arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۴۸۶۰
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۳ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

توصیه پلیس به دارندگان آیفون

به دنبال انتشار خبر عدم پشتیبانی از پیش ‌شماره ‌ایران برای ساخت Apple ID گوشی‌های هوشمند شرکت اپل و مشکلاتی که ممکن است برای کاربران این دستگاه‌ها در کشور ایجاد شود، سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا، توصیه هایی را ارائه کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به دنبال انتشار خبر عدم پشتیبانی از پیش ‌شماره ‌ایران برای ساخت Apple ID گوشی‌های هوشمند شرکت اپل و مشکلاتی که ممکن است برای کاربران این دستگاه‌ها در کشور ایجاد شود، سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا، توصیه هایی را ارائه کرده است.

سرگرد حامد محمدی سپاسی دراین باره گفت: ساختن Apple ID پیش ‌از این تنها با داشتن یک ایمیل امکان‌پذیر بود، هرچند با انجام تحریم‌های مختلف امکان ساخت Apple ID برای کاربران ایرانی سخت بود؛ اما در حال حاضر برای احراز هویت نیاز به ثبت شماره تلفن با پیش‌شماره‌ ایران نیز وجود دارد که متأسفانه پیش ‌شماره ‌ایران در فهرست جدید حذف ‌شده است. از طرف دیگر با توجه به اجباری بودن ثبت شماره تلفن همراه برای ساخت Apple ID پیش‌بینی می‌شود برخی از مشکلات و سوءاستفاده‌ها در فضای مجازی متوجه کاربران ایرانی شود.

وی ادامه داد: ازآنجایی‌که شرکت اپل در ایران مرجع رسمی نداشته و دسترسی به آن با IP ایران دارای محدودیت است ، لذا کاربران ایرانی قادر به استفاده از iTunes نخواهند بود و اکثر کاربران برای این منظور دارای مشکل بوده و نمی‌توانند از قابلیت‌های بالای دستگاه خود استفاده کنند لذا اقدام به خرید نام کاربری و پسورد Apple ID می‌کنند.

محمدی سپاسی به کاربران دستگاه‌های هوشمند شرکت اپل توصیه کرد: به تبلیغات و آگهی‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی توجه نکرده و در صورت نیاز برای خرید Apple ID به مراکز معتبر مراجعه و بلافاصله نسبت به تغییر رمز عبور و ایمیل‌ پشتیبان اقدام کنند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با اشاره به فروش شماره‌های مجازی برای ساخت یا فعال‌سازی Apple ID گفت: فعال‌سازی با شماره‌های مجازی، یکی دیگر از مسائلی که در این زمان ممکن است به تهدیدی جدی برای استفاده‌کنندگان گوشی‌های شرکت اپل تبدیل شود.

سپاسی گفت: استفاده از شماره‌های مجازی موقت، اولین راهکاری است که برای دور زدن ثبت شماره تلفن به ذهن می‌رسد. اما این موضوع می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. اینکه ممکن است شماره‌ای که کاربر استفاده می‌کند بعد از مدتی توسط سایرین نیز استفاده شود که در این صورت تضمینی برای حفظ امنیت اطلاعات کاربر وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه به اجاره شماره تلفن‌های خارجی نیز اشاره کرد و گفت: این احتمال نیز وجود دارد که شماره تلفن‌های خارجی نیز اجاره داده شود که این موضوع نیز با توجه به اینکه سیم‌کارت شماره اصلی تحت مالکیت فردی دیگر است ، بنابراین این امکان وجود دارد که مالک اصلی سیم‌کارت با تغییر رمزهای عبور Apple ID ساخته ‌شده به اطلاعات ذخیره‌ شده دسترسی و حتی اقدام به بلاک کردن iCloud کند. لذا هم‌وطنان عزیز باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با اشاره به اینکه حتی این احتمال نیز وجود دارد که در آینده اکانت‌های قبلی ساخته شده با خطراتی همچون مسدود شدن مواجه شوند، به هم‌وطنان عزیز توصیه کرد: نسبت به تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود در فضای غیر icloud اقدام کنند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان