arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۷۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
متخصص بیماریهای عفونی:

حدود ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا علائم گوارشی دارند

متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه اینکه جهش ویروس کرونا در فصل گرما شدت بیشتری پیدا کرده، افزود:‌ حدود ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا علائم گوارشی دارند و ممکن است با شروع فصل پاییز این ویروس جهش کرده و با علائم دیگری ظاهر شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه اینکه جهش ویروس کرونا در فصل گرما شدت بیشتری پیدا کرده، افزود:‌ حدود ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا علائم گوارشی دارند و ممکن است با شروع فصل پاییز این ویروس جهش کرده و با علائم دیگری ظاهر شود.

صادق رضوی افزود: درد شکم، تهوع و اسهال از علائم اصلی گوارشی بوده و استرس و اضطراب نیز می تواند باعث ایجاد برخی از این علائم باشد، زیرا استرس، اضطراب و ترس از ابتلا به کرونا و وجود بیماری های زمینه ای خاموش همچون سندرم روده تحریک پذیر ممکن است سبب شعله ور شدن این علائم گوارشی در طول دوره استرس زا شود.

وی اظهار داشت: مشکلات گوارشی همچنین می تواند ناشی از تحریک معده و روده ها بدنبال عفونت ریوی بوده و به عنوان اولین نشانه بیماری خودنمایی کند و یا در خلال بیماری بدلیل سایر علل از جمله رفتارها و عادات تغذیه ای فرد ایجاد شده و تحمل بیماری را برای فرد دشوارترکند.

رضوی تصریح کرد: وجود اسهال، تهوع یا استفراغ، به این معنا نیست که فرد حتما مبتلا به کرونا است، اما برای احتیاط بیشتر باید با داشتن این علایم افراد در خانه بمانند و جز برای ویزیت پزشکی یا آزمایشات از منزل خارج نشوند تا از انتقال بیماری به دیگران پیشگیری شود.

وی افزود: در صورت وجود علائم گوارشی دست های خود را بطور مرتب با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید، به ویژه پس از اجابت مزاج و یا عطسه، قبل از غذا خوردن و یا پخت و پز. همچنین بهترین ماده ضدعفونی کننده دست حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل است.

رضوی ادامه داد: سطوح را به طور مرتب تمیز و ضد عفونی کنید، از جمله سرویس بهداشتی منزل که بطور مشترک توسط سایر اعضای خانواده مورد استفاده قرار می گیرد، همچون دستگیره دستشویی و حمام، گوشی تلفن و شماره گیر و هرچیز دیگری که بطور مشترک توسط شما و اعضای خانواده اغلب ممکن است لمس شود.

این پزشک خاطرنشان کرد: اگر دچار اسهال هستید مقدار زیادی مایعات بنوشید. مهم است که به جایگزینی مایعات از دست رفته، با مصرف مایعات فراوان به ویژه آب ساده و پرهیز از نوشیدن مایعات شیرین توجه کنید و نوشیدنی های حاوی نمک مانند دوغ بدون گاز هم به تامین املاح از دست رفته از بدن کمک می کنند.

رضوی با بیان اینکه عادات غذایی در شرایط کرونا مهم است، گفت: از یک رژیم غذایی سبک حاوی موز، برنج سفید، کمپوت سیب و نان سفید که کربوهیدرات بدن را تامین می کند و فشار برای دفع را کاهش می دهند پیروی کنید و مصرف بلغور جو دوسر، سیب زمینی پخته یا تنوری و مرغ بدون پوست نیز مفید است.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان