arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۶۰۰۱
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۰ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

معاون وزیر کشور: نیاز به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: تکمیل ۸۷ هزار پروژه استانی و ملی نیمه تمام در کشور ۸۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. وی افزود: از این تعداد ۸۱ هزار پروژه استانی و ۶ هزار پروژه ملی است که رهبر معظم انقلاب تاکید بر واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی دارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: تکمیل ۸۷ هزار پروژه استانی و ملی نیمه تمام در کشور ۸۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، بابک دین پرست عصر سه‌شنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی افزود: از این تعداد ۸۱ هزار پروژه استانی و ۶ هزار پروژه ملی است که رهبر معظم انقلاب تاکید بر واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی دارند.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه مسوولین کشور را مکلف به تعیین تکلیف ۳۰۱ پروژه ملی و یکهزار و ۴۳۲ پروژه استانی نیمه تمام در سال جاری کرده که برای اتمام این تعداد پروژه ملی ۱۰۱ هزار میلیارد تومان و برای پروژه‌های استانی ۱۱ هزار میلیارد تومان مورد نیاز است.

معاون وزیر کشور گفت: سهم خراسان رضوی از تعیین تکلیف پروژه‌های عمرانی نیمه تمام در سال جاری ۷۴ پروژه با ۲۰۳ میلیارد تومان اعتبار است که باید تلاش شود این پروژه‌ها واگذار گردد.

وی افزود: پروژه‌های نیمه تمام عمرانی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کشور چهار هزار و ۱۰۰ پروژه است که از این تعداد ۲ هزار و ۴۶۳ پروژه عمرانی و یکهزار و ۶۳۶ پروژه سرمایه‌گذاری است.

دین پرست ادامه داد: از این تعداد پروژه، ۱۰۶ پروژه عمرانی با اعتبار مورد نیاز ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و ۱۶۲ پروژه سرمایه‌گذاری با اعتبار مورد نیاز ۹ هزار و ۲ میلیارد ریال و هشت میلیون یورو سهم خراسان رضوی است.

وی گفت: رییس جمهوری سازمان برنامه و بودجه را مکلف به تامین اعتبار این پروژه‌ها کرده است و استانداران اعلام کردند در صورت تامین اعتبار این پروژه‌ها، این تعداد امسال قابل بهره‌برداری خواهد بود.

معاون وزیر کشور با اشاره به باقی ماندن ۲۸۲ روز کاری برای دولت دوازدهم اظهار امیدواری کرد، وزرا اختیارات لازم را به استانداران و مدیران استانی تفویض کنند.

وی افزود: نرخ بیکاری کشور در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۲.۱ درصد و در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۰.۶ درصد بود که ۱.۵ درصد کاهش داشت، اما نرخ بیکاری خراسان رضوی در سال ۱۳۹۷ معادل ۱۰.۸ درصد و در سال ۱۳۹۸ معادل ۸.۳ درصد بود که ۲.۵ درصد کاهش یافت.

دین پرست ادامه داد: خراسان رضوی از نظر نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۵ با کسب ۱۳.۲ درصد رتبه بیست و چهارم، در سال ۱۳۹۶ با کسب ۱۱.۲ درصد رتبه هفدهم، در سال ۱۳۹۷ با کسب ۱۰.۷ درصد رتبه یازدهم و در سال ۱۳۹۸ با کسب ۸.۳ درصد رتبه هفتم کشوری را به دست آورده که جای قدردانی دارد.

وی گفت: وزارت کشور مکلف شده است مکان‌های اشتغال زودبازده را در سال ۱۳۹۹ تعیین و مشخص کند و در اختیار رییس جمهوری قرار دهد که در این راستا استانداران اعلام کرده‌اند می‌توانند ۹۵۴ هزار و ۶۷۶ فرصت شغلی جدید در بخش صنعت و معدن، کشاورزی و گردشگری در سال جاری ایجاد کنند که سهم خراسان رضوی از این تعداد ۷۶ هزار نفر است.

معاون وزیر کشور افزود: پارسال ۲۷۲ نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در کشور برگزار شد که خراسان رضوی در زمینه برگزاری این نشست‌ها رتبه نخست کشور را به دست آورد.

وی ادامه داد: براساس بررسی انجام شده، ۷۶ واحد دارای مشکل با اشتغال ۹ هزار و ۶۳ نفر و هشت واحد بحرانی با اشتغال یکهزار و ۹۷۶ نفر در خراسان رضوی شناسایی شده که مسوولان باید از آن‌ها مراقبت کنند تا شرایط بهتری به دست آورند.

دین پرست گفت: پارسال وزارت کشور هفت تکلیف در خصوص رسیدگی به واحد‌های تولیدی را به فرمانداران ابلاغ کرد و مقرر شد فرمانداران موفق در این زمینه مورد تشویق قرار گیرند لذا لیست این واحد‌های دارای مشکل و بحرانی استان باید به فرمانداران ابلاغ شود و آن‌ها وظیفه دارند مشکل این واحد‌ها را حل کنند.

وی با اشاره به مواد ۲۵۱ و ۲۵۲ قانون مالیات‌های مستقیم افزود: مدیران کل امور اقتصادی و دارایی و امور مالیاتی استان باید بررسی کنند که چند پرونده در استان مشمول این دو قانون هستند تا افراد درگیر این پرونده‌ها خیال نکنند که پول زور از آنان گرفته می‌شود.

معاون وزیر کشور ادامه داد: پارسال خراسان رضوی در برگزاری جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با برگزاری ۶۷ جلسه رتبه نخست را در کشور به دست آورد و این نشان دهنده عملکرد مطلوب و همدلی بین مسوولان استان است.

وی با اشاره به شناسایی ۱۴۳ واحد تولیدی نیمه تمام و دارای مشکل و رها شده مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) در کل کشور گفت: تاکید رییس جمهوری در این خصوص واگذاری فوری طرح‌های نیمه تمام و خودداری از آغاز طرح جدید در این خصوص است.

دین پرست افزود: شستا در خراسان رضوی هفت طرح نیمه تمام دارد که باید دستور رییس جمهوری در مورد این طرح‌ها هرچه سریعتر اجرا شود.

وی با اشاره به شناسایی یکهزار و ۶۰۰ عنوان برای تفویض اختیار به استانداران و مدیران استانی ادامه داد: از این تعداد یک هزار و ۲۷۲ مورد نهایی شده که تاکنون ۲۴۴ مورد از این اختیارات به استانداران و مدیران استانی تفویض شده است.

معاون وزیر کشور به واردات کالا‌های مورد نیاز بخش تولید اشاره کرد و گفت: از مجموع چهار هزار و ۶۱۲ قلم کالای وارداتی شامل مواد اولیه و کالا‌های واسطه‌ای برای بخش تولید، چهار هزار و ۱۰ مورد مشابه داخلی ندارد و ۶۰۲ مورد مشابه داخلی دارد.

وی افزود: از این تعداد ۵۳ کالای وارداتی مربوط به خراسان رضوی است که ۴۶ مورد مشابه داخلی ندارد و ۶ مورد مشابه داخلی دارد.

دین پرست ادامه داد: باید تلاش شود با مهندسی معکوس در واحد‌های تولیدی از حجم مواد اولیه وارداتی کاست.

نظرات بینندگان