arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۲ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

عادات اشتباهی که سلامت مردان را تهدید می‌کند

مدیرگروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و بخش مهمی از نیروی کار مولد در جامعه، بر ضرورت مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان‌ها برای ارتقای سلامت مردان تاکید کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرگروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و بخش مهمی از نیروی کار مولد در جامعه، بر ضرورت مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان‌ها برای ارتقای سلامت مردان تاکید کرد.

دکتر اهدایی وند با اشاره به این که هفته بین المللی سلامت مردان از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن برگزار می‌شود، اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، اولویت‌ های هدف گذاری‌ها نیز تغییر کرده است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، استحکام و ارتقای نیروی کار در جامعه و به دنبال آن توسعه کشور را در پی خواهد داشت، افزود: در کشور ما نیز هفته اول اسفندماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان با هدف حساس سازی جامعه نسبت به سلامت مردان و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامت نامگذاری شده است.

اهدایی وند ادامه داد: در کشور ما امید به زندگی در بدو تولد در مردان حداکثر ۷۲,۵ سال و در زنان حداکثر ۷۵.۵ سال برآورد شده و این در حالی است که مردان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری نسبت به زنان هستند.

مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد به مواد مخدر، عدم توجه به تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و ورزش را از جمله فاکتورهای تهدید کننده در سلامت مردان دانست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر پایین بودن سطح سواد سلامت در مردان، عدم توجه و مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی و درمانی برای غربالگری و درمان به موقع بیماری‌ها منجر به تاخیر در مداخلات لازم در مردان و در نتیجه شیوع روزافزون ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون، سرطان و بیماری‌های از این قبیل شده است.

اهدایی وند خاطرنشان کرد: به دنبال استقرار طرح تحول سلامت در کشور برنامه ارائه خدمات سلامت مردان نیز در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تقویت شده و در این راستا اقدامات متعددی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: این اقدامات شامل تشکیل پرونده بهداشتی، معاینات پزشکی، مشاوره و مراقبت‌های تغذیه‌ای و روان و آموزش گروه‌های هدف در قالب گروه‌های سنی در مردان و توزیع مکمل ویتامین D است.

وی از تشکیل حدود دومیلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردان در گروه‌های سنی مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا کنون تعداد ۱۰۴ هزار و ۲۴۶ نفر از مردان بالای ۳۰ سال نیز از نظر دیابت، فشارخون و اختلال چربی خون خطرسنجی شده‌اند و مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.

غربالگری ۱۵ هزار و ۵۰ نفر از مردان ۵۰ تا ۷۰ ساله از نظر سرطان روده بزرگ، ارزیابی الگوی تغذیه و تن سنجی ۴۵۰ هزار و ۹۰۶ نفر از مردان میانسال و به طور کلی بررسی، غربالگری و خدمات کمک درمانی به ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر افراد دچار چاقی، ۵۸ هزار و ۲۶۲ نفر افراد دارای اضافه وزن و ۲۲۸ هزار و ۶۸۹ نفراز مردانی که دچار چاقی شکمی هستند، از جمله این خدمات است.

اهدایی وند با بیان اینکه ۶۰۰ هزار و ۱۱۸ نفر نیز از مردان نیز از نظر سلامت روان در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی غربالگری شده‌اند، ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه کنونی، از اول اسفند تا کنون ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۸۳۲ نفر از مردان توسط مراقبین سلامت از نظر کووید ۱۹ غربالگری شده‌اند.

به گفته اهدایی وند، در سال جاری با توجه به اهمیت نقش مولد مردان در دوره پنجره جمعیتی"سلامت مردان در محیط کار" با تاکید بر آموزش پیشگیرانه برای بیماری‌های آنان از قبیل سرطان‌های مردان، ترومای ناشی از حوادث، ناباروری مردان و مواردی از این دست به عنوان موضوع اصلی هفته مذکور انتخاب شده است.

وی در پایان بر اهمیت سلامت جمعیت کثیر مردان شاغل کشور اعم از کارمندان، کارگران و صنوف در بخش صنعت، کشاورزی و سایر ارگان‌ها تاکید کرد و گفت: مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان‌ها برای ارتقای سلامت کارکنان برای دستیابی به اهداف سلامت مردان از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان