arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۵۳۰۶
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۲۲ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

نبی: فیفا پالس‌های مثبتی درباره اساسنامه فرستاده است / حق ویلموتس نیست پول بیشتری بگیرد

دبیرکل فدراسیون فوتبال می‌گوید فیفا پالس‌های مثبتی درباره پیشرفت اساسنامه اصلاح شده این فدراسیون ارسال کرده است. دبیرکل فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره انتقاداتی که برای انتخاب وکیل این فدراسیون در پرونده ویلموتس می‌شود هم گفت: آن چیزی که به من اطلاع دادند دو وکیل ایرانی و همراه آن وکیل خارجی حضور دارد و لوایح را امضا می‌کنند. اینگونه نیست که او به تنهایی فرمان را در دست داشته باشد و پیش برود. این بخش به خوبی مدیریت می‌شود و اگر اتفاق خاصی در فیفا رخ ندهد برای ما جای امیدواری است، چون ویلموتس حقش نیست که پول بگیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیرکل فدراسیون فوتبال می‌گوید فیفا پالس‌های مثبتی درباره پیشرفت اساسنامه اصلاح شده این فدراسیون ارسال کرده است.

به گزارش ایسنا، مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال با حضور در برنامه «چهارسوی لیگ» شبکه خبر، با اشاره به فرآیند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: ایراد‌های فیفا را بر اساس قوانین داخلی و همچنین برخی انعطاف‌ها مانند حذف حق امضای وزیر ورزش اصلاح کردیم. نیت وزیر ورزش اصلاح اساس نامه بود تا بهانه‌ای به مراجع بالادستی بین الملی ندهیم. هفته گذشته اساسنامه اصلاحی به فیفا ارسال شد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال با بیان اینکه فیفا پالس‌هایی مبنی بر پیشرفت در اساسنامه به این فدراسیون ارسال کرده است، گفت: روز گذشته هم تماسی با فیفا داشتیم. استنباط من این است که کار به خوبی پیش می‌رود.

وی در واکنش به اینکه چقدر به تایید این اساسنامه خوشبین است، اظهار کرد: موارد مختلفی در اساسنامه بود که در گذشته جاری می‌شد. فیفا روی به‌روزرسانی اساسنامه تاکید داشت. چهار کمیته باید در مجمع انتخاب می‌شدند.

نبی خاطرنشان کرد: با توجه به اختیارات مجمع و اختیارات هیات رئیسه و سازمان اداری این فدراسیون، باید به دقت عمل می‌کردیم. در این اساسنامه دوز ورزشی‌ها را بیشتر کردیم تا اعضای ورزشی در مجمع بیشتر شود. در بحث نامزد‌ها هم دستورالعمل انتخابات به گونه‌ای شد که مدیریت ورزشی دیده شود. مدیریت در شرکت‌ها یا بنگاه‌های اقتصادی هم دیده شده است. یک سری مقررات داخلی هم مطرح است که باید به آن احترام بگذاریم.

وی افزود: بلافاصله بعد از تایید اساسنامه توسط فیف، آن راا به اعضای مجمع می‌فرستیم. باید زمان ۲۱ روز را رعایت و به اعضای مجمع ارسال کنیم تا در جریان رفت و برگشت‌ها قرار گیرند. در روز مجمع، این اساسنامه تصویب خواهد شد. بعضا می‌بینم موضوعاتی مطرح می‌شود که صحت ندارد. اعضای مجمع باید اساسنامه را تایید کنند. با توجه به روال، سعی کردیم کار را بهتر کنیم. قبل از ارسال به فیفا هم نظرات مشورتی اعضای مجمع را گرفته بودیم. در مجمع روی بند به بند اساسنامه بحث و بررسی می‌شود. ما یک فرصت ۸۰ روزه بعد از مجمع خواهیم داشت تا بتوانیم انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم.

نبی همچنین درباره موضوع قرارداد مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال گفت: در این زمینه من نمی‌توانم اظهارنظر دقیقی داشته باشم. به هر حال موضوع در دست بررسی است. اما زمانی که کی‌روش هم به فوتبال ایران آمد در ابتدا همین دردسر‌ها هم وجود داشت، اما او دو بار تیم ملی را به جام جهانی برد که به خاطر آن فدراسیون فوتبال ۲۴ یا ۲۵ میلیون دلار از فیفا پاداش دریافت کرد. البته عقبه ویلموتس هم از نظر فنی بد نبود، اما او نتوانست تیم را مدیریت کند. من پیش از این هم درباره‌اش گفته بودم و الان هم می‌گویم که او هندوانه در بسته بود.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره انتقاداتی که برای انتخاب وکیل این فدراسیون در پرونده ویلموتس می‌شود هم گفت: آن چیزی که به من اطلاع دادند دو وکیل ایرانی همراه آن وکیل خارجی حضور دارند و لوایح را امضا می‌کنند. اینگونه نیست که او به تنهایی فرمان را در دست داشته باشد و پیش برود. این بخش به خوبی مدیریت می‌شود و اگر اتفاق خاصی در فیفا رخ ندهد برای ما جای امیدواری است، چون ویلموتس حقش نیست که پول بگیرد.

وی درباره زمان حضور اسکوچیچ در ایران هم گفت: او هفته دیگر به ایران می‌آید تا قبل از برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی جلسه‌های مورد نیاز را برگزار کنیم. درباره شانس صعود به جام جهانی فکر می‌کنم باید واقعیت را به افکار عمومی بگوییم. در گروه ما عراق ۱۱ امتیاز، بحرین ۹ امتیاز و ما ۶ امتیاز داریم. ما اگر در چهار بازی آینده ۱۲ امتیاز ممکن را هم بگیریم عوض شدن ما در گروه بستگی به دیدار عراق و بحرین دارد. با این حال باید هر چهار بازی پیش‌رو را ببریم چراکه مساوی در هر یک از این بازی‌ها کمکی به ما نخواهد کرد. روی کاغذ کار سخت است، اما این را بدانید در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل هم کار سخت شده بود با این تفاوت که در آن مقطع امتیاز ما به کره و همینطور به قطر نزدیک بود.

نبی درباره نظارت سازمان بازرسی کل کشور در فدراسیون فوتبال هم گفت: سیستم‌های نظارتی براساس مستندات عمل می‌کنند و اینگونه نیست که درباره شایعات حرفی زده شود. آن‌ها همیشه در فدراسیون فوتبال مستقر هستند و کارشان را انجام می‌دهند.

وی در پایان درباره اینکه آیا پروتکل‌های فیفا در ایران برای برگزاری مسابقات لیگ اجرایی است یا خیر، گفت: در این زمینه فیفا پروتکل‌هایی داده است. ما هم از فدراسیون پزشکی ورزشی کمک گرفته‌ایم. سازمان لیگ تصمیم گرفته مسابقات را برگزار کند، اما اگر به هر دلیلی مسابقات در کشوری برگزار نشود آن کشور در حوزه بین‌المللی هم دچار مشکل می‌شود و حتی نمی‌تواند در کشور ثالث هم مسابقات را برگزار کند. مدیرانی که گاهی صحبت می‌کنند و نظراتی ارائه می‌دهند بهتر است این مسائل را در نظر داشته باشند. در سازمان لیگ آقای بهاروند و همکارانشان پیشنهادات را بررسی می‌کنند.

نظرات بینندگان