arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۵۱۳۷
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۳ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۹

فرانسه خواستار لغو اقدام آمریکا علیه دیوان بین‌المللی کیفری شد

وزیرامورخارجه فرانسه در بیانیه‌ای تحریم‌های آمریکا علیه دیوان بین‌المللی کیفری را حمله به کشور‌های عضو اساسنامه رم دانست و خواستار لغو این اقدامات شد. لودریان گفت: تصمیم ایالات متحده این خطر را به دنبال دارد که استقلال این نظام قضایی (بین‌المللی) زیر سوال رود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ژان ایو لودریان» وزیرامورخارجه فرانسه روز جمعه در بیانیه‌ای تصمیم آمریکا برای تحریم کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری را حمله به کشور‌های عضو اساسنامه رم که این دیوان براساس آن به‌وجود آمده، دانست.

لودریان خواستار لغو این اقدام آمریکا شد و گفت: تصمیم ایالات متحده این خطر را به دنبال دارد که استقلال این نظام قضایی (بین‌المللی) زیر سوال رود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با امضای فرمانی مجوز تحریم دیوان کیفری بین‌المللی و کارکنان آن را صادر کرد.

این فرمان، دیوان کیفری بین‌المللی را تحت تحریم اقتصادی قرار داده است و سفر آن دسته از کارکنان دیوان کیفری بین‌المللی که بدون رضایت ایالات متحده، مستقیماً در تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی نظامیان و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا در افغانستان نقش دارند، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود.

این تازه‌ترین اقدام ترامپ علیه پیمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی است. خروج از برجام، معاهده آب و هوایی پاریس، ۲ پیمان کنترل تسلیحاتی و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله پیمان‌شکنی‌های آمریکاست.

دیوان بین‌المللی کیفری نیز روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های آمریکا را تازه‌ترین حمله «بی‌سابقه» ایالات متحده علیه این دادگاه توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که «اوگون کووان» رییس دیوان کیفری بین‌المللی این تحریم‌ها را رد و اعلام کرد که این اقدام «تلاش مشترک ما برای مبارزه با مصونیت از مجازات و پاسخگویی در قبال جنایت‌های گسترده را تضعیف می‌کند.»

«استفان دوژاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز نسبت به تحریم اقتصادی و محدودیت ورود اعضای دیوان بین‌المللی کیفری به آمریکا ابراز نگرانی کرد و گفت: هرگونه اقدامی باید در تطابق با توافقنامه مقر این سازمان باشد.

همچنین، «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری آنلاین تأکید کرد: این مسأله مایه نگرانی جدی است؛ زیرا ما به عنوان اتحادیه اروپا حامیان ثابت قدم دیوان کیفری بین‌المللی هستیم.

وی با بیان اینکه «این یک خبر بسیار بد» است، افزود: دیوان کیفری بین‌المللی یک عامل کلیدی در اجرای عدالت و صلح است. همه کشور‌ها باید به آن احترام گذاشته و از آن حمایت کنند. ما این تصمیم را تحلیل می‌کنیم تا تمام تبعات آن را ارزیابی کنیم.

بورل همچنین گفت که «شورای امور خارجی» اتحادیه اروپا روز دوشنبه آینده تشکیل جلسه داده و نظر خود را درباره این تصمیم آمریکا اعلام خواهد کرد.

نظرات بینندگان