arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۰۵۷
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۷ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹

آداب خروج از قرنطینه

كووید-19 هر روز روی تازه‌ای از خود به دنیا نشان می‌دهد و آمار مبتلایان و كشته‌شده‌های ناشی از این بیماری روز به روز ركورد تازه‌ای ثبت می‌كند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

كووید-19 هر روز روی تازه‌ای از خود به دنیا نشان می‌دهد و آمار مبتلایان و كشته‌شده‌های ناشی از این بیماری روز به روز ركورد تازه‌ای ثبت می‌كند.

محققان در ابتدای شیوع این بیماری، علائم آن را مانند سرماخوردگی می‌دانستند كه گذرا بوده و عوارض جدی به دنبال ندارد؛ اما مدتی بعد، با موج مبتلایانی كه در كشورهای مختلف به‌ویژه آمریكا و چند كشور اروپایی به وجود آمد، دانشمندان اعلام كردند با ویروس ساده‌ای سر و كار ندارند و كووید-19 پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های مرتبط با بهداشت و سلامت در كشورهای مختلف دست به‌كار شدند و پروتكل‌هایی را در همان روزها و هفته‌های نخست شیوع كرونا اعلام كردند تا علاوه‌بر این‌كه بیماران از سردرگمی خارج شوند، به كادر درمان و پزشكی هم كمك كنند تا با آرامش بیشتری روزهای حساس را پشت سر بگذارند. این ویروس جدید بسیاری از پزشكان، محققان و دانشمندان را سردرگم كرده بود و همه به دنبال راهی برای خارج شدن از این شرایط بودند.

اما با كامل‌تر شدن تحقیقات، دانشمندان علاوه‌بر این‌كه به درمان‌های تازه‌ای دست یافته‌اند، مراحل مختلفی از تست واكسن كرونا را نیز پشت‌سر گذاشته‌اند. هنوز هم در دنیا، آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) حرف اول را در تشخیص قطعی كرونا می‌زند. تا چندی پیش هم پزشكان توصیه می‌كردند بیماران برای خارج شدن از قرنطینه هم باید تست مجدد انجام دهند.

به طوری كه شرط خروج آنها از قرنطینه، همین تست دوباره بود، اما پروتكل‌های جدید لزوم انجام تست مجدد را در شرایط معمول نفی كرده و الزام آن را منوط به دستور پزشك كرده است.سازمان بهداشت جهانی در همان ابتدای همه‌گیری كووید-19 پروتكلی منتشر كرد مبنی بر این كه از زمان شروع علائم تا بهبودی بالینی و رفع علائم در بیمارانی كه به نوع خفیف ویروس مبتلا شده‌اند، به طور تقریبی حدود دو هفته زمان لازم است.

البته این بازه زمانی در موارد شدید و حاد بیماری كه معمولا بیماران در بیمارستان بستری می‌شوند، بین سه تا شش‌هفته متغیر است. محققان حتما توصیه كرده‌اند كه بیماران این مدت را در قرنطینه و به دور از دیگر اعضای خانواده بوده و در جمع دوستان و آشنایان حاضر نشوند و از ماسك و دستكش در تماس احتمالی با دیگران استفاده كنند.

بیماران بستری در بیمارستان هم طبق دستور پزشك با بهبودی علائم‌شان مرخص شده و از قرنطینه خارج می‌شوند. تا همین چند وقت پیش، شرط خارج شدن مبتلایان از قرنطینه، بهبود كامل علائم بیماری و نتیجه منفی تست كرونا یا همان تست پی‌سی‌آر بود. اما با توجه به جهش ایجادشده در ویروس كرونا و تغییراتی كه در ماه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، محققان نظرات جدیدی مطرح كرده‌اند.

دیگر تست كرونا ندهید

دانشمندان بر این باورند كه بیماران مبتلا به كووید- 19برای خارج شدن از قرنطینه، دیگر نیازی به انجام تست نهایی پی‌سی‌آر ندارند، بلكه می‌توانند با رعایت پروتكل‌های جدید ارائه‌شده از سوی سازمان‌های معتبر جهانی، قرنطینه را ترك كنند. طبق پروتكل‌های جدید مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌های آمریكا، معمولا بهبودی مبتلایان به نوع خفیف تا متوسط كرونا بین 10 تا 20 روز از شروع نخستین علائم بیماری طول می‌كشد.

تقریبا در 88 تا 95 درصد از این موارد، بعد از گذشت 10 تا 15 روز از شروع علائم، دیگر اثری از ویروس باقی نمی‌ماند. طبق بررسی‌های وسیع صورت‌گرفته از سوی محققان، افرادی كه در خانواده یا در محیط‌های بیمارستانی به‌شدت در معرض تماس با بیماران مبتلا به كرونا بوده و طی شش روز یا بیشتر علائمی نداشته‌اند، به منزله آن است كه به عفونت مبتلا نشده‌اند.

تست تا 3 ماه هم ممكن است مثبت باشد!

براساس جدیدترین پروتكل‌ها، شواهد بالینی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد تست كرونا ممكن است حتی تا 12 هفته یا 3 ماه پس از شروع علائم هم مثبت باقی بماند.

اما این دیگر به منزله ناقل بودن افراد تلقی نمی‌شود و آزمایش روی چنین بیمارانی حاكی از آن است كه این افراد با خیال راحت می‌توانند بدون انجام تست دوباره از قرنطینه خارج شوند. خطر ابتلای دوباره افرادی كه یك بار به كرونا مبتلا شده‌اند، در سه ماهه نخست پس از ابتلای اول بسیار كم است و تقریبا وجود ندارد. اما این دلیل نمی‌شود این گروه از مبتلایان قبلی، پروتكل‌های بهداشتی را رعایت نكنند.

به گزارش مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌های آمریكا، بعد از گذشت حدود شش ماه از شیوع ویروس كووید-19 در دنیا، هیچ مورد اثبات شده‌ای از ابتلای مجدد به ویروس كرونا وجود ندارد.داده‌هایی كه در مطالعات اخیر به دست آمده حكایت از آن دارد كه مبتلایان به نوع خفیف تا متوسط كووید- 19 معمولا 10 روز بعد از شروع علائم، دیگر عفونی نبوده و ناقل ویروس محسوب نمی‌شوند.

از سوی دیگر، افرادی كه به نوع شدید بیماری هم مبتلا شده‌اند، معمولا 20 روز بعد از شروع علائم، دیگر ناقل نیستند. در این بیماران، به‌رغم ناقل‌نبودن، معمولا تا حدود سه ماه بعد از شروع علائم، هنوز ممكن است ردپایی از آران‌ای ویروس كووید-19 مشاهده شود. اما تحقیقات نشان می‌دهد در این افراد دیگر شواهدی از انتقال ویروس به دیگران مشاهده نمی‌شود و همین دلایل كافی است تا محققان اعلام كنند برای خارج شدن از قرنطینه، اكتفا به بهبودی علائم كافی است و دیگر نیازی به تست دوباره برای اطمینان از منفی‌شدن وجود ندارد.

نقش تست مجدد پی‌سی‌آر در خروج از قرنطینه

با وجود این‌كه پروتكل‌های جدید، تأكیدی بر لزوم انجام تست دوباره پی‌سی‌آر را برای مبتلایان به كرونا ندارند، اما متخصصان توصیه می‌كنند افرادی كه علائم شدیدی از این بیماری داشته‌اند، بهتر است تحت‌نظر متخصص عفونی عمل كرده و در صورت لزوم می‌توانند دوباره تست پی‌سی‌آر بدهند.

اما برای بیماران دیگر، انجام تست دوباره كرونا توصیه نمی‌شود و طبق اصولی كه گفته شد، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند.

لزوم تست كرونا بعد از قرنطینه

در افرادی كه یك بار مبتلا شده و دارای علامت بوده‌اند و بعد از بهبودی دیگر علائمی از خود نشان نداده‌اند، تا سه ماه بعد از اولین نشانه‌های بیماری، نیازی به انجام تست دوباره پی‌سی‌آر نیست و حتی در صورت تماس نزدیك با افراد مبتلا هم نیازی به قرنطینه در آنها وجود ندارد.

اما در افرادی كه سه ماه بعد از شروع علائم نخست، علائمی مشابه كرونا در آنها ظاهر می‌شود، اگر با روش‌های غیر تست نتوان وضعیت ابتلای فرد را تشخیص داد، فرد می‌تواند با مشورت با پزشك عفونی، برای احتیاط تست دوباره كرونا انجام دهد. چنین فردی بهتر است تا زمان نتیجه تست در قرنطینه بماند؛ به‌ویژه در زمانی كه علائم 14 روز پس از تماس با فرد آلوده ظاهر شده باشد.منبع: مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌های آمریكا (CDC)

مدت‌زمان قرنطینه طبق پروتكل‌های جدید

در روزهای كنون همه‌گیرشدن كووید-19، ضدونقیض‌های زیادی درباره مدت‌زمان ماندن در قرنطینه مطرح می‌شود. مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌های آمریكا در تازه‌ترین دستورالعمل‌ها به این مورد اشاره كرده كه بیشتر مبتلایان به بیماری كووید-19، معمولا تا ده روز بعد از شروع علائم و به شرطی كه حداقل تا 24 ساعت بدون استفاده از داروهای تب‌بُر، تب نداشته باشند و علائم آنها نیز رو به بهبودی باشد، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند.

البته در برخی افراد ممكن است بیماری شدت بیشتر و علائم بعد از10 روز نیز ادامه داشته باشد. در این مورد، پزشكان توصیه كرده‌اند این افراد تا 20 روز بعد از شروع علائم باید در قرنطینه باقی بمانند و بهتر است با مشورت پزشك متخصص عفونی، از قرنطینه خارج شوند. البته طبق این پروتكل‌ها، آن دسته از مبتلایان به كووید-19 كه هیچ‌گونه علامتی ندارند و فقط ناقل ویروس شناخته می‌شوند، می‌توانند 10 روز پس از مثبت شدن تست كرونا،از قرنطینه خارج شوند و دیگر نیازی به انجام تست مجدد ندارند.

 

 روزنامه جام جم 

نظرات بینندگان