arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۲۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۲ - ۲۸ تير ۱۳۹۹

ادعای بایدن: چین و روسیه در حال فعالیت برای دخالت در روند انتخابات هستند

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی آمریکا مدعی شد چین و روسیه در حال فعالیت برای دخالت در روند انتخابات و بی‌اعتماد کردن مردم به نتایج آن هستند. وی گفت: ما از قبل می‌دانیم و من تضمین می‌کنم که می‌دانم زیرا اکنون دوباره در حال دریافت گزارش‌های اطلاعاتی هستم. روس‌ها همچنان مشغول فعالیت هستند و می‌کوشند روند انتخاباتی را غیرمشروع کنند. چین و دیگران هم مشغول فعالیت‌هایی هستند که برای از بین بردن اعتماد ما به نتایج طراحی شده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی آمریکا مدعی شد چین و روسیه در حال فعالیت برای دخالت در روند انتخابات و بی‌اعتماد کردن مردم به نتایج آن هستند.

به گزارش فارس، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات آمریکا در انتخابات پیش‌روی این کشور جمعه شب مدعی شد روسیه و چین و سایر «دشمنان» به دنبال تضعیف انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا هستند.

به گزارش روزنامه «یواس‌ای تودی»، نامزد احتمالی دموکرات‌ها که در یک جلسه جمع‌آوری کمک مالی مجازی صحبت می‌کرد، هیچ مدرکی در خصوص ادعای خود ارائه نداد.

بایدن گفت: ما از قبل می‌دانیم و من تضمین می‌کنم که می‌دانم زیرا اکنون دوباره در حال دریافت گزارش‌های اطلاعاتی هستم. روس‌ها همچنان مشغول فعالیت هستند و می‌کوشند روند انتخاباتی را غیرمشروع کنند. چین و دیگران هم مشغول فعالیت‌هایی هستند که برای از بین بردن اعتماد ما به نتایج طراحی شده‌اند.

طبق این گزارش، کاخ سفید و شورای امنیت ملی آمریکا به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره ادعاهای بایدن پاسخ ندادند.

پیش از این هم معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دلیل آنچه نزدیکی «دونالد ترامپ» به روسیه خوانده می‌شود، بار دیگر رئیس‌جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود وی «مانند یک توله‌سگ» تحت کنترل رئیس‌جمهور روسیه قرار دارد.

بایدن که در نظرسنجی‌های سراسری از جمله در ایالت‌های کلیدی که نتیجه انتخابات نوامبر آمریکا را رقم می‌زنند از ترامپ پیش است، وی را به رویکرد حمایت‌گرایانه و بخشنده در مقابل پوتین متهم می‌کند. انتقادی که از زمان روی کار آمدن ترامپ علیه وی مطرح بوده است. پیش از این تحقیقاتی در خصوص دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ به نفع ترامپ انجام شده که نتیجه‌ای نداشته است.

روزنامه نیویورک تایمز چندی قبل در گزارشی مدعی شد یک واحد ناشناس اطلاعاتی ارتش روسیه شبه‌نظامیان طالبان را برانگیخته تا در ازای دریافت پاداش نقدی، علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت هدایت آمریکا که در افغانستان حضور دارند، عملیات انجام دهد.

این ادعا واکنش‌های زیادی را در بین مقامات آمریکا برانگیخت و بسیاری ترامپ را در این خصوص مسئول دانستند. اما این گزارش از سوی کاخ سفید قویا تکذیب شد و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا نیز اخیرا اعلام کردند در این زمینه شواهد و مدارک مستحکمی وجود ندارد.

وزارت خارجه روسیه نیز با رد گزارش ادعایی این روزنامه آمریکایی مبنی بر مشوق مالی مسکو برای طالبان جهت هدف گرفتن نظامیان آمریکایی، گفت که هیچ مدرکی در این خصوص وجود ندارد.

نظرات بینندگان