arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۶۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۸ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

خروج شبه‌نظامیان ارتش ملی لیبی از شهر سرت شرط ترکیه برای آتش‌بس در لیبی

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که شرط اجرای آتش‌بس در لیبی خروج شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» از شهر «سرت» است. وی در این خصوص گفت که ترکیه از خواسته دولت «وفاق ملی» مبنی بر لزوم بازگشت به مناطق سال ۲۰۱۵ حمایت می‌کند؛ این مسئله با خروج نیرو‌های ارتش ملی از سرت و «الجفره» در جنوب صورت می‌گیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، امروز (شنبه)، در مصاحبه با خبرگزاری «فرانس پرس» اعلام کرد که شرط آتش‌بس در لیبی خروج شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» به رهبری «خلیفه حفتر» از شهر «سرت» (شمال لیبی) است.

به گزارش فارس، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این خصوص گفت که ترکیه از خواسته دولت «وفاق ملی» مبنی بر لزوم بازگشت به مناطق سال ۲۰۱۵ حمایت می‌کند؛ این مسئله با خروج نیرو‌های ارتش ملی از سرت و «الجفره» در جنوب صورت می‌گیرد.

از سویی دیگر ابراهیم کالین با متهم کردن فرانسه گفت: «حمایت فرانسه از خلیفه حفتر امنیت پیمان آتلانتیک شمالی، مدیترانه، شمال آفریقا و ثبات لیبی را به خطر می‌اندازد».

کالین ادامه داد: «ما در لیبی از دولت مشروع حمایت می‌کنیم. این در حالی است که دولت فرانسه از رهبر جنگ حمایت می‌کند».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیشتر، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در اقدامی که ناظران آن را تلاشی برای نجات حفتر از بحران به وجود آمده در این کشور قلمداد کردند، پس از نشست با حفتر و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان شرق لیبی از طرح آتش‌بس در این کشور خبر داد؛ اما این طرح از جانب دولت وفاق ملی رد شد.

نظرات بینندگان