arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۸۸۱۰
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۶ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

ظریف:‌ وزارت خارجه باید منافع صنفی، دستگاهی و فردی را فدای منافع ملی کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: وزارت امور خارجه باید منافع صنفی، دستگاهی و فردی خودش را فدای منافع ملی کند و وظیفه اصلی آن دفاع از جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ظریف:‌ وزارت خارجه باید منافع صنفی، دستگاهی و فردی را فدای منافع ملی کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: وزارت امور خارجه باید منافع صنفی، دستگاهی و فردی خودش را فدای منافع ملی کند و وظیفه اصلی آن دفاع از جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی است.

به گزارش  فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه سید عباس موسوی و سعید خطیب‌زاده سخنگویان سابق و جدید وزارت امور خارجه، وظیفه اصلی وزارت خارجه را دفاع از جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی خواند.

ظریف عنوان کرد: یعنی وزارت خارجه موظف است اگر یک وقتی بین دفاع از سیاست‌های خود در داخل و دفاع از منافع کشور در سطح بین‌المللی، تعارضی ایجاد شد، خودش را فدای کشور کند. منافع صنفی، دستگاهی و فردی خودش را فدای منافع ملی کند. اجازه دهد که در داخل مورد هجمه قرار بگیرد، اما حرفی، توجیهی را برای سیاست‌ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین‌المللی تمام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت:شاهد شکست بی سابقه آمریکا در شورای امنیت با رای یک کشور تنها در کنار آمریکا بودیم که اهمیت این واقعه را نباید فراموش کرد. در این شرایط روشن کردن افکار عمومی چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر و یک قسمت عمده از دیپلماسی کشور است.

وزیر خارجه گفت: نمی‌شود فراموش کرد که دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش بسیار برجسته‌ای در روابط پیدا کرده و ساختن ذهن‌ها و شکل دادن به نگاه‌ها یک کار اساسی در حوزه دیپلماسی است.

وی بیان کرد: همانطور که حضرت امام فرمودند همه چیز ما از مردم است. اقتدار ما از مردم است. اگر ما اقتدار بین‌المللی می‌خواهیم، مردم باید نسبت به سیاست خارجی توجیه و حامی سیاست خارجی باشند. همزمان وظیفه ما دفاع از منافع ملی در سطح بین‌المللی است و نه دفاع از خودمان.

ظریف در عین حال یادآور شد: گرچه دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی بزرگ‌ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.

* برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت ۲ به ۱۳ شکست بدهد

وی گفت: برای مردم سوالی پیش می آید که برجامی که چندین بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، چطور این برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت ۲ به ۱۳ شکست بدهد.یعنی چطور جسد برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت شکست بدهد؟

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: برای مردم این سوال پیش می‌آید که نکند هدف حرکت آمریکا یک چیز دیگر بوده است. چون همه فکر می‌کنند برجام که مرده بود و خاصیتی نداشت و ما هم در داخل به خاطر اینکه هدفمان دفاع از خودمان نبود و هدفمان دفاع از کشور بود، به قول مارک تواین نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس من قدری مبالغه آمیز است، نگفته بودیم اخبار مرگ زودرس برجام نه تنها مبالغه آمیز است، بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد.

به گزارش فارس، ظریف گفت: برای مردم از دیروز سوال است که چطور یک جنازه توانست آمریکا را شکست دهد و این چالشی است که ما با آن روبرو هستیم.

* آمریکا می‌داند نمی‌تواند اسنپ بک کند

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره استفاده آمریکا از اسنپ بک (مکانیسم ماشه) عنوان کرد: اسنپ بک آمریکا آنچنان غیرقانونی است که قابل پذیرش نیست و آمریکایی‌ها این را می‌دانند.

وی افزود: خیال نکنید اگر حرفی را بلند زدند و تکرار کردند حق دارند. آمریکا می‌داند نمی‌تواند اسنپ بک کند. هشتم می ۲۰۱۸ آقای بولتون در اوج سرخوشی از اینکه برجام را نابود کرد و ظرف سه ماه ایران را هم نابود می‌کند در مصاحبه مطبوعاتی‌اش در کاخ سفید اعلام کرد که ما دیگر عضو برجام نیستیم که از اسنپ بک استفاده کنیم. هنوز صورت جلسه این روی سایت کاخ سفید است مگر اینکه من بگویم بروند آن جمله را بردارند.

به گزارش فارس، بعد از شکست و ناکامی اخیر آمریکا در تصویب قطعنامه ضد ایرانی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل در اظهاراتی عنوان کرد که دولت این کشور در روزهای آینده تلاش خواهد کرد با استفاده از مکانیسم ماشه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان