arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۲۰۹۶
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۲۰ - ۲۵ تير ۱۳۹۹

طرح همسان‌سازی پایه حقوق بازنشستگان از مرداد اجرایی می‌شود

عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان کشور بااشاره به سخنان مدیرعامل تامین اجتماعی در خصوص وصول ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گفت: طرح همسان‌سازی حداقل حقوق (پایه) بازنشستگان این سازمان از مرداد ماه اجرایی می‌شود. او همسان سازی حداقل حقوق بازنشستگان را یک خبر خوب اعلام کرد و گفت: درست است که همسان سازی موفقیت بزرگی برای بازنشستگان کشور است اما با درخواست بازنشستگان این سازمان مبنی بر کاهش فاصله پرداخت حقوق و مستمری آنان با یکدیگر است، فاصله بسیار زیادی دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان کشور بااشاره به سخنان مدیرعامل تامین اجتماعی در خصوص وصول ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گفت: طرح همسان‌سازی حداقل حقوق (پایه) بازنشستگان این سازمان از مرداد ماه اجرایی می‌شود.

جواد اکبری روز چهارشنبه در حاشیه تجمع تعدادی از بازنشستگان کرمانشاه در اداره کل تامین اجتماعی استان به خبرنگار ایرنا گفت: با پیگیری فراوان کانون عالی بازنشستگان کشور در رایزنی با مجلس و دولت، پس از سال‌ها طرح همسان سازی حداقل حقوق بازنشستگان از اول مرداد ماه به اجرا در می‌آید.

او همسان سازی حداقل حقوق بازنشستگان را یک خبر خوب اعلام کرد و گفت: درست است که همسان سازی موفقیت بزرگی برای بازنشستگان کشور است اما با درخواست بازنشستگان این سازمان مبنی بر کاهش فاصله پرداخت حقوق و مستمری آنان با یکدیگر است، فاصله بسیار زیادی دارد.

اکبری اضافه کرد: بازنشستگانی که ۱۰ سال پیش با سقف حقوق ۵۰۰ هزار تومان بازنشسته شدند و کسانی که امروز با سقف حقوق هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بازنشسته می شوند دریافتی حقوق آنها فاصله زیادی دارد که باید تصحیح شود، درست است که طرح همسان سازی تا حدودی این فاصله را کم کرده اما هنوز فاصله پرداخت ها بسیار زیاد است.

او، پرداخت حداقل حقوق پایه بازنشستگان را شامل همه افراد از کارافتاده و ۲۰ سال خدمت (شاغل در مشاغل زیان آور و سخت) عنوان کرد.

رییس کانون بازنشستگان استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به مراجعه بازنشستگان به تامین اجتماعی استان گفت: اکثر آنها خواهان طرح همسان سازی حداقل حقوق خود با قانون کار هستند که مشخص شد بیشتر آنان نسبت به چهارچوب طرح همسان سازی کم اطلاع اند وقتی دیدند خواسته آنها محقق شده است، محل را ترک کردند.

اکبری همچنین افزود: گروهی از بازنشسته ها خواستار دریافت وام قرض الحسنه کانون بازنشستگان بودند که به آنها گفته شد در سال جاری سقف وام قرض الحسنه بازنشستگان چهار برابر شده یعنی سه میلیون تومان افزایش یافته و سهم استان به چهار مرحله، هر مرحله شامل هزار نفر می شود که مانند سابق بین آنها قرعه کشی و نوبتی پرداخت می شود.

عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان کشور، همچنین از پرداخت ۲ برابری بخش مسکن و خواروبار (بن کارت) و یارانه ویژه بازنشستگان در حکم حقوقی آنها خبر داد و گفت: کانون در پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان دچار محدودیت است اما در پرداخت تسهیلات وام کالا می تواند تا سقف ۵۰ میلیون تومان افراد را برای دریافت به بانک معرفی کند.

اکبری در ادامه با بیان اینکه حدود ۷۰ هزار نفر بازنشسته در استان کرمانشاه از سازمان تامین اجتماعی مستمری دریافت می کنند، گفت: بازنشستگان برای رسیدن به حداقل اهداف خود فاصله زیادی دارند در حالی که آنها هم رزمنده، هم جزء خانواده شهدا و هم طرفدار نظام هستند.

۷۵۰ هزار نفر زیرپوشش سازمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه هستند

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا، گفت: امسال با توجه به شرایط کرونایی و تحریم ها در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و بازنشستگان این سازمان نیز غالبا جزء اقشار ضعیف جامعه مانند از کار افتاده ها، بازمانده ها و مستمری بگیران هستند که زندگی برای آنها سخت شده است.

حمیدرضا قاسمی، با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی به افراد زیرپوشش تامین اجتماعی فشار مضاعفی وارد کرده است، گفت: طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان پس از سه دهه انتظار و توقع امسال با مساعدت دولت در این شرایط سخت اقتصادی محقق شد و شنیدن این خبر پس از سال‌ها انتظار برای آنها خبر بسیار خوبی است.

قاسمی، در ادامه با اشاره به پرداخت حداقل حقوق ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان برای سه میلیون نفر بازنشسته کشوری، افزود: این میزان پرداخت برای دولت بار مالی زیادی دارد.

حدود ۳۹ درصد از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه زیرپوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند.

 

نظرات بینندگان