arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۱۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۲ - ۲۵ تير ۱۳۹۹

استقبال آمریکا از ممنوعیت «هوآوی» در انگلیس / ترامپ: کار من بود

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که اقدام انگلیس در ممنوع کردن حضور شرکت «هوآوی» چین در پروژه‌های زیرساخت نسل پنجم شبکه تلفن همراه کار شخص او و دولتش بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که اقدام انگلیس در ممنوع کردن حضور شرکت «هوآوی» چین در پروژه‌های زیرساخت نسل پنجم شبکه تلفن همراه کار شخص او و دولتش بوده است.

به گزارش فارس، رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر خارجه این کشور در دو اظهارنظر جداگانه از اقدام انگلیس علیه مشارکت شرکت هوآوی در برنامه نسل پنجم شبکه تلفن همراه استقبال کردند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که در رایزنی با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس او و دولتش را به ممنوع کردن مشارکت شرکت هوآوی در پروژه‌های زیرساخت نسل پنجم تلفن همراه قانع کرد.

وی به خبرنگاران گفت: «ما کشورهای بسیاری را قانع کرده‌ایم و من شخصا بخش اعظم این کارها را انجام دادم و (گفتم) که از هوآوی استفاده نکنند چرا که از نظر ما این یک ریسک امنیتی دارد و نا ایمن است، یک خطر بزرگ امنیتی دارد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا هم با صدور یک بیانیه از اقدام ضد چینی دولت انگلیس در رابطه با مشارکت «هوآوی» در برنامه نسل پنجم شبکه تلفن همراه استقبال و بار دیگر به این شرکت بزرگ چینی اتهام‌زنی کرد.

او در این بیانیه نوشت: «ما از این خبر که پادشاهی متحد (بریتانیا) تصمیم دارد هوآوی را از (مشارکت در پروژه‌های) آینده شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه (5G) منع کند و تجهیزات غیرقابل اعتماد هوآوی را از شبکه‌های موجود خارج سازد، استقبال می‌کنیم».

پامپئو ادامه داد: «پادشاهی متحد با این تصمیم به فهرستی از کشورهای سراسر جهان پیوسته که در دفاع از امنیت ملی‌شان ایستاده و استفاده از فروشندگان غیرقابل اعتماد و دارای ریسک بالا را منع کرده‌اند. ما به همکاری با دوستان بریتانیایی‌مان برای تولید یک اکوسیستم ایمن و پویای نسل پنجم تلفن همراه ادامه خواهیم داد چرا که این موضوعی کلیدی در امنیت و رفاه فراآتلانتیک است».

به گفته وزیر خارجه آمریکا، تا قبل از اعلام تصمیم روز سه شنبه (دیروز) انگلیس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، لتونی، لهستان، رومانی و سوئد هوآوی را از مشارکت در پروژههای زیر ساخت نسل پنجم تلفن همراه منع کردند.

پامپئو همچنین خبر داد، پیش از این شرکت‌های مخابراتی «جیو» در هند، «تلسترا» در استرالیا، «اس‌کِی» کِی‌تی» در کره جنوبی و «ان‌تی‌تی» ژاپن هم استفاده از تجهیزات هوآوی در شبکه‌های خودشان را منع کردند.

وی در پایان بیانیه خود ادعا کرد: «کشورها باید قادر باشند که به تجهیزات نسل پنجم تلفن همراه و اینکه نرم افزار آن امنیت ملی، امنیت اقتصادی، حوزه خصوصی و مالکیت فکری یا حقوق بشر را تهدید نخواهد کرد، اعتماد کنند».

روز گذشته «اولیور دودن» وزیر ارتباطات انگلیس در پارلمان اعلام کرد که این کشور به ممنوعیت مشارکت شرکت هوآوی در پروژه‌های آینده نسل پنجم تلفن همراه تصمیم گرفته است.

طبق اعلام دودن، قرار شده تمام تجهیزات اینترنت نسل پنجم این شرکت چینی تا هفت سال دیگر (۲۰۲۷) از شبکه‌های تلفن همراه بریتانیا کنار گذاشته شود.

این تصمیم پس از فشارهای واشنگتن به لندن و تحریم‌های آمریکا علیه شرکت هوآوی اتخاذ شد.

مقام‌های آمریکایی همواره مدعی شده‌اند که این شرکت تهدیدی علیه منافع ملی آمریکا است و واشنگتن کشورهایی که در آنها هوآوی در پروژه نسل پنجم شبکه تلفن همراه مشارکت داشته باشند را تهدید کرده‌ است.

نظرات بینندگان