arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۱ - ۲۴ تير ۱۳۹۹

ماموریت سازمان ملل در یمن یکسال دیگر تمدید شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا، با تمدید ماموریت سازمان ملل متحد در یمن برای یکسال دیگر موافقت کرد. در این قطعنامه که روز سه‌شنبه در نخستین نشست حضوری به تصویب رسید، بر تعهد قوی خود بر وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن و ایستادن در کنار مردم آن کشور تاکید کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا، با تمدید ماموریت سازمان ملل متحد در یمن برای یکسال دیگر موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در این قطعنامه که روز سه‌شنبه در نخستین نشست حضوری به تصویب رسید، بر تعهد قوی خود بر وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن و ایستادن در کنار مردم آن کشور تاکید کردند.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد از ماه مارس تا کنون به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود و هنوز مشخص نیست نشست‌های بعدی این شورا به چه صورتی برگزار خواهد شد.

در این قطعنامه همچنین توافقنامه دولت مستعفی یمن با انصارالله که در سوئد درباره شهر و بندر الحدیده، سلیف و راس عیسی انجام شده بود، مورد تایید قرار گرفته است و از همه طرف‌ها می‌خواهد نسبت به اجرای آن اقدام کنند.

بر این اساس، شورای امنیت تصمیم گرفت تا ماموریت سازمان ملل محد در حمایت از توافق حدیده (یونمها) و اجرای توافقنامه استکهلم تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۱ ( ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰) تمدید شود.

در این قطعنامه ماموریت سازمان ملل متحد برای اجرای توافق حدیده به این شرح تعریف شده است:

هدایت و حمایت از عملکرد کمیته هماهنگی سازماندهی مجدد (RCC) که به کمک دبیرخانه با حضور پرسنل سازمان ملل متحد، برای نظارت بر آتش بس سراسر استان، خروج نیروها و عملیات مین‌روبی، نظارت بر مطابقت طرفین با آتش بس در استان حدیده و تغییر مواضع متقابل نیروها از شهر و بندر حدیده، سلیف و راس عیسی.

همچنین همکاری با طرف‌ها به گونه‌ای که امنیت شهر و بنادر حدیده، سلیف و راس عیسی مطابق قانون یمن که توسط نیروهای امنیتی محلی تضمین ‌شود و تسهیل و هماهنگی پشتیبانی سازمان ملل متحد برای کمک به دو طرف در اجرای کامل توافقنامه حدیده، دیگر وظایفی است که برای ماموران سازمان ملل در یمن تعریف شده است.

نظرات بینندگان