arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۴۸۵۱
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۳ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۹
در پی رواج زانو زدن به احترام جورج فلوید؛

فدراسیون فوتبال آمریکا ممنوعیت «زانو زدن حین پخش سرود ملی» را لغو کرد

فدارسیون فوتبال ایالات متحده آمریکا قانون جنجالی ممنوعیت زانو زدن بازیکنان در هنگام پخش سرود ملی را لغو کرد. طبق قانونی که این فدراسیون در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود و اکنون لغو شده، بازیکنان فوتبال این کشور در مسابقات ملی و در زمان پخش سرود ملی این کشور باید بایستند و حق زانو زدن نداشتند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مگان راپینو بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که هنگام پخش سرود ملی زانو زده است

یورونیوز نوشت: فدارسیون فوتبال ایالات متحده آمریکا قانون جنجالی ممنوعیت زانو زدن بازیکنان در هنگام پخش سرود ملی را لغو کرد.

مسئولان فوتبال ایالات متحده، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند آیین‌نامه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در خصوص ممنوعیت این کار منتشر شد، «اشتباه» بوده است.

طبق قانونی که این فدراسیون در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود بازیکنان فوتبال این کشور در مسابقات ملی و در زمان پخش سرود ملی این کشور باید بایستند و حق زانو زدن ندارند.

این اتفاق پس از آن افتاد که مگان راپینو، کاپیتان تیم فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا در یک مسابقه ملی در سال ۲۰۱۶ برای اعلام همبستگی با کالین کپرنیک، ستاره پیشین فوتبال آمریکایی این کشور، در هنگام پخش سرود ملی، به جای ایستادن، زانو زد.

کپرنیک در آغاز یک بازی دوستانه در سال ۲۰۱۶، در هنگام نواخته شدن سرود ملی آمریکا، برعکس سایر بازیکنان نایستاد و در اعتراض به تبعیض نژادی رو نیمکت نشست.

اعتراض او به خشونت پلیس آمریکا علیه آمریکایی-آفریقایی‌تباران بود که در سالهای اخیر شدت یافته است.

ما برای درک تجربیات و مشکلات و تبعیض‌ها علیه سیاهان و دیگر اقلیت‌ها در کشورمان به اندازه کافی فعالیت نکرده‌ایم

در بیانیه تازه فدارسیون فوتبال آمریکا سیاست پیشین و اعلام ممنوعیت برای زانو زدن در هنگام پخش سرود ملی این کشور یک سیاست اشتباه خوانده شده است. در ادامه این بیانیه آمده است: «ما برای درک تجربیات و مشکلات و تبعیض‌ها علیه سیاهان و دیگر اقلیت‌ها در کشورمان به اندازه کافی فعالیت نکرده‌ایم و از تمام بازیکنان و به ویژه سیاه‌پوستان و همچنین از هواداران و تمام کسانی که برای ریشه‌کن کردن نژادپرستی فعالیت می‌کنند، عذرخواهی می‌کنیم و می‌خواهیم اعلام کنیم از تمام تلاش‌ها برای مبارزه با نژادپرستی حمایت می‌کنیم.»

بیانیه جدید فدراسیون فوتبال آمریکا بعد از آن منتشر می‌شود که در هفته‌های اخیر این نهاد به شدت برای پس گرفتن قانون ممنوعیت پیشین خود تحت فشار قرار گرفته بود. پس از کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا بسیاری از شهروندان آمریکایی برای ابراز همدردی با سیاه‌پوستان در اعتراضات سراسری و خیابانی خود روی زمین زانو زدند.

روز دوشنبه ۸ ژوئن انجمن بازیکنان فوتبال زنان ایالات متحده از فدراسیون فوتبال این کشور خواسته بود ممنوعیت وضع شده خود را لغو و از بازیکنان و کسانی که علیه نژادپرستی فعالیت می‌کنند عذرخواهی کند.

در حالی که این روزها اعتراض نمادین زانو زدن برای مخالفت با نژادپرستی در سراسر جهان متداول و مرسوم شده است، حالا فدراسیون فوتبال آمریکا می‌گوید از این پس بازیکنان حق دارند به بهترین شکل با انواع اشکال نژادپرستی، تبعیض و نابرابری مبارزه کنند.

همچنین در بخش پایانی بیانیه فدراسیون فوتبال آمریکا آمده است: «ما نمی‌توانیم گذشته را تغییر دهیم اما می‌توانیم در آینده تغییراتی ایجاد کنیم. ما به این تلاش برای تغییر متعهد هستیم و امیدواریم بتوانیم در آینده اقدامات حمایتی بیشتری را در دستور کار قرار دهیم.»

نظرات بینندگان