arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۸۴۷۰
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۰۹ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

چین: رد قطعنامه آمریکا علیه ایران نشان داد که باج خواهی و یکجانبه گرایی پشتیبانی ندارد

دفتر نمایندگی چین در سازمان ملل پس از شکست پیش نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرد که رد قطعنامه ضد ایرانی شکست بزرگی برای آمریکا و یکجانبه گرایی این کشور است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دفتر نمایندگی چین در سازمان ملل پس از شکست پیش نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرد که رد قطعنامه ضد ایرانی شکست بزرگی برای آمریکا و یکجانبه گرایی این کشور است.

به گزارش ایرنا نمایندگی چین در سازمان ملل روز شنبه در پیامی توییتری نوشت: مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، بیانگر آن است که قلدرمآبی و باج خواهی و یکجانبه گرایی پشتیبانی ندارد.

در حالی که فقط آمریکا و جمهوری دومنیکن به این پیش نویس رای موافق دادند چین و روسیه با آن مخالفت کرده و ۱۱ کشور دیگر نیز رای ممتنع صادر کردند و عملا آمریکا با یک شکست مفتضحانه دیگر در شورای امنیت روبرو شد.

در توییت نمایندگی چین در شورای امنیت تاکید شده است که هر کسی هر تلاشی انجام دهد با این هدف که منافع خود را بر منافع دیگر اعضای جامعه بین المللی مقدم بداند، با بن بست روبرو خواهد شد و این مسیر به پایان نخواهد رسید.

خبرگزاری شینهوا در گزارشی از آمریکا انتقاد کرده که پس از خروج دولت ترامپ رییس جمهور آن کشور از برجام در ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی، عملا ریشه همه تنش ها بوده است.

رسانه های چین و شرق آسیا نیز گزارش هایی در انتقاد از تحریم های یکجانبه و فشارحداکثری آمریکا بر ایران منتشر کرده و آورده اند که این اقدامات آمریکا نبرد با ملت ایران است و تحریم هرگز نتیجه دلخواه برای واشنگتن نخواهد داشت.

بسیاری از ناظران بر این باورند که هدف آمریکا از تحریم کشورهای مستقل این است که ملت های آنها را تحت فشار بگذارد درصورتی که کشورها هرگز منافع ملی و حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود را بخاطر تحریم نقض نمی کنند و این سیاست آمریکا عین یکجانبه گرایی و شکست خورده و رنگ باخته است.

نمایندگی چین در سازمان ملل افزوده است که آمریکا به دلیل آنکه دیگر عضوی از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی نیست حق ندارد اقدامی درچارچوب این توافق از جمله بازگرداندن حق ماشه انجام دهد و پکن با آن مخالف است.

نظرات بینندگان