arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۷ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹

مشاهده نسخه مُسری‌تر کرونا در مالزی

مالزی سویه‌ای از کروناویروس را که ۱۰ برابر مُسری‌تر و عفونی‌تر از کروناویروس همه‌گیر است در میان مبتلایان خود شناسایی کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مالزی سویه‌ای از کروناویروس را که ۱۰ برابر مُسری‌تر و عفونی‌تر از کروناویروس همه‌گیر است در میان مبتلایان خود شناسایی کرده است.

به گزارش ایسنا، این سویه جهش یافته که D614G نام گرفته، حداقل در سه مورد از ۴۵ مورد مبتلا به کرونا در یک خوشه مشاهده شده است که از طرف یک صاحب رستوران که از هند بازگشته و قرنطینه ۱۴ روزه خود را شکسته بود، آغاز شد.

این مرد از آن زمان به پنج ماه زندان و جریمه نقدی محکوم شده است.

این جهش همچنین در یک خوشه دیگر شامل افرادی که از فیلیپین باز می‌گشتند نیز مشاهده شده است.

مدیرکل بهداشت مالزی اظهار داشته این سویه کرونا به این معنی است که مطالعات موجود در مورد واکسن‌ها ممکن است ناقص یا ناکارآمد در برابر جهش باشد.

این سویه جهش یافته نوع غالب کرونای شایع شده در اروپا و ایالات متحده است. با این حال سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هیچ مدرکی دال بر این که این سویه منجر به بیماری شدیدتر و کشنده‌تر شود، وجود ندارد.

مقاله‌ای که در Cell Press منتشر شده است نیز می‌گوید: بعید است که این جهش تأثیر عمده‌ای بر کارآیی واکسن‌های در حال ساخت ایجاد کند.

مقامات بهداشتی مالزی در همین راستا هشدار داده‌اند که مردم باید با احتیاط عمل کرده و اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند، زیرا این سویه عفونی‌تر در مالزی نیز مشاهده شده است. آن‌ها تاکید کرده‌اند که همکاری مردم بسیار لازم است تا بتوان زنجیره عفونت را از هر جهشی جدا کرد.

بنا بر گزارش بلومبرگ، در حالی که مالزی تا حد زیادی موفق شده است از فعالیت مجدد کروناویروس که در نقاط دیگر جهان دیده می‌شود، جلوگیری کند، تعداد موارد جدید ابتلا که در این کشور یافت می‌شود رو به افزایش است. این کشور روز شنبه ۲۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را تأیید کرد که بیشترین تعداد ثبت شده از تاریخ ۲۸ ژوئیه بود و روز یکشنبه نیز ۲۵ مورد دیگر به این آمارها افزوده شد.

نظرات بینندگان