!
من حدس میزنم بخاطر این بوده چون یه رابطه معمولی نهایتا با تنبیه بدنی همراه نه سر بریدن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
14
6
سلام واقعا اختلاف سنی چیزی به جز فریب دختر بیچاره نبوده پدری که عکس دختر نوجوانی را با یکی همسن خودش ببیند جنون بهترین عکس عمل آدم سالم است
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
از بعضي از كامنت ها ميتوان نتيجه گرفت كه چقدر از مردم ما نياز به مشاوره وتراپي دارند وچقدر قاتل بالقوه در نهاد جامعه ما پنهان شده!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
5
9
همه چیز را به گردن پدر با اون تفکر تعصبی بیجا که ریشه در صدها سال فرهنگ ملت ما دارد نیندازید چرا کسی از نقش واهمال پلیس و اون پسره که از اراذل و اوباش منطقه هست صحبت نمی کنید
کرمانشاهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
8
2
کدوم پدری بد بچشو خواسته بهمن همین پسرس که ی خال مشخص از آیین. .... داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
0
5
اگر پسره دوسش داشت ميخواست باهاش ازدواج كنه بس چرا عكسشو پخش كرد پدرو عصباني كرد بنظر من پسره مقصره
فاطی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
2
4
مقصر اصلی بهمن هستش چون دختره ‌سنی نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
3
9
کار این پدر به هیچ عنوان قابل دفاع نیست اما دوستان یک لحظه خودرا درموقعیت پدر قرار دهید وزندگی اورا ترسیم کنید واقعاسخته تصمیم گرفتن ، خدالعنت کند این پسر شیطان صفت را، دقت کنیدبه عکس پسره، خوده ابلیسه ،چه شری به پا کرده بایدحتمامجازات بشه خدا تقاص دختررا ازش بگیره
مرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
1
9
چرا از محکوم کردن پسر آدم ربا، اغفال گر و آبروریز هیچ خبری نیست. او هم باید به سزای اعمال ننگینش برسد.
فرح
|
Sweden
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
0
1
آن اقا باید بشدت باز جویی شود و رابطه انها مشخص شود چگونه بوده؟چرا ان دختر بیچاره را فریب داده باید مجازات شود و مدتی زندانی با تنبیه بدنی بشود . و پدر بیچاره هم مجازات یک عمر زحمت و تلاش پدر و مادر البته روابط پدر و مادر با فرزند باید دوستانه و عاشقانه باشد تا اینکه جذب محبت بیگانگان نشود و......
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
3
5
دوستان عزیز بهترین اتفاق افتاده. یه بیگناه جای اینهمه گناهکار تاوان پس داده. جاش وسط اینهمه با ناموس وپاک نبوده.
دنیای ناحقیه.. خواهرا. برادرا.فقط بگین. خونه ی نو مبارک پرنده ی بال وپرشکسته...الهی که دیگه رنگ بی مهری نبینی. الهی که اون دنیا ت بهشت.
واما پدر انشاءالله که ناموست پاک شد. میون مردم پاک دورو برت سربلند شدی.. دیگه هیچ کس نمیگه بی ناموسی..
مردم پاک. دنیای پاک.
تف به دنیا ی به این گندی.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
3
13
وقتی یه پدر به دخترش مرگ موش میده و میگه خودت را بکش ،آیا واقعا اون دختر نباید فرار کنه ، آخه مگر چند سالشه که بتونه از طرف پدرش همچین حرفی را تحمل کنه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
0
3
سلام خدمت تمام دوستان آیا واقعیت داره که بهمن قبلا باز هم همچین کاری رو با دختر دیگه ای کرده هر چند واقعا در مرگ این دختر نقش اول بوده فریب کار .اگر خواهرت به این شکل فریب بخوره بازم آبجی بزرگت سیلی میزنه چرا روز اول نرفت با پدرش حرف نزد که مرد بیچاره یک هفته تمام همه جور فکری بکنه به مرز جنون برسه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
1
4
چرا خواهر بزرگتر دختر روز اول تحویل کلانتری نداده چه کارس میزنه تو گوش مردم دختر خودش ی هفته ازش خبر نداشته باشه حتما تو آگاهی میگه با کمال تشکر از اینکه ناموسم یک هفته پیش شما بود خانواده بهمن همگی فریب کارند اونا به دختره یاد دادن چی بگه که گناه گردن آقا بهمن حیله گر نیفته
نظرات بینندگان