arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۸۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۷ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

اولین تماس تلفنی وزرای خارجه اسرائیل و امارات

وزیر امور خارجه اسرائیل به منظور افتتاح اولین تماس با امارات با همتای خود در این کشور به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اولین تماس تلفنی وزرای خارجه اسرائیل و امارات

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی به منظور افتتاح اولین تماس با امارات با همتای خود در این کشور به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش فارس، «گابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه اسرائیل به منظور افتتاح اولین تماس تلفنی با امارات با «عبد‌الله بن زاید»، همتای خود در این کشور گفتگو کرد.

به نوشته وبگاه «عرب نیوز»، در این تماس تلفنی دو طرف در مورد تعهد خود در مورد اجرای توافق اخیر شکل گرفته بین اسرائیل و امارات صحبت کردند.

این تماس تلفنی برای اولین بار بعد از عادی سازی روابط دو طرف صورت گرفت. پیش از این نیز خبرنگاران «آسوشیتدپرس» در بیت‌المقدس و دبی توانستند از طریق تلفن همراه با یکدیگر مکالمه برقرار کنند. با این حال مقامات دو طرف تا کنون در این خصوص اظهارنظری نداشته‌اند.

به نوشته شبکه خبری فرانس ۲۴، برقراری ارتباط تلفنی میان سرزمین‌های اشغالی و امارات، یکی از اولین نشانه‌های استحکام بیشتر توافق میان اماراتی‌ها و اسرائیلی محسوب می‌شود.

واشنگتن، ابوظبی و تل‌آویو در بیانیه‌ای مشترک روز پنجشنبه (۲۳ مرداد/ ۱۳ اوت) اعلام کردند به توافقی برای عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل دست پیدا کرده‌اند.

در متن بیانیه مشترک برای اعلام این توافق آمده است: «در نتیجه این گشایش دیپلماتیک و بنا به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ و با حمایت امارات متحده عربی، اسرائیل اعلام حاکمیت بر مناطق اعلام‌شده در "چشم‌انداز صلح" رئیس‌جمهور ترامپ را تعلیق کرده و تلاش‌های خودش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد».

در همین ارتباط، منابع اسرائیلی گزارش دادند که هیأتی به ریاست یک مقام بلندپایه این رژیم در راستای رایزنی درباره طرح صلح با امارات راهی ابوظبی می‌شود.

این اقدام امارات با محکومیت بسیاری از کشورهای اسلامی و گروه‌های مقاومت فلسطینی همراه شد.

نظرات بینندگان