arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۸۵۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۳ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

هشدار ترکیه: فرانسه از اقدامات تنش‌زا خودداری کند

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه به فرانسه هشدار داد از اقدامات تنش زا در خاورمیانه و مدیترانه خودداری کند چرا که با قلدری به جایی نمی رسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه به فرانسه هشدار داد از اقدامات تنش زا در خاورمیانه و مدیترانه خودداری کند چرا که با قلدری به جایی نمی رسد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه فرانس ۲۴ نوشت: وزیر خارجه ترکیه دیروز در سفر به سوئیس اعلام کرد فرانسه باید از اقدامات تنش‌زا خودداری کند، آنها با قلدری چه در لیبی و چه در شمال شرقی سوریه، عراق یا مدیترانه به هیچ جایی نمی‌رسند.

همچنین وزیر خارجه ترکیه در دیدار با همتای سوئیسی خود تاکید کرد که آنکارا به تجاوز یونان به کشتی اکتشاف نفتی ترکیه در شرق مدیترانه پاسخ خواهد داد و یونان باید از «سیاست‌های حداکثرگرایی» در منطقه دوری کند.

چاووش اوغلو اضافه کرد ترکیه به دنبال پایان صلح‌آمیز برای بحرانهای منطقه‌ای است و تنها توقع تصمیم‌گیری درست از جانب یونان را دارد.

فرانسه پنجشنبه گذشته اعلام کرد که حضور خود در شرق دریای مدیترانه را برای حمایت از یونان تقویت می‌کند.

جستجو برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌های مورد مناقشه نزدیک به قبرس، ترکیه را با یونان و بلوک اتحادیه اروپا درگیر کرده است. تصمیم ترکیه برای ارسال کشتی تحقیقاتی همراه با یک ناوگان دریایی به منطقه مدیترانه در دوشنبه گذشته، یونان را به اعزام نیروهای ارتش خود برای نظارت بر اوضاع در دریای مدیترانه واداشت.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نیز موضع پاریس در مورد لیبی و منطقه مدیترانه را با مواضع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی در امارات همسو توصیف کرد و گفت که منافع فرانسه در صلح و امنیت در منطقه است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه پنجشنبه گذشته هشدار داد که آنهایی که کشتی تحقیقاتی «عروج ریس» ترکیه در دریای مدیترانه را تهدید می‌کنند، تاوان سنگینی خواهند داد. وی گفت: ما حتی کوچکترین حمله را بدون پاسخ نخواهیم گذاشت.

اردوغان اشاره کرد که چنین اتفاقی برای کشتی تحقیقاتی ترکیه در روز پنجشنبه افتاده، اما هیچ جزئیاتی را ارائه نکرد. وی بدون اشاره به کشور خاصی مدعی شد که کشتی جنگی همراه کشتی تحقیقاتی عروج ریس پاسخ لازم را داد و سپس آنها به بنادر خود عقب‌نشینی کردند.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که ۲ کشتی جنگی یونانی و ترکیه‌ای در شرق دریای مدیترانه با یکدیگر برخورد جزیی داشته‌اند.

آنکارا برخورد این ۲ کشتی را تحریک‌آمیز خواند، در حالی که مسؤول یونانی در گفت وگو با رویترز آن را اتفاقی خوانده است. این مسؤول یونانی که خواست نامش فاش نشود، در این باره اعلام کرد که ناوچه این کشور تلاش کرده، به طور مستقیم با کشتی ترکیه‌ای برخورد نکند.

این درحالی است که وزیر دفاع یونان هرگونه دخالت کشورش در حادثه مرتبط با کشتی عروج ریس ترکیه را رد کرد.

آنکارا مدعی است که یونان با استفاده از در دست داشتن کنترل چند جزیره نزدیک به سواحل ترکیه، قصد بهره‌برداری سهم زیاد در دریای مدیترانه را دارد.

نظرات بینندگان