arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۶۷۴۰
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۸ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

درصد ابتلای شما به کرونا چقدر است؟

یک متخصص ویروس‌شناسی معتقد است که میزان استفاده شما از ماسک می‌تواند درصد ابتلای شما به کرونا را بالا و پایین کند. بهزاد خوانساری‌نژاد گفت: نوع ماسک مصرفی به شرایط بستگی دارد، اگر افراد مطمئن باشند که در فضا و شرایط کاملا آلوده قرار دارند بهتر است از ماسک‌های n. ۹۵ استفاده کنند، اما اگر در چنین فضایی نباشند ماسک‌های مورد استفاده در اتاق‌های عمل (ماسکی که در حال حاضر به صورت معمول توسط مردم استفاده می‌شود) موثرند، در واقع حتی استفاده از ماسک‌های دست‌ساز و پارچه‌ای از ماسک نزدن بهتر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بر اساس دستاورد‌های علمی اگر یک نفر مبتلا به ویروس کرونا باشد و از ماسک استفاده کند تا ۵۰ درصد شانس انتقال ویروس به اطرافیان را کاهش می‌دهد و اگر اطرافیان نیز از ماسک استفاده کنند، شانس ابتلا به کمتر از پنج درصد می‌رسد، بنابراین ماسک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، بهزاد خوانساری‌نژاد  با بیان این‌که ماسک زدن در جلوگیری از ابتلا به ویروس بسیار موثر است و با تاکید بر این‌که استفاده از ماسک می‌تواند زنجیره انتقال ویروس را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد، افزود: نوع ماسک مصرفی به شرایط بستگی دارد، اگر افراد مطمئن باشند که در فضا و شرایط کاملا آلوده قرار دارند بهتر است از ماسک‌های n. ۹۵ استفاده کنند، اما اگر در چنین فضایی نباشند ماسک‌های مورد استفاده در اتاق‌های عمل (ماسکی که در حال حاضر به صورت معمول توسط مردم استفاده می‌شود) موثرند، در واقع حتی استفاده از ماسک‌های دست‌ساز و پارچه‌ای از ماسک نزدن بهتر است.

وی تصریح کرد: وجود هر نوع ماسک بر روی صورت و بینی و دهان مشروط بر استفاده درست از آن قطعا در جلوگیری از انتقال ویروس بسیار موثر است، افراد در زمان استفاده از ماسک باید حتما بینی و دهان خود را بپوشانند، در برخی موارد مشاهده می‌شود که افراد بینی خود را با ماسک نمی‌پوشانند که مسلما این نوع استفاده از ماسک اثربخشی لازم را نخواهد داشت. اگر ماسک به صورت صحیح استفاده شود قطعا شانس ابتلا به بیماری کووید۱۹ را کاهش می‌دهد.

وی گفت: افرادی که در آزمایشگاه‌ها فعالیت دارند در واقع جزو نزدیک‌ترین افراد درگیر با ویروس هستند و تمامی نمونه‌های مثبت از زیر دست این افراد عبور کرده است، اما خوشبختانه تاکنون حتی یک نمونه مثبت ابتلا به ویروس کرونا در بین همکاران آزمایشگاه‌های سطح استان گزارش نشده است و این وضعیت نشان می‌دهد که وسایل حفاظت فردی در پیشگیری از ابتلا به کرونا بسیار اهمیت دارد.

این متخصص ویروس‌شناسی گفت: در خصوص استفاده از ماسک تئوری‌های مختلفی وجود دارد، حتی در کشور پیشرفته‌ای مانند سوئد اعلام می‌شود که همه افراد باید این ویروس را بگیرند، البته ارزیابی صحت و سقم این نظریه را باید به دست زمان سپرد، اما شاید برخی افراد که ماسک نمی‌زنند این نظریه را پذیرفته‌اند، اما واقعیت این است که ماسک از انتقال جلوگیری می‌کند و قطعا با استفاده از آن می‌توان زنجیره انتقال ویروس را شکست.

نظرات بینندگان