arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۴۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۳ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

حذف «فهرست سیاه» بخاطر مبارزه با نژادپرستی در گوگل کروم

از آنجایی که در هفته‌های گذشته بسیاری از شهر‌های ایالات متحده آمریکا شاهد صحنه‌های تظاهرات مردم برای مقابله با نژادپرستی و سیاه ستیزی بوده است، شرکت گوگل نیز به منظور حمایت از جنبش اعتراضی مردم تحت عنوان Black Lives Matter و همچنین مبارزه با نژاد پرستی به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد برای به حداقل رساندن نماد‌های سیاه ستیزی در پلتفرم مرورگر اینترنتی گوگل کروم استفاده از عبارت‌هایی نظیر فهرست سیاه (Blacklist) و فهرست سفید (Whitelist) را کنار گذاشته و با اصلاح زبانی به این جنبش بپیوندد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گوگل کروم از این پس به منظور مبارزه با نژادپرستی عبارات فهرست سیاه و سفید را در پلتفرم این مرورگر اینترنتی حذف خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، از آنجایی که در هفته‌های گذشته بسیاری از شهر‌های ایالات متحده آمریکا شاهد صحنه‌های تظاهرات مردم برای مقابله با نژادپرستی و سیاه ستیزی بوده است، شرکت گوگل نیز به منظور حمایت از جنبش اعتراضی مردم تحت عنوان Black Lives Matter و همچنین مبارزه با نژاد پرستی به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد برای به حداقل رساندن نماد‌های سیاه ستیزی در پلتفرم مرورگر اینترنتی گوگل کروم استفاده از عبارت‌هایی نظیر فهرست سیاه (Blacklist) و فهرست سفید (Whitelist) را کنار گذاشته و با اصلاح زبانی به این جنبش بپیوندد.

البته این در حالیست که تلاش‌های گوگل برای روند جایگزینی عبارت فهرست سیاه و برخی دیگر از اصطلاحات موجود در پلتفرم کروم از ماه مه ۲۰۱۸ آغاز شده بود تا بدین ترتیب موجب تقویت تفکر نژادپرستانه در میان کاربران نشود.

بر اساس گزارش وب سایت IT PRO، گوگل در توضیحات خود در این خصوص خاطرنشان کرده است که تمامی توسعه دهندگان کرومیوم از این پس باید استفاده از عبارت‌های فهرست سیاه و فهرست سفید را کنار بگذارند و به جای آن‌ها به ترتیب از عبارات فهرست مسدودی‌ها (Blocklist) و فهرست مجاز (Allowlist) استفاده کنند.

مردم آمریکا در هفته‌های اخیر به کشته شدن یک فرد غیرمسلح سیاه پوست توسط رفتار خشونت آمیز نیرو‌های پلیس و سپس توییت تهدید آمیز ترامپ رئیس جمهور این کشور، به شدت اعتراض کرده و خواستار اصلاح نظام‌های نژادپرستانه و سفید محور در این کشور شده اند.

نظرات بینندگان