arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۴۷۴۳
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۸ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
اسناد وزارت امنیت آلمان شرقی در مورد ایران؛ شماره ۲۵/

اطلاعات گسترده ای درباره رهبری حزب توده ایران که در آلمان شرقی مستقرند، بدست آورده ایم

«اندیشکده وودرو ویلسون» ۳۱ سند وزارت امنیت آلمان شرقی (اشتازی) را در مورد فعالیت‌های کمونیستی و ضدکمونیستی در ایران در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ منتشر کرده است که عمدتا متمرکز بر حزب توده است. «انتخاب» به صورت روزانه این اسناد را منتشر می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس تاریخ «انتخاب»: «اندیشکده وودرو ویلسون» ۳۱ سند وزارت امنیت آلمان شرقی (اشتازی) را در مورد فعالیت‌های کمونیستی و ضدکمونیستی در ایران در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ منتشر کرده است که عمدتا متمرکز بر حزب توده است. «انتخاب» به صورت روزانه این اسناد را منتشر می‌کند.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه ترجمه‌ی بیست و پنجمین سند وزارت امنیت آلمان شرقی درباره ایران، آمده است:

نامه، سرهنگ شنک به سرلشکر کراچ

تاریخ: 24 جولای 1984

رفیق سرلشکر کراچ

با احترام به پیوست پیش نویس دستور رفیق وزیر ارسال می شود که توسط AKG و بخش اصلی II/15 و با درخواست به رسمیت شناسی، تهیه شده است.

بیشتر بخوانید

پیشنهاد می کنم شما این سند و نامه به رفیق وزیر را در هماهنگی با مدیر ZAIG تایید کنید.

بعد از تایید موفقیت آمیز دستور، مسئولیت این حوزه از واگذاری‌های عملیات سیاسی باید به بخش اصلی II/15 در داخل بخش اصلی II و از طریق رفیق وزیر، محول شود.

مطابق با درخواست دبیرکل حزب کمونیست ترکیه از میان 1 تا 3 کادر عالی این حزب برای موضوعات انتخابی در زمینه فعالیت‌های مخفیانه، آموزش را از روز 6 آگوست 1984 آغاز خواهند کرد و مطابق با پیشنهادات آکادمی اشتازی عمل خواهند کرد.

درک زبان ترکی خود یک مشکل است، و بر اساس تصمیماتی که تا کنون گرفته شده است، تنها یک نفر در اشتازی با این زبان آشنایی دارد (یک کارمند HVA/AG در بخش زبان های خارجی). لذا از شما می خواهم تا بررسی کنید که آیا این رفیق را می تواند برای اتمام فعالیت‌های سیاسی مخفیانه‌ای که پیش بینی کرده‌ایم، بکار بگیریم یا خیر.

رفقای موجود در بخش روابط بین المللی کمیته مرکزی حزب سوسیالیست آلمان شرقی، اطلاعات گسترده ای درباره رهبری حزب کمونیست ترکیه و حزب توده ایران که در آلمان شرقی مستقر هستند، به دست آورده اند.

برلین 24/7/1984

 

سرهنگ شنک

 

نظرات بینندگان