arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۶۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۲۲ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۹

خواهر قدرتمند رهبر کره شمالی کیست و چه در سر دارد؟

تخریب دفتر ارتباط دو کره توسط پیونگ‌یانگ در روز سه‌شنبه بار دیگر این موضوع را ثابت کرد که کیم یو‌-جونگ، خواهر کوچک رهبر کره شمالی همچنان یکی از قدرتمندترین چهره‌های این رژیم است که حتی باید به او به عنوان وارث بالقوۀ مقام رهبری در این کشور نگریست. این خواهر رهبر کره شمالی بود که آخر هفتۀ میلادی گذشته اعلام کرد «دفتر بی‌فایده ارتباط بین دو کره» باید «کاملا نابود» شود و تنها دو روز پس از آن نیز مقامات کره شمالی این ساختمان را که یکی از نماد‌های بازگشت آرامش به روابط دو کره بود، نابود کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش انتخاب، به نقل از یورونیوز، تخریب دفتر ارتباط دو کره توسط پیونگ‌یانگ در روز سه‌شنبه بار دیگر این موضوع را ثابت کرد که کیم یو‌-جونگ، خواهر کوچک رهبر کره شمالی همچنان یکی از قدرتمندترین چهره‌های این رژیم است که حتی باید به او به عنوان وارث بالقوۀ مقام رهبری در این کشور نگریست.

اگرچه تاریخ اولین بیانیۀ رسمی که به نام او در کرۀ شمالی صادر شده به ماه مارس گذشته برمی‌گردد، اما نفوذ او از آن زمان بطور قابل توجهی افزایش یافته و خانم کیم طی چند هفته گذشته در قلب تدوین استراتژی‌های کره شمالی در قبال همسایه جنوبی قرار گرفته است.

این خواهر رهبر کره شمالی بود که آخر هفتۀ میلادی گذشته اعلام کرد «دفتر بی‌فایده ارتباط بین دو کره» باید «کاملا نابود» شود و تنها دو روز پس از آن نیز مقامات کره شمالی این ساختمان را که یکی از نماد‌های بازگشت آرامش به روابط دو کره بود، نابود کردند.

کیم یو-‌جونگ یکی از نزدیکترین مشاوران برادرش کیم جونگ-‌اون، رهبر کره شمالی است؛ موضوعی که او را به قدرتمندترین زن این رژیم تبدیل کرده است.

اگرچه تنها عنوان رسمی خانم کیم عضویت در دفتر سیاسی حزب کارگران کره است، اما او در بیانیه‌ای که در آخر هفته گذشته منتشر کرد، بطور روشن از این عبارت استفاده کرد: «قدرتی که به من از سوی رهبر، حزب و دولتمان واگذار شده است...»

رئیس بالفعل کابینه

کیم یو‌-جونگ در سال ۱۹۸۸ میلادی به دنیا آمد. او یکی از سه فرزندی است که حاصل رابطۀ کیم جونگ-‌ایل، رهبر پیشین کره شمالی با سومین شریک زندگی شناخته شده‌اش یعنی کو یونگ-‌هویی، رقصنده پیشین این کشور محسوب می‌شوند.

او نیز مانند کیم جونگ-‌اون در سوئیس درس خوانده و سپس با رسیدن برادرش به قدرت در سال ۲۰۱۱ میلادی، به سرعت در سلسله مراتب قدرت پیشرفت کرده است. داشتن مادری مشترک با مرد شماره یک کره شمالی، در افزایش روزافزون قدرت او بی‌تاثیر نبوده است.

اولین حضور رسمی کیم یو-‌جونگ در رسانه‌های کره شمالی به سال ۲۰۰۹ میلادی برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که به همراه پدرش از یک دانشگاه کشاورزی بازدید کرد.

پس از آن نیز تا زمان مرگ پدر، کیم یو‌-جونگ پس از برادرش همواره دومین شخصیتی محسوب می‌شد که رهبر پیشین کره شمالی را در انظار عمومی همراهی می‌کرد. حتی در عکس‌های مراسم خاکسپاری نیز او درست پشت سر رهبر کنونی این کشور ایستاده است.

حضور پررنگ خانم کیم در انظار عمومی و محافل قدرت، در دوران زمامداری برادرش بیش از گذشته بود.

او در تحکیم قدرت رهبری برادرش چه در داخل کشور و چه در سطح بین‌الملل نقش مهمی را ایفا کرد و در زمان اتخاذ تمام تصمیم گیری‌های مهم نیز همواره در کنار او بود.

جوانی مشترک

شکی در این وجود ندارد که کیم جونگ-اون رابطۀ بسیار نزدیکی با خواهرش دارد. یانگ مو‌جین، از دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول می‌گوید: «این خواهر و برادر بخش قابل توجهی از دوران جوانی خود را با همدیگر در خارج از وطن گذرانده‌اند. فکر می‌کنم که این دوران علاوه بر محبت خواهر و برادرانه، نوعی رفاقت را نیز میان آن‌ها بوجود آورده است.»

تا کنون هرگز زنی بر کره شمالی حکمرانی نکرده است با این وجود برخی او را جانشین احتمالی برادرش می‌دانند. این احتمال اخیرا پس از انتشار شایعاتی درباره سلامتی کیم جونگ-اون در پی غیبت طولانی مدتش، بسیار تقویت شد.

برخی کارشناسان مسائل کره بر این باورند که حضور پررنگ خان کیم در رسانه‌های کره شمالی در هفته‌های اخیر و انتقادات شدید او از گروه‌های فراریان مستقر در کره جنوبی که اقدام به پخش بروشور‌های تبلیغاتی علیه پیونگ یانگ در مناطق مرزی می‌کنند، و این واقعیت که او پس از این نمایش رسانه‌ای مستقیما برای تخریب دفتر ارتباط دو کره کرده وارد عمل شده، همگی بیانگر تلاش رژیم پیونگ‌یانگ برای تحکیم اعتبار او در ارتش کره شمالی بوده است. بویژه آنکه پیش از این بسیاری از این فعالیت‌ها از مسیر دیپلماتیک و با ابتکار عمل دیپلمات‌های کره شمالی انجام می‌شد.

کیم یو-جونگ در فوریه ۲۰۱۸ میلادی به نمایندگی از سوی برادرش در بازی‌های المپیک زمستانی کره جنوبی (پیونگ‌چانگ) شرکت کرد و به اولین عضو سلسلۀ کیم تبدیل شد که به سئول سفر می‌کند.

از نظر تحلیلگران، همه جزئیات رفتاری او در جریان این سفر، از «لبخند مرموزی» که بر لب داشت گرفته تا لباس‌ها و یادداشت‌هایش، حساب شده بود.

انتظار می‌رفت که بازی‌های المپیک پیونگ‌چانگ نقطه شروعی برای جاری شدن آرامشی کم‌سابقه در روابط بین دو کره باشد، اما تحولات دو سال گذشته عکس آن را نشان داد.

کیم یو-‌جونگ که از زندگی خصوصی‌اش چیزی نمی‌دانیم، از آن زمان در همۀ دیدار‌های برادرش با روسای جمهور کره جنوبی و آمریکا حضور داشت.

نظرات بینندگان