arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۳۴۳۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۸ - ۳۱ تير ۱۳۹۹

کاهش قیمت ارز تا کجا ادامه دارد؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به دلایل کاهش قیمت ارز در دو روز اخیر، گفت: با شکست توهم افزایش نرخ ارز در داخل، صادرکنندگان نیز سریع‌تر ارز در اختیار خود را باز می‌گردانند که این اقدام به افزایش عرضه و تعدیل نرخ‌ها می‌انجامد. وی افزود: بانک مرکزی با وجود همه محدودیت‌های ارزی موجود ناشی از تحریم و یا حبس منابع در خارج از کشور، حباب انتظار تورمی را هدف قرار داد و این حباب را تا حدودی تخلیه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به دلایل کاهش قیمت ارز در دو روز اخیر، گفت: با شکست توهم افزایش نرخ ارز در داخل، صادرکنندگان نیز سریع‌تر ارز در اختیار خود را باز می‌گردانند که این اقدام به افزایش عرضه و تعدیل نرخ‌ها می‌انجامد.

حمید دیهیم در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان این که متاسفانه بیش از آنچه تقاضای واقعی در بازار ارز وجود داشته باشد، انتظار تورمی در این حوزه ایجاد شده است، اظهارداشت: همین رویه باعث شده نرخ ارز بدون هیچ توجیهی افزایش یابد و همه بازار را از خود متاثر کند.

وی افزود: بانک مرکزی با وجود همه محدودیت‌های ارزی موجود ناشی از تحریم و یا حبس منابع در خارج از کشور، حباب انتظار تورمی را هدف قرار داد و این حباب را تا حدودی تخلیه کرد.

این اقتصاددان با تاکید بر این که تزریق منابع ارزی حاصل از وصول مطالبات می‌تواند اقدام بعدی بانک مرکزی برای تعدیل نرخ‌ها در بازار باشد، گفت: البته منابع ارزی نیز محدود است و به همین دلیل باید با اطمینان دادن به متقاضیان واقعی نسبت به تامین ارز مورد نیازشان، سفته‌بازان را نیز نسبت به نوسان‌های پیش رو هوشیار کرد.

به گفته وی با این روش، ارزی که بی‌دلیل نزد دلالان ذخیره شده، به بازار بر می‌گردد و موج کاهش نرخ ارز به راه خواهد افتاد.

دیهیم همچنین به لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات اشاره کرد و تصریح کرد:‌ گرچه صادرکنندگان نیز با مشکلات ناشی از عدم فروش برخی محصولات و یا وصول دیرهنگام مطالبات از خریداران خارجی مواجهند، اما برخی از آنها هم نیم‌نگاهی به افزایش نرخ ارز در بازار داخل دارند و در نتیجه ترجیح می‌دهند در آخرین مهلت قانونی ارز خود را بازگردانند.

وی ادامه داد: با شکست توهم افزایش نرخ ارز در داخل، صادرکنندگان نیز سریع‌تر ارز در اختیار خود را باز می‌گردانند که این اقدام به افزایش عرضه و تعدیل نرخ‌ها می‌انجامد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
2
6
تا جایی که نقدینگی رو خوب جمع کنه و شوک افزایشی بعدی برای انتخابات آمریکا و صد البته فشار رسانه های زنجیره ای دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
2
15
احمق ها چند ماه پیش12 هزار تومان بود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
0
15
پدر مردم درآمد اقتصاد خوانده های سفارشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
0
12
با این شامورتی بازی ها سر مردم را کلاه نگذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
0
14
چرا می‌ذاره بره بالا که حالا بیاره پایین ؟ میخواد بازار رو بهم بریزه ؟ این کار امنیت بازار رو هدف قرار داده . ضرر و زیان شدیدی به کسب و کار میخوره
اگه توانایی داشته و کنترل نکرده ، باید پاسخگو باشه
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
4
13
تو را خدا هممتی کاری نکن حرفی نزن اگر نمیری سکوت کن تا بازار خودش کارشا بکنه حرف نزن اگر دهنت را باز کنی دولار می کش بالا تا اومده پایین اگر دولار تو خونه داری نگه دار بعدا می فروشی این سری حرف نزن بزار بیاد پایین
نظرات بینندگان