arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۴ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۹

همه چیز درباره جشنواره سارایوو ۲۰۲۰ از زبان مدیر رویداد

میرساد پوریواترا مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو از همه مسیری که این جشنواره در سال ۲۰۲۰ طی کرد سخن گفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

میرساد پوریواترا مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو از همه مسیری که این جشنواره در سال ۲۰۲۰ طی کرد سخن گفت.

 به نقل از ورایتی، ماه‌ها پیش، با توجه به اینکه کروناویروس داشت ایتالیا را در هم می‌کوبید و پیش از اینکه در سراسر اروپا پخش شود، میرساد پوریواترا مدیر فستیوال فیلم سارایوو می‌دانست که او و تیمش وقتی برای تلف کردن ندارند.

پوریواترا با فاصله کمی پیش از آغاز بیست‌وششمین دوره سارایوو که از روز چهاردهم آگوست (۲۴ مرداد) آغاز شد و تا بیست‌ویکم (۳۱ مرداد) ادامه دارد، گفت: «به سرعت شروع به فکر کردن درباره این کردیم که باید درباره فستیوال چه کاری انجام بدهیم.»

او اضافه کرد حتی با وجود اینکه چند ماه تا زمان برگزاری فستیوال مانده بود، «بدترین سناریوی ممکن را در ذهن داشتیم تا بتوانیم با بیشترین میزان موارد ابتلای کووید -۱۹ هم کنار بیاییم.»

با فرا رسیدن تابستان، پوریواترا و همکارانش مطمئن بودند که می‌توانند فستیوال را به صورت فیزیکی اما با مقیاسی کوچک‌تر در پایتخت بوسنی برگزار کنند و از فضاهای باز و پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی بهره ببرند. اما تنها چند روز پیش از شب افتتاحیه این برنامه‌ها کنسل شد و مدیر فستیوال مجبور شد تصمیم سخت منتقل کردن تمام نمایش‌ها و رخدادها به یک پلتفرم وی‌اودی که اخیراً راه‌اندازی شده را بگیرد.

پوریواترا از این تصمیم پشیمان نیست. او می‌گوید: «خیلی ناامید شدیم، اما از طرف دیگر می‌خواستیم از رهنمودها پیروی کنیم و حفاظت از سلامت شهروندان و مهمانان‌مان اولویت ما بود.»

با وجود این چالش و آماده‌سازی‌های لحظه آخر دیوانه‌وار، فستیوال فیلم سارایوو توانست برنامه‌ای قوی از نمایش‌ها، کارگاه‌ها، اجراها، مباحثه‌های پنلی و رخدادهای صنعتی را سازمان‌دهی کند که با فیلم شب افتتاحیه «تمرکز کن، مادربزرگ» ساخته پیر زالیکا کارگردان اهل سارایوو شروع شد. او در سال ۲۰۰۳ با «فیوز» و در ۲۰۰۴ با «روزها و ساعت‌ها» این فستیوال را افتتاح کرده بود.

یکی از نکات مهم فستیوال برنامه «روزهای صنعت سینه‌لینک» است که بخش‌های مختلفی از جمله بازار فیلمی دارد که یکی از پلتفرم‌های اصلی پروژه‌های جنوب شرقی اروپا و کل منطقه است. همچنین ۱۶ فیلمی که دنبال شریک بین‌المللی می‌گردند بین روزهای پانزدهم تا نوزدهم آگوست جلسات ملاقات و پیشنهاد دارند.

سارایوو همچنین بین روزهای هفدهم تا بیست‌ویکم آگوست مجموعه‌ای از مسترکلس‌ها را خواهد داشت که شامل مکالمه‌های چند ساعته با فیلمسازان و بازیگران بین‌المللی برنده جوایز مختلف می‌شود. از جمله سخنرانان مسترکلس‌ها می‌توان از میشل ازانیویسوس کارگردان «آرتیست» و «جستجو» نام برد که همچنین رییس هیات داوران است. دیگر چهره‌ها شامل برنیس بژو، میشل فرانکو، ریتی پان و مدز میکلسن می‌شوند.

هشت فیلم برای دریافت جایزه قلب سارایوو رقابت می‌کنند و الما تاتاراژیک که مسئولیت سازمان‌دهی رقابت‌ها را بر عهده دارد به این نکته اشاره کرده که هدف سارایوو تاکید بر نقش این فستیوال به عنوان جایگاه پرشی برای کارگردانان منطقه است.

پوریواترا گفت: «من کاملاً مطمئن هستم که اتمسفر و روحیه سارایوو را نمی‌توان نابود کرد.»

 مهر

نظرات بینندگان