arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۷ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹

لوکاشنکو برای تقسیم قدرت اعلام آمادگی کرد

در ادامه بحران بلاروس، رئیس‌جمهور این کشور برای تقسیم قدرت اعلام آمادگی کرد اما گفت این کار را تحت فشار معترضان انجام نخواهد داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در ادامه بحران بلاروس، رئیس‌جمهور این کشور برای تقسیم قدرت اعلام آمادگی کرد اما گفت این کار را تحت فشار معترضان انجام نخواهد داد.

به گزارش فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس برای تقسیم قدرت اعلام آمادگی کرد اما گفت تحت فشار خیابان (اشاره به اعتراضات این کشور) این کار را نخواهد کرد.

در میانه افزایش تقاضاها برای کناره‌گیری وی از قدرت بعد از ۲۶ سال، او که امروز برای سخنرانی در جمع کارگران یک کارخانه در مینسک، پایتخت بلاروس حاضر شده بود، مدام با فریادهای آن‌ها که خواستار استعفای او بودند مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، او در بین کارگران گفت تا زمانی که زنده است، انتخابات دوباره در کار نخواهد بود. خبرگزاری رسمی بلاروس «بلتا» گزارش داد لوکانشکو در این جمع گفت آماده است قدرت را تقسیم کند و قانون اساسی را تغییر دهد اما نه تحت فشار معترضان.

پیش از این «اسوتلانا تیخانوفسکایا»، نامزد ناکام انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس گفت آمادگی دارد رهبر ملی این کشور شود.

او در پیامی ویدئویی اعلام کرد: آماده هستم مسئولیت را بپذیرم و به عنوان رهبر ملی عمل کنم تا کشور آرام و وارد روند عادی شود.

طی روزهای گذشته معترضان بسیاری در شهر‌های مختلف بلاروس دست به تجمع زده‌اند. این اعتراضات بنا به درخواست تیخانوفسکایا، رقیب اصلی رئیس‌جمهور بلاروس در انتخابات اخیر شکل گرفته‌اند.

تیخانوفسکایا که به لیتوانی گریخته پیش از این هم در پیامی ویدئویی ضمن درخواست دوباره برای بازشماری آرا، از همه شهرداران شهرهای بلاروس خواست مقدمات برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز در روزهای آتی را فراهم کنند.

در جریان این اعتراضات تاکنون بیش از ۶ هزار معترض دستگیر و صد‌ها نفر زخمی شده‌اند. مقامات بلاروس نیز کشته شدن دو نفر در جریان اعتراضات را تأیید کرده‌اند.

نظرات بینندگان