arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۹

روایتی از کاووش‌های جدید آبراهه‌های تخت‌جمشید

معاون گردشگری استانداری فارس، اکتشافات اخیر مربوط به اسکلت‌های انسانی و حیوانی در آبراهه‌های مجموعه جهانی تخت جمشید را فصل جدیدی از مطالعات مربوط به دوران تاریخی ما دانست و گفت: بر اساس اطلاعات منتشرشده، اسکلت‌های پیدا شده در کانال‌های هدایت آب تخت جمشید به‌صورت تدفینی نیستند و امید است نتیجه این مهم با تحقیقات پیش رو به افزایش دانسته‌هایمان نسبت به تمدن گذشته ما، منجر شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون گردشگری استانداری فارس، اکتشافات اخیر مربوط به اسکلت‌های انسانی و حیوانی در آبراهه‌های مجموعه جهانی تخت جمشید را فصل جدیدی از مطالعات مربوط به دوران تاریخی ما دانست و تداوم کاوش‌های باستان‌شناسی در این زمینه را مطلوب ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، معاون گردشگری و امور مذهبی استانداری فارس که با حضور مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مرودشت و جمعی دیگر از کارکنان این دستگاه‌ها از مجموعه جهانی تخت جمشید و همچنین آثار شاخص واقع در حریم این آثار جهانی، بازدید شد.

سید طبیب لقمانی طی این بازدید، اکتشافات اخیر مربوط به اسکلت‌های انسانی و حیوانی در آبراهه‌های مجموعه جهانی تخت جمشید را فصل جدیدی از مطالعات مربوط به دوران تاریخی ما دانست و تداوم کاوش‌های باستان‌شناسی در این زمینه را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: اکتشافات جدید در کانال‌های هدایت آب مجموعه جهانی تخت جمشید تحت عنوان فصل چهارم کاوش آبراهه‌ها، قطعا اطلاعات بسیار مهمی را از گذشته این آثار تاریخی و سؤالات به جامانده باستان‌شناسان و همه اقشار جامعه، در اختیار ما خواهد گذاشت.

وی افزود: بر اساس اطلاعات منتشرشده، اسکلت‌های پیدا شده در کانال‌های هدایت آب تخت جمشید به‌صورت تدفینی نیستند و امید است نتیجه این مهم با تحقیقات پیش رو به افزایش دانسته‌هایمان نسبت به تمدن گذشته ما، منجر شود.

ساماندهی محور ورودی تخت جمشید از اولویت‌های مهم استان فارس

معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس ساماندهی محور ورودی تخت جمشید را از اولویت‌های مهم استان فارس دانست و ادامه داد: در محور ورودی تخت جمشید، موضوع اراضی چاه جنگل با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به‌منظور بهره‌برداری هدفمند از آن در زمینه گردشگری، می‌تواند وضعیت فعلی این مجموعه را که با مشکلاتی در زمینه نگهداری و آبیاری همراه است، نجات دهد.

لقمانی با بازدید از حدفاصل میدان تمدن تا میدان ملل اضافه کرد: این مسیر به‌عنوان یک محور گردشگری محسوب می‌شود که روند قانونی و مجوزهای مربوط به کاربری‌های آن با هماهنگی بیشتری از جانب شهرداری با دیگر دستگاه چون میراث فرهنگی و راه و شهرسازی چه در سطح ملی و چه در سطح استانی و شهری، دنبال خواهیم کرد که موجب مطلوب شدن مسیر گردشگران داخلی و خارجی مجموعه جهانی تخت جمشید، خواهد شد.

لقمانی مجموعه سازه‌های آبی بند امیر و همچنین پل خان، استودان‌ها، مقبره‌ها و دیگر مجموعه‌ها را را از آثار شاخص منطقه و شهرستان ارزیابی کرد و بیان داشت: تنوع و تکثر آثار تاریخی ما به عنوان اندوخته‌هایی از میراث گران‌بها که در حال حاضر نزد ما امانت محسوب شده، باید با اقدامات حفاظتی و مرمتی، نگهداری شوند و ضمن انتقال این گنجینه‌های ارزشمند به آیندگان، آن‌ها را بازآفرینی و به جامعه معرفی کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های صنعت گردشگری در زمینه بهره‌برداری از میراث فرهنگی

در ادامه مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بر اهمیت و ضرورت استفاده از ظرفیت‌های صنعت گردشگری در زمینه بهره‌برداری از میراث فرهنگی این مجموعه و منظر فرهنگی آن در دشت مرودشت تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های زیادی در سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری در منطقه وجود دارد که با ورود سرمایه‌گذاران می‌تواند باعث ایجاد تحول در خدمت‌رسانی شایسته به بازدیدکنندگان و البته ساماندهی بهتر محوطه‌ها گردد.

حمید فدایی ادامه داد: در محدوده حرایم تخت جمشید صدها اثر و ظرفیت تاریخی و فرهنگی وجود دارد که با انجام بررسی‌ها و یا کاوش‌های باستان‌شناسی مرتب به کمیت و کیفیت این آثار افزوده می‌گردد که حفاظت از همه آثار و ساماندهی مناسب آن‌ها به عنوان مکان‌های قابل بازدید نیازمند زمان زیاد و اعتبار فراوان است که متأسفانه تأمین اعتبارات مربوطه فقط از سوی یک دستگاه و وزارتخانه برای این حجم از آثار ناممکن است.

وی افزود: چنانچه بتوان از همکاری سایر بخش‌ها به‌ویژه از دستگاه‌های استانی در ساماندهی، حفاظت و سپس سرمایه‌گذاری در قالب بسته‌های گردشگری و بهره‌برداری از این میراث ارزشمند استفاده نمود آنگاه می‌توانیم ادعا کنیم حوزه گردشگری نیز رونق و پایداری بیشتری یافته است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: امید است با همکاری بیشتر واحد‌های عهده‌دار رونق گردشگری در استان فارس و با ایجاد ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در محوطه‌هایی همچون بند امیر، کاروانسرای مایین، پل شکسته، محور گردشگری تخت جمشید به نقش رستم و ظرفیت‌های طبیعی مجاور با تخت جمشید همچون مجموعه بوستان پردیس بتوانیم ضمن کمک به معرفی، ساماندهی و حفاظت بهتر این محوطه‌ها، باعث ایجاد رونق اشتغال و کارآفرینی در جامعه محلی شویم.

لزوم جابجایی مسیر دسترسی جاده‌ای محور ورودی تخت جمشید به روستاهای اطراف

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مرودشت نیز با اشاره به آثار متعدد و پراکندگی‌ای که در این شهرستان وجود دارد، اظهار داشت: تأمین اعتبارات لازم جهت به سرانجام رساندن اقدامات صورت گرفته یا در حال انجام در زمینه حفاظت، مرمت و بهره‌برداری از میراث فرهنگی را مهم و قابل‌توجه دانست.

بهمن مردانی اضافه کرد: از مسئولان ارشد استانی انتظار است که نسبت به پیگیری‌های مربوط به افزایش اعتبار مالی و حمایت‌های قانونی در حوزه این شهرستان، همکاری و مساعدت بیشتری کنند.

وی با اشاره به مسیر واقع در حدفاصل میدان تمدن تا میدان ملل و همچنین لزوم جابجایی مسیر دسترسی جاده‌ای محور ورودی تخت جمشید به روستاهای اطراف ادامه داد: طبق مصوبات اخیر حدفاصل میدان تمدن تا میدان ملل در مسیر ورودی تخت جمشید به‌عنوان یک محور گردشگری تعریف شده که بایستی تمامی کاربری‌های غالب در این محدوده با موضوع گردشگری هماهنگ و متناسب باشد.

مردانی بیان داشت: در حال حاضر این موضوع به دلیل نبود نقشه راه و همچنین طرح تفصیلی، با مشکلاتی در سطح وزارت و دستگاه‌های استانی و شهرستانی همراه است.

وی با تاکید بر توجه بیشتر به محور ورودی تخت جمشید به‌خصوص در زمینه مشکلات عدیده مربوط به حمل‌ونقل تصریح کرد: عبور و مرور فعلی در محور ورودی تخت جمشید، مناسب با جایگاه این مجموعه جهانی نیست که در جلسات مختلف و همچنین پیگیری‌هایی که در حال حاضر در دستور کار این اداره قرار گرفته، با انتقال جاده مسیر دسترسی به روستاهای اطراف، بسیاری از مشکلات فعلی مرتفع و بهبود خواهد یافت.

نظرات بینندگان