arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۸۴۹۱
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۱ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

استفاده طولانی‌مدت از ماسک، عفونت دهان را در پی دارد؟

یک متخصص عفونی گفت: شایعه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده طولانی‌مدت از ماسک باعث ایجاد عفونت دهان می‌شود که این تنها یک شایعه بوده و واقعیت ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک متخصص عفونی گفت: شایعه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده طولانی‌مدت از ماسک باعث ایجاد عفونت دهان می‌شود که این تنها یک شایعه بوده و واقعیت ندارد.

 

مسعودرضا موحد دانش د اظهار کرد: ماسک‌ها انواع مختلفی از جمله ماسک‌های جراحی و معمولی و یا ماسک فیلتردار دارند.
معاون درمان تامین اجتماعی ادامه داد: افرادی که بیمار هستند، بهتر است از ماسک بدون فیلتر و معمولی استفاده کنند.

 

موحد دانش با بیان اینکه ماسک‌های فیلتردار تنها مخصوص پزشکان برای ویزیت است، افزود: زمانی که ماسک مرطوب شده یا آلودگی واضحی و یا ترشحات بر روی آن ایجاد شد، لازم است تعویض شود.

 

وی با بیان اینکه ماسک‌های معمولی در صورت عدم آلودگی ۴ تا ۵ ساعت قابلیت استفاده دارند، تصریح کرد: شایعه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده طولانی‌مدت از ماسک باعث ایجاد عفونت دهان می‌شود که این تنها یک شایعه بوده و واقعیت ندارد؛ بلکه عفونت‌های دهان و دندان عوامل دیگری دارد.

 

علائم بیماری در افراد یک خانواده متفاوت است

 

این متخصص عفونی در پاسخ به این سوال که چرا علائم بیماری در افراد یک خانواده متفاوت است، بیان کرد: علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت بوده و این امر به عواملی چون طیف سنی، داشتن بیماری‌های زمینه‌ای و میزان ویروس ورودی به بدن بستگی دارد.

 

موحد دانش با بیان اینکه در جوانان این بیماری با نشانه‌های متفاوت بروز می‌کند، افزود: این بیماری در افراد جوان خفیف‌تر و در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، شدیدتر است.

 

وی با بیان اینکه تشخیص زودرس این بیماری نیز در سیر درمان اثرگذار است، تصریح کرد: در روند درمان این بیماری، مصرف مایعات و استراحت نقش مهمی دارد.
این متخصص عفونی با اشاره به تاثیر استرس در روند درمان این بیماری، افزود: استرس و اضطراب باعث کاهش ایمنی بدن می‌شود.

 

موحد دانش ادامه داد: گاهی ترس از بستری شدن در بیمارستان و استرس قرار گرفتن در آن فضا، باعث تشخیص دیرهنگام و طولانی شدن درمان می‌شود.
وی یادآور شد: استراحت در خانه و استفاده از ماسک، خطر ابتلا به بیماری کرونا را کاهش می‌دهد که لازم است مردم توجه لازم را داشته باشند.

 

 ایسنا

نظرات بینندگان