arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۲۲۸۷
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۷ - ۲۶ تير ۱۳۹۹

مسکو: تمام تلاش خود را برای پایان دادن به خونریزی در مرز ارمنستان و آذربایجان به کار بسته‌ایم

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن هشدار در خصوص پیامدهای درگیری مرزی ارمنستان و آذربایجان بر امنیت منطقه، از تلاش کشورش برای پایان دادن به این درگیری‌های مرگبار خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«اندره رودنکو» معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفت این کشور تمام تلاش خود را برای پایان دادن به خونریزی در مرز آذربایجان و ارمنستان به کار بسته است.

به گزارش فارس، وی گفت: ما همه تلاش خود را با بهترین کیفیتِ دیپلماسی روسی و عمومی به کار می‌بندیم تا نه تنها درگیری مرزی اخیر حل شود بلکه روابط بین ارمنستان و آذربایجان به صورت کلی بهبود یابد. در واقع این مشکل بسیار پیچیده است و متاسفانه در روزهای اخیر شاهد وخیم شدن روابط بین دو کشور هستیم.

رودنکو افزود: مایلم اتفاقی را که در روزهای اخیر در حال رخ دادن است، روشن کنم، این‌ها اتفاقاتی است که درست در مرز ارمنستان و آذربایجان، جایی که از سوی دو کشور و همچنین جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، رخ می‌دهد. خیلی نگران اتفاقی که در حال رخ دادن است، هستیم.

به گزارش خبرگزاری «ترند»، این مقام ارشد روس در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه را که در آن از دو طرف خواسته شده بود بسرعت آتش‌بس و مذاکرات برای جلوگیری از این اتفاقات را آغاز کنند، یادآور شد.

وی همچنین ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان دو طرف، در خصوص خطرات درگیری‌ها برای امنیت منطقه گوشزد کرد. رودنکو گفت که منطقه در حالت انفجاری به سر می‌برد.

او افزود هیچ رابطه دیپلماتیکی بین دو طرف برقرار نیست و وضعیت در خصوص «ناگورنو-قره‌باغ» حل نشده باقی مانده است. وی بر نقش واسطه‌ها و روسای گروه مینسک برای حل این بحران تاکید کرد و گفت تماس‌های فشرده‌ای بین آن‌ها و همچنین با حضور طرف آذری و ارمنی در جریان است.

این دیپلمات روس گفت: برنامه‌هایی برای پیشبرد این روند مشخص شده، با این حال اکنون وظیفه اولیه کل جامعه بین‌المللی پایان دادن سریع به اتفاقاتی است که در روزهای اخیر رخ داده است. در این خصوص وضعیت متعادل این کشورها (آذربایجان و ارمنستان) که اعضای گروه مینسک هستند، بسیار مهم است.

وزارت خارجه ترکیه هم امروز پنجشنبه به ادامه تنش‌های مرزی میان آذربایجان و ارمنستان واکنش نشان داد و حملات طرف ارمنستانی و آنچه کارزار این کشور علیه ترکیه برای «لکه‌دار کردن» این کشور خواند، محکوم کرد.

در ادامه وزارت خارجه ترکیه از مقامات ارمنستان خواست عاقلانه عمل کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن یاد بگیرند بخشی از راه‌حل به جای خود مشکل در منطقه قفقاز جنوبی باشند.

وزارت دفاع آذربایجان روز یکشنبه طی بیانیه‌ای از کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای خود در حمله ارتش ارمنستان به منطقه مرزی تووز خبر داد و گفت که در پاسخ به این حملات، مواضع نیروهای ارمنی را هدف حمله قرار داده است.

این درگیری‌ها برای دوشنبه و سه‌شنبه نیز ادامه داشت و طی آن، چند تن از نیروهای مسلح دو طرف کشته یا زخمی شدند.

به دنبال انتشار خبرهای مبنی بر یک روز آرام (چهارشنبه) در نقاط مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، امروز پنجشنبه خبرها حاکی است که درگیری‌ها بین دو طرف از سر گرفته شده است.

بنا بر گزارش رسانه‌های مختلف از قبیل خبرگزاری فرانسه، مقام‌های دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر دادند که امروز پنجشنبه درگیری‌های مرزی بین دو طرف از سر گرفته شد. از سوی دیگر خبرگزاری آیسور ارمنستان به نقل از نماینده و عضو ارشد وزارت دفاع این کشور گزارش داد که درگیری‌های نظامی با جمهوری آذربایجان ادامه دارد.

نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۸۸ آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی واقع شده و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله  «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح بر جا گذاشته است.

نظرات بینندگان