arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۳ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

آمریکا رسما خواستار فعال سازی مکانیزم ماشه شد

وزیر خارجه آمریکا که با مخالفت جامعه جهانی با تحرکات ضد برجامی واشنگتن به خوبی آگاه است، درخواست فعال کردن سازوکار موسوم به ماشه را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه داد. در این دیدار که برایان هوک نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران و الیوت آبرامز نماینده آتی این کشور در امور ایران، وزیر خارجه ترامپ را همراهی کردند، پمپئو نامه‌ای را با امضای کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طی آن اعلام شده است ایران به تعهدات برجامی خود عمل نکرده و همچنین ممنوعیت تسلیحاتی را نقض کرده است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فوری: آمریکا رسما خواستار فعال سازی مکانیزم ماشه شد

آمریکا خواستار فعالسازی سازو کار بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران شد.

به گزارش «انتخاب»، وزیر خارجه آمریکا که با مخالفت جامعه جهانی با تحرکات ضد برجامی واشنگتن به خوبی آگاه است، درخواست فعال کردن سازوکار موسوم به ماشه را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه داد.

مایک پومپئو عصر پنج‌شنبه به مقر نیویورک سازمان ملل متحد آمد تا در دیدار با دیان دیجانی سفیر و نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای این شورا را هم برعهده دارد، درخواست دولت ترامپ را برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ارائه دهد.

در این دیدار که برایان هوک نماینده مستعفی آمریکا در امور ایران و الیوت آبرامز نماینده آتی این کشور در امور ایران، وزیر خارجه ترامپ را همراهی کردند، پمپئو نامه‌ای را با امضای کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طی آن اعلام شده است ایران به تعهدات برجامی خود عمل نکرده و همچنین ممنوعیت تسلیحاتی را نقض کرده است!

قرار است پمپئو با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم دیدار داشته باشد.

انتظار می‌رود پس از این دیدار خصوصی، پمپئو در جمع خبرنگاران حاضر شود و اعلام کند که آمریکا برای فعال کردن سازوکار ماشه درخواست داده است.

این در حالی است که ساعتی قبل، واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران گفت: کدام اسنپ بک(بازگرداندن تحریم‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران)؟

وی تصریح کرد: او در حال فعال کردن اسنپ بک نیست، اسنپ بک می تواند توسط کشورهایی که عضو برجام هستند فعال شود که آمریکا عضو آن نیست.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ما این اعتقاد را نداریم که ایالات متحده آمریکا حق قانونی یا دلیلی برای آغاز این کار دارد. البته ما آن را به چالش خواهیم کشید.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم صبح پنج‌شنبه در یک یادداشت توئیتری نوشت: روز گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواستار اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

وی ادامه داد: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، برجام را تایید کرد و آمریکا مشارکت خود را در آن متوقف کرد. این اقدام نقض هر دو (برجام و قطعنامه) است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جامعه بین‌المللی هفته گذشته حق آمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه را مردود دانستند. آمریکا نباید برای امتحان بخت خود تلاش کند چرا که تنها به تحقیر دوباره منجر می‌شود.

دونالد ترامپ عصر چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود درباره شیوع کرونا در آمریکا که رتبه نخست ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را دارد، در قالب یک خبر ویژه و فوری اظهار کرد به وزیر خارجه‌اش دستور داده تحریم‌های شورای امنیت که به واسطه توافق هسته‌ای دولت اوباما لغو شده بوده است را باز گردانند.

ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور رسمی از مشارکت در برجام خارج شد و تحریم‌های یکجانبه را در قالب تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران اعمال کرد.

وی که احتمال می‌دهد در انتخابات ۱۳ آبان که در ایران روز ملی مبارزه با استکبار هم نام دارد، مغلوب حریف شود، می‌کوشد برجام نیمه جان را از بین ببرد تا شرایط را برای دولت بعدی آمریکا سخت‌تر کند.

در همین راستا، جمعه گذشته قطعنامه‌ای را برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه داد که با مخالفت اکثریت قریب به اتفاق شورای امنیت مواجه شد.
حال قرار است مایک پمپئو امروز و جمعه به سازمان ملل بیاید تا با اقدامی یکجانبه فرایند چندجانبه را به زعم خود فعال سازد که پیش از این از مخالفت سایرین اطلاع دارد.

پس از شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا هم مجید تخت روانچی در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: تلاش آمریکایی‌ها، یک سیاست شکست خورده است که باید از این کار درس بگیرند، سیاستی که در دنیا نشان داد که در انزوا هستند و حتی شرکای نزدیکشان هم با آنها همراهی نکردند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در واقع باید گفت دولت آمریکا هیچ سیاستی ندارد، یعنی نمی‌شود نام آن را دیپلماسی گذاشت، یعنی ماه‌ها تلاش کردند اما نتیجه آن چنین رایی شد.

تخت‌روانچی درباره گام بعدی آمریکایی هم گفت: آنها مدعی شدند اگر این قطعنامه رای نیاورد، به سمت استفاده از مکانیسم ماشه بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ می‌روند، رای امروز نشان داد که سیاست آمریکا یا برداشت آنها یا بازی با کلماتی که می خواهند یک برداشت ناصواب حقوقی از ۲۲۳۱ ارائه دهند، تا چه حد در سطح بین المللی مقبولیت دارد.

وی تصریح کرد: رای امروز نه تنها پروژه آمریکا را در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با شکست مواجه کرد بلکه نشان داد که همراهی جامعه بین‌الملل با سوء استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ که می‌خواهد در چارچوب آن از مکانیسم ماشه استفاده کند، چقدر مقبولیت دارد. این رای خود نشان‌دهنده انزوای آمریکا در استفاده از این مکانیسم بود.

نظرات بینندگان